1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Göz Fungusu ve Tedavi Süreci...

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde lordnelsono6 tarafından 1 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    Merhaba değerli akvaristler...

Tankımdaki bir sarıprenseste göz fungusu hastalığı oluşmuş.Araştırmalarıma göre su kalitesinin bozulmasından kaynaklanıyormuş ancak benim tankımda neden bu değil.Stres ve kovalama ve baskı sonucu oluştu.Zira haftada bir %20 dip çekimini hiç aksatmam ve filitrelerim 24 saat çalışıyor ve tankta kötü su şartlarını belirten bir işaret yok.

Balığın gözünde beyaz bir tabaka var.Sanki perde inmiş gibi tek gözü normal ama tek gözünün siyah kısmı neredeyse yok denecek derecede azalmış.Ancak internette gördüğüm fotograflar gibi göz dışa doğru çıkmamış.Yalnızca beyaz bir perde var.
    Herneyse ben şöyle bir tedavi süreci izliyorum.

10 litrelik karantina tankıma ayırdım balığı.2 gündür pamuğa döktüğüm Contra-ıchthyo ilacı ile göze direk bastırmadan pansuman yapıyorum.Ardından yarım litre-1 litre suya 4-5 damla yine aynı ilaçtan damlatıp 10 dakikalık banyolar yaptırıyorum.2 günde bir %30-40 oranında dip çekimi yapıyorum.Isıyı kademeli olarak 29-30 dereceye çıkardım ve bu süreçte bolca oksijen veriyorum pipo filitre ile.
    Ancak internette araştırmalarıma göre kaya tuzu banyosu öneriliyor fakat size danışmak istedim ben.Kaya tuzu banyosu yaptırmalı mıyım?Ya da eksik,fazla yaptığım birşey var mı tedavi sürecinde?

Teşekkürler...
    Sağlıklı Balıklar...

Sayfayı Paylaş