1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Gün Doğuşu Efekti Gerekli midir Lüks müdür ?

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde kupeli tarafından 30 Eylül 2016 başlatılmıştır.

?

Deniz Akvaryumu Aydınlatmasında Efektler Gerekli midir, Lüks müdür?

Anketin kapanma tarihi 15 Ekim 2016.
  1. Gerekli

oy sayısı 4
    57,1%
  2. Lüks

oy sayısı 3
    42,9%
  3. Efektsiz aydınlatma düşünülemez

oy sayısı 0
    0,0%
  4. Olsada olur olmasada

oy sayısı 0
    0,0%
  5. Amaaaaan bana ne

oy sayısı 0
    0,0%
  1. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Hobiye dönmemle birlikte kafamda da tilkiler dönmeye başladı. Yeni bir led armatür yapmayı planlıyorum. Aurdino veya tc420 türü cihazlar kullanarak gün doğuşu efektli hatta şimşek çakarlı vs. armatür yapmak oldukça kolay. Fakat maliyeti arttıran unsurlar. Şimdi düşünecek olursak led teknolojisi bu kadar gelişmeden önce hobiciler metal halidelerle, t5 kombinasyonları ile tanklarını aydınlatıyorlardı ve bırakın gün doğuşu efektini ışık şiddetini elle bile ayarlayamıyorlardı. Peki sizce aydınlatma efektleri gerekli midir, lüks müdür? Fikirleriniz benim için önemli.

2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Güneş ve Ay döngüsü gibi efektler LED' teknolojisi ile daha gerçekçi şekilde kolayca uygulanabilir hale geldi bugün tüm üreticiler de ürünlerine ekliyorlar.

Bu teknoloji; "canlıların tanklara uyum stresini azaltmak ve metabolizmalarını düzenlemek için doğal ortamlarına en yakın koşulları sağlamak" gibi bir düşünce ile de birleşince ortaya aslında bizim için çok güzel oyuncaklar çıktı.

LED öncesi önce aktinikler yakılır, gün ortasında da full lambalar açılırdı, yani yine güneş efektine yakın bir uygulama zaten vardı.

Kısaca bu efektler çoğu hobici için özellikle DIY LED uygulamalarında kullanılıyor. Kişisel fikrim; canlılar üzerinde de olumlu bir işleve sahip...Şimşek ve Disko efektlerini ise gereksiz buluyorum.

Diğer yandan bir Denizanası tankında bu efektler nasıl olur ? Olur mu olmaz mı? denenerek görülebilir.

3. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Bizler yaptığımız sistemlerde doğayı taklit etmeye çalışıyoruz sonuçta...Bunu ne kadar gerçekçi yaparsak o kadar iyi bence...Olmasından yanayım...

4. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    Hakan bey aynı şeyleri bende düşünüyorum hatta benim kanaatimce ışığın dalgalanma efekti yeterli gibi geliyor.Zaten balıklar tropik balık hayatlarında kaç kere fırtına yağmur görüyorlar ki. Mercan aydınlatması eminim ki tecrübe istiyordur.Ben şuan marine akvaryum için en ucuz en etkili nasıl bir aydınlatma yapabilirim araştırmasındayım.

ASUS_Z00LD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Hepsinden ote ben bu hobiyi kendi keyfim icin yapiyorum ve gun simulasyonu ile ciddi keyif aliyorum

6. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    Gün simülasyonu canlılar için tabi ki doğal ortam taklidi açısından doğru olacaktır ama fırtına şimşek biraz uç nokta ve gereksiz maliyet gibi geliyor bana.Tabiki bunların da faydalı olduğu tecrübe ile sabitse ona birşey diyemeyiz.

ASUS_Z00LD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfayı Paylaş