1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Gambusya-Lepistes Melezleri: Gerçek mi Asrın Efsanesi mi?

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde Neverlander tarafından 31 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Editör Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    Gambusya-Lepistes Melezleri: Gerçek mi Asr1n Efsanesi mi?

Baliklariniz bahcede gunes isigi altinda yesil olan suda olabir. Ancak sizin ifadenizle ' baliklar yesil olan pis suyada alisiklar ' bu ifadeniz dikkatimi cekti. Yesil olan su pis ve degerleri iyi degil demekmidir sizce ?

Cep mesaj:
  2. onur_dh

onur_dh

pis derken evde bakılan akvaryumdan ph değerleri çok farklı demekistedim çünkü bahçede olan akvaryum güneş ışığı direk gören yabancı maddelerin kolaylıkla girebilen bir ortam olduğu için bana göre pis
  3. Emrah Ece

Emrah Ece

Ad-Soyad:
    emrah ece
    İrtibatı koparmayalım o zaman forumdan bi yere ayrılma :) gelip göreceğim balıklarını .Ş.
    gambusyaları nereden almıştın ve afinnis afinnis mi yoksa afinnis holbrokii miydi gambusyaların ?
  4. onur_dh

onur_dh

ben anaçları bir arkadaştan almıştım yaklaşık 6 olmuştur onun bu konu üzerinde çalışmaları vardı fakat kesin bir sonuç alamadı uğraşmayı bırakmıştı ( 2 hafta evvelsine kadar tekrar çalışmalara balşadı ) bende ondan 2 erkek 1 dişi alarak avvaryumuma ekledim yaklaşık 3-4 doğum normal şekilde yaptıktan sonra 3 ay evvel geni değişik balıklar yavruladı
  5. Emrah Ece

Emrah Ece

Ad-Soyad:
    emrah ece
    O yavruların gambusya kırması olduğuna nasıl bu kadar eminsin ? avaryumunda dişi lepistes yokmuydu hiç ? belki onların yavrusudur, inşallah balıkların gambusya kırmasıdırda beni uğraşmakan kurtarırsın :D
  6. onur_dh

onur_dh

:D

senin gibi arkadaşımında çalışması vardı onada gösterdim vede barjdan da gambussa yakalayıp karşılaştırdım birazda nettende resimlerine baktım tıpkısının aynısıydı erkeleri daha belirgin olduğu için özellikle onlara baktım arkadaşımda gördü çalışmalarına hız verdi
  7. onur_dh

onur_dh

diye sormuşsun evet tabiki başka anaçlarda var fakat yavrulamayı ayrı ayrı yaptılar yavrulicakları zaman tek başlarına ayrı akvaryuma alıyorum 2 adet yavrulamarı için ayrıyetten akvaryumum var
  8. Emrah Ece

Emrah Ece

Ad-Soyad:
    emrah ece
    Şimdi beni iyice meraklandırdın :) telefonla falan çeksende bir görsek
    gambusyaların hangisine daha çok benziyordu ?
  9. Rejepo

Rejepo

S.A Arkadaşlar Sitenizi Beğeniyle Takip Ediyordum Üye Olmak Bugüne Nasipmiş...

Bende de Gambusya Var Yaklaşık 25 Taneye Yakın Ama Bunlardan 4 Tanesi Dişi Ve Oldukca Gelişmiş Hatta Dişilerden 2 Kez Doğum Yapan Oldu Yavrular Çok Geç Büyüyor Bende İçlerine Bi Ara 2 Tane Dişi Bir Tane Erkek Lepistes Alıp Attım Ama Sonuç Hüsran Oldu Gambusya KAdar Katil Bir Balık Görmedim :bilmem: Lepisteslerde Kuyruk Denen Birşey Kalmadı Özellikle Erkek Gambusyalar Çok saldırganlar...

Bu Arada Ben Gambusyaları Antalya Konya Altındaki Kültür Parkından Toplamıştım Gölden Yaklaşık 50tane Almıştım 1.5 Litrelik Pet Su Şişesinin İçinde Otobüste Yanıma Aldım Ve Kapağı Açık vaziyette Getimiştim Yarısı Öldü :( neyse Kalanlar da Sapa sağlam Acayip Dirençli Hayvan Bunlar...

Burda Emrah ece Arkadaşımın eklediği resimdeki Gambusyalardan Var Bende Sanırım Üsteki erkek Alttaki Dişi Diye Biliyorum... Gerçi Erkeklerin Boyları Dişilerden Oldukça Küçük Ama Bendekiler Aynı Bu Resimdekilerden...

Bu Arada Bu Melezleme Olayını Bende Deniyeceğim :) Umarım Sonuç Yine Hüsran Olmaz..
  10. Emrah Ece

Emrah Ece

Ad-Soyad:
    emrah ece
    Resmini verdiğim balıkların ikiside dişidir birisi afinnis afinnis birisi afinnis holbroki farklı ırk gambusyalar yani
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Editör Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    Deneyin arkadaşlar deneyin. Bu ülkeye ait yeni bir varyete lazım... Sonunda ben gireceğim canlı doğuran işine yoksa. :D
  12. Rejepo

Rejepo

:) Ozaