1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Güneş aydınlatmaya her zaman hazırdır

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 15 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam arkadaşlar, akvaryumların güneş almasıyla alakalı standart alışıla gelmiş Ahmet'in yazdığını okuyan Mehmet Güneş ışığını öcü yaparak Veli'ye yazmasıyla konuyu tam kavrayamamış bir hobiciler toluluğuyuz. Tabi elbette konuya hakim arkadaşlarımız vardır ama sanıyorum beni anladınız. Forumlarda birileri makele yazar makelede Güneş ışığı akvaryumlar için öcüdür. Bu aslında sadece yeni başlayanlar için belki de mazur görülebilir. Biz aydınlatmaya hazır güneşimize dönelim, malum onu da öcü yapmadık mı ?

Bize öğretilen temel kuralların biri de bir pencere yakınına akvaryum kesinlikle kurmayın uyarısıdır. Nedeni basit: Doğrudan gün ışığı ve buna bağlı olarak mevsimsel ısı salınımı ve istenmeyen yosun oluşumudur. Bu nedenle tüm makaleler doğrudan Güneş ışığından uzağa akvaryum kurmayı öğütler.

Birkaç kola ayrılmış (güneş ışığı) armatür ile Reef Akvaryum aydınlatması.

Ancak bu kural maalesef öcü yapılacak kadar doğru değildir. İstenmeyen yeşil yosun görünümü yalnızca doğrudan güneş ışığından değildir. Akvaryumu idame ettirirken bizim eksik bıraktığımız yanlara kılıf bulmaktan ibarettir. Yosun doğası gereği daha zor koşullarda yaşamaya evrimleşmiştir. Denizlerse resifler, Göllerdeki temiz ve renkli alanlar Öcü olan Güneş tarafından torpilli olarak mı seçildi? Yosa bizim Akvaryumların eko sistemleri pis mi ?

Yosun işgali için güneş ışığı ve su ile birlikte önce NO3, Po4 ve Fe yüksek bir içerik ile bulunması gerekir.

Kısaca aslında gerçek o kadar açık ki, bizler akvaryumumuza istenmeyen fosfat, nitrat gibi atıkları sokmazsak Güneş aslında öcü değilmiş. Daha on yıl önce çok daha ileri aydınlatma armatürleri olan güneş tüpleri adı altında denenmesine karar verildi. Bu sistem Güneş ışığını konsantre şekilde ve doğrudan içinde ayna olan borular kullanılarak gerçekleştirildi. Pek çok marka bu güneş tüplerinin üretimi konusunda yarışa girdi.

Özellikle, bu sistem biyotop akvaryumlar ve tuzlu su akvaryumlarının ışık kaynağını yüksek tutmak amaçlı kullanılır. Güneş ışığı kullanmak aynı zamanda bir elektrik tasarrufu anlamına gelir. Güneş ışığı ve rengi, yaklaşık 5.500 º Kelvin beyaz ağırlıklıdır. Tatlısu Akvaryumları için yeterli sayılacak bir değerdir ancak, deniz Akvaryumları için aksine bu bir problemdir. Çünkü mercanların ihtiyacını karşılayamadı, nedeni ise, bu tür akvaryumlar için çok beyaz kaldı. Mercan kayalığı için ideal kelvin değeri 11000 K ve 14.000 kelvindir. Tamamen açık mavi (aktinik ile takviye) tonlar ile desteklemek sorunu çözmüştür. Inanılmaz, güneş ışığına filtre uygulamak gerekli ise, suyun doğada zaten bunu başardığını düşünebiliriz.

AVANTAJLARI:

1. Büyük tasarruf: Özellikle, deniz akvaryumları güçlü bir ışık kaynağı gerektirir. Işık üreten bu sistem çok temiz ve kendi kendine zaman dilimi ayarı yapar. Enerji ve çevre dostu, ayrıca, bu tüpler DIY sistem olarak kolayca yapılabiliyor. Tabi bu tüplerin kullanılmasının amacı Güneşi doğrudan akvaryum üzerinden yayabilmek. Pencere kenarında doğal güneş ışığı ile kurulmuş sağlıklı akvaryumlarda bulunmaktadır.

2. Yüksek aydınlık ve güç. Güneş ışığı parlaklığı bulutlu günlerde gölgede 10.000 lüks ise akvaryumda da 100.000 lükse ulaşır. Ayrıca bu tüpler aynı zamanda ay ışığını da toplayarak akvaryuma verme artısına sahiptir.

3. Akvaryuma kolay adaptasyon: Bu aydınlatma sistemi büyük akvaryum kurmak için mükemmel bir sistem. Düşük bir fiyata, sadece boru sayesinde akvaryumunuz aydınlanır. Ayrıca apartmanlarda çatıdan boru çıkması gerekmiyor, yani apartman dairesine uygulanabiliyor.

Dezavantajları:

Bizlerin akvaryumu besleme zamanımıza ayak uyduramayabilir. Bu bazı arkadaşlar için önemli bir sorun olabilir. Kış aylarında daha az faydalanacak bölgeler şikayet edebilir. Bu sorun destek armatür ile çözülebilir belki. Ben başka dez avantaj bulamadın sizler eklersiniz akılınıza gelenleri.

Kısaca işte size yıllardır öcü olan Güneş, oysa o hizmet vermeye açık. Dezavantajları yosun ve benzeri konular değil daha farklı konular. Isı değişim sorunu ise sıfır bu tüpler sayesinde. Umarım yeni bir bakış açısı ve açılım olmuştur. Çünkü daha çok yolumuz var.

Düzenleme: 25 Mayıs 2016
    grafikdelisi, Heliak ve pisgitar bunu beğendi.
  2. Bennety

Bennety

İsim:
    Murat Alemdar
    Çok şaşırmadım desem yalan olur.aklımdan geçecek bir konu değildi itiraf etmek gerekirse.Yeni başlayan bir arkadaşa mesaj yazsam pencereden uzak dur derdim sanırım.Daha dikkatli yazarım artık sanırım. Ali benden duyduğunu yazmasın diye. :D aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler temel bey.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şaşıracağınızı tahmin ediyordum açıkcası. Mesajınız içindeki en güzel cümle bence Ali'ye artık yazacaklarınızla ilgili olan kısım. ;)

4. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Sık yapraklı bitkiler, çok sıkı olarak dikilmiş bitkiler ve Java moss başta olmak üzere birkaç moss türü için Güneş ışığı=yeşil sakal yosunudur...

Dikkat...

5. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Bitkili tankı kurunca DIY güneş aydınlatması yapıyorum. :D

Peki bu nasıl yapılır. Öncelikle çaktırmadan evde büyük bir ayna buluyorsunuz. Sonra odaya güneş ışığının düştüğü yere aynayı koyup balıkların gözünü almaya çalışıyorsunuz super:gif

Güneş girmeyen yere doktor girer. Dikkat :horon:

Güneş ışığı dışında bir aydınlatma sistemim henüz yok. Hatta akvaryumun kapağı yok :F Bakalım neler olacak.

(Ben, bitkili tank konusunda yeniyim, beni referans almanızı tavsiye etmem :uyari:) ;)

6. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Hasan Bey,

Bu yönteminiz yani güneş ışığını dolaylı yoldan vermeniz belki de güneş ışığı kaynaklı yeşil sakal yosunu (Spyrogria ssp.) oluşumunun önüne geçebilir... Akvaryumunuzda hiç sık yapraklı bitkilerden bulunuyor mu?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Abdullah hocam mesajını biraz geç görmüş olmakla birlikte birkaç bitki türünün bu sistemden etkilenecek olması ve ya muhtemel etkileneğini var saysak bile çok geniş bir kullanım alanı olan güneşi inkar etmemize yetmez diye düşünüyorum.

Sistemin artıları ilgi çekici ve özellikle uygun türlerin barındırıldığı akvaryumlar için iyi bir seçenek olarak kabullenilmiş durumda. Tabi ülkemize herşey geç geldiğinden malesef bu sistemde geç gelecek gibi. İstenmeyen yosun türü konusunda özel bitkiler hariç hiç bir çegince duymuyorum ben açıkcası. Bunun nedeni yukarda yazdığım gibi;

Muhteşem üçlü bir araya gelmeden sorun yok ( Fosfat, nitrat, yanlış ışık )

8. İmparaToR

İmparaToR

İsim:
    SeRCaN KaRaCa

Paylaşım için Teşekkürler Temel abi.
    Günün her saatinde güneş' in yansıttığı ışıkları Güneş tüpleriyle akvaryuma yansıtmak ve geceleri ise Ay ışınıgından faydalanmak imkanı olanlar için güzel bir fikir.

Ahmet'in yazdığını okuyan Mehmet Güneş ışığını öcü yaparak Veli'ye yazmasıyla konuyu tam kavrayamamış biz hobiciler için Temel abi' nin bu konuya el atıp derleyip toplayıp bize detaylı sunması ve o güzel anlatımlarından dolaya :helalolsun: Teşekkür ederim. :cicek:

9. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    İlgilenen arkadaşlar için bir adres :

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 25 Mayıs 2016

Sayfayı Paylaş