1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Gün gelecek..

Başlığı 'Amerikan ve Piranha Balıkları' kategorisinde ORGO tarafından 1 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Evet gün gelecek herkez zebra cichled besleyecek.
    Neden mi?İşte cevabı..
    Bir balık neden tutulmaz?Ya çok yavruladığından,yavrulara bakamayıp ellerinde kalacağı düşüncesinden,ya fiyatı düşük olacağından(ticaret yapanlar yapamam düşüncesiyle),ya görünüş bakımında vs vs..İşte bunun gibi nedenleri neden beslemiyoruz nedenleri olarak sayabiliriz..
    Şimdi;
    Gün gelecek zebra cichled tutulmadığı için piyasadan kaybolup düşecek ve hiçbir yerde bulunamayacak.Bizim insanlarımız(buna bende dahil),zebra cichled besleyeceğim düşüncesiyle akvaryumcuya gittiği zaman ve o balığı umduğu yerde bulamadığı zaman didik didik zebra cichled aramaya başlayacak?.
    Peki zebra cichled'in diğer balıklardan farkı nedir?
    Her balıkta annelik babalık duygusu yok mu? var..Zebrada yok mu var.
    Her balık akvaryuma ihtiyaç duymaz mı? duyar.Zebrada duyar.
    Peki bu balığı diğer balıklardan ayıran bir özellik var mı yok?Herkes burada tıkanır,çünkü bütün özellikler bulunmaktadır..
    Zebranın çok yavruladığından şikayet ederler. dön:gif.Peki bütün balıklar ayda 1 hatta 15 günde bir yavrulamaz mı?.Yavrular..Zebradada aynı durum geçerli.Yani zebranın değişik bir özelliği yok.
    Güzellik bakımı;
    Bence en sempatik balık zebra'dır.Diğer balıklarında kendilerine özgü güzelliği var ama zebra bir başka ;).
    Akvaryum ortamı;
    Bence bütün balıklara gösterilen özen zebralara gösterilmiyor.Ve bir kaç kere şahit olmuşluğum da vardır montz:.
    35-40 Lt akvaryumlarda zebra besleyenleri gördüm. montz:.
    Diğer balıklara özen gösteriliyorsa bu balıklarada gösterilmelidir..
    ŞİMDİ HERKEZ BİR AKVARYUM HAZIRLASIN.HAYDİ ZEBRA CİCHLED BESLEMEYE,ELELE :hepiniziseviyorum:
    Saygı ve sevgilerimle..
    (Hepinizin yeni yılı kutlu olsun).

2. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Gün gelecek..

Mantıklı ama öznelsiniz. :) Kendi düşüncenizi başkaları doğru olarak kabul etmeyecektir.Ancak her ne olursa olsun dediklerinize katılıyorum Zebralar hak ettiği değeri görmüyor(çok dayanıklı ve aza tamah eden balıklar olmaları bir sebep olarak görülebilir) fakat soyunun tükenecek duruma geleceğini sanmıyorum zira hobiye başlayan çoğu insan Zebra besliyor ve sonra bu balığı elden çıkartıyor(Yeni hobiciler doğuyor) yani bir döngü gibi düşünün.O kadar vahim seviyeye ulaşacaklarını sanmam. :)

3. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Gün gelecek..

Tabiki düşüncelerime herkez katılmaz.Ama ya tükenirse?

4. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Gün gelecek..

Valla haklısın Orhan, ama tek bir yönünü yazmayı unutmuşun bu zebralar aşırı agresif kendinden büyük balığı bile öldürecek kadar kavgacı bu yüzden akvaryuma kimse koymuyor. Bende çok severim zebraları hatta almak için bütün akvaryumcuları dolaştım bulamadım aslında güzel balık. Yani ben bi ara 4 cm yavrusu aldım okuldan attım renkleri izlemekten okula bile geç kaldım diyebilirim. :) Haklısın bu konuda bak üretemeyince zebrayı yada bulamadığın balık kıymete binecek yanılıyormuyum. Belki sarı prenses'ten bile pahalı olur haklısın bu konuda alıp 1 çift üretmek lazım. :) Bencede herkes 1 akvaryum kursun 80 ltlik zebra üretelim hem acemilerde bu balıklar sayesinde baya bir bol yavru alır. :)

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Gün gelecek..

Orhan yalan yok ilk cıchlıd beslemeye zebra ile başladım. Aslında çokta güzel balık zebralar. Bölgeci,sürekli hakimiyet kavgası içersinde bulunan bir tür.Bu balığı kendisi gibi sert olan papağan,greenterör,pacu, vs gibi balıklarla birlikte beslersen güzel. Ama Malawi ve Tanganika türleri ile beslersen akvaryumda huzur bırakmadığı için istenmeyen bir balık zebralar. Aşırı üremeleri sadece ticari değil hiçbir hobicinin istemediği bir durumdur. Zira balık saysı yükseldikçe akvaryum sayısıda yükseliyor doğal olarak. dön:gif

Son olarak,bütün balıklar 1 hafta 15 günde yavrulamaz yanılıyorsun. Nedir bu yavru makinasımı ? haha:

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Gün gelecek..

Gelecek zaman eki kullanmak yanlış olur. ( se-sa- ... vs vs ) Her şeyi böyle düşünürsek yaşamamamız gerekir. Gelecekte ya su tükenirse ? Ya öyle olacaksa ya böyle olacaksa ? Böyle düşünürsek ohoo... Hiç bir akvaryumcu zebraya değer vermiyor nedeni ise çok üremeleri. Ben akvaryumuma malzeme alırken akvaryumcu '' Ne besleyeceksin '' diye sordu. Bende '' Zebra cichlid '' diyince akvaryumcu '' Bu kadar masraf zebra için mi ? '' dedi. Fakat ben genede alıcaktım. Ama bir türlü bulamadım buralardaki akvaryumcularda.

Ayrıca balık değersiz siye özen göstermiyorlar. Bunu şu şekilde düşünebiliriz. Altına gösterilen özen bakıra-gümüşe gösteriliyormu ? İşte bu olayda Zebra olayıyla aynı.

Zebralarında soyu filan tükenmez :) Hiç endişeniz olmasın :)

7. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Gün gelecek..

Ya tükenirse? bu soru aslında bir tek Zebralar için değil bir çok balık için geçerli.Peki biz bu balıkları akvaryuma sokarken tüketmiyor muyuz aslında...?

8. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Gün gelecek..

Seha abi +1 katılıyorum. Örnek; Panda, Pangasius gibi hayvanlarında nesli tükeniyor. Pandalara üzülüyorum o zaman ben eve panda alayım üretim nesilleri uzasın böyle yapayım ben o zaman. :)

9. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Gün gelecek..

Mesela yani Olcay abi sende çılgın:.Mesela 15 gün demiştim smiley18.gif

10. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Gün gelecek..

Yavuz sana canı gönülden katılıyorum..
    Bu arada ben başlığımla ilgili bir yorum istememiştim,ama yinede yapan arkadaşlar sağolsun.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gün gelecek..

Zebra ciklit elbette beslenebilir ama üretimi konusunda bence dikkat edilmesi gerekenler var. Bir balık ne kadar çok ürerse o kadar değeri düşer ama çok iyi bakılmış ve rengini almış yavruların düşmez. Bence bu konuda daha çok yavruya değil daha özel yavruya yönlenmek gerekir Orhan.

12. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Gün gelecek..

Temel abi çok güzel diyorsunda,ne kadar iyi bakarsan bak,ne kadar değer verirsen ve ticari amaça döktüğün zaman emeklerini gören yok ama..

13. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Gün gelecek..

Orhan haklı Temel abi frontosa brundi yavrusu olsun ucuza koysan satamayız gene. Renkleri otursun satamayız gene. İlla akvaryumculardan pahalıya alıcaklar.

14. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Gün gelecek..

Hah işte güzel konuya değindin Yavuz.Bak bir olayı anlatayım.Mozambik cichled'leri bilirsiniz.Bir camcı abimiz vardı üretimini yapıyordu bayağıda ucuzdan veriyordu ha,millet sevsin diye balığı.Misal onda 5 lira,akvaryumcuya bir gittim onda 10 lira.1 hafta sonra bir daha gittim balıkları bitmiş huh:.Dedim nasıl oluyor bu,kesin bizim abi balıkları bitirmiştir,baktım ki hüsran,hepsi elinde kalmış.Emin ol o kadar iyi bakıyor ki renkleri o kadar oturmuş ki anlayın,akvaryumcudakilerde ne renk var ne bişey..
    Bizim insanlarımız ucuzu sevmez,illa yüksek olucak saat:gif

15. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Gün gelecek..

Haklısın Orhan, eskiden bendede vardı mozambik habire yumurtluyor en sonunda gına geldi yavruları okula verdim yarısını akvaryumcuya verdim damızlıklarıda babamın arkadaşı aldı bedavaya. :) Bencede bizim insanlar ucuzu sevmiyor misal frontosa moba hobicide 50 tl akvaryumcuda 100 tl gider akvaryumcudan alır. Şahsen ben almam, giderim hobiciden alırım. Hem hobi kazansın hem biz kazanalım. :)

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gün gelecek..

Peki forumlarda akvaryumcudan pahalıya balık satan ve aslında sadece alış, veriş bölümünde dolaşanlara ne demeli ? Ben de akvaryumcudan alırım onlardan alacağıma. saat:gif

17. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Gün gelecek..

Temel abi valla çelişki içinde bırakıyorsun adamı ya olta:.Ondan alma bundan alma kimden alacağız dön:gif

18. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Gün gelecek..

Bu konuda Temel abi hak veriyorum ne yazık ki. :) Akvaryumcudan pahalıya satıyorsa bende akvaryumcudan alırım. :D

19. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Gün gelecek..

İlginç bir yorum. :)

20. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar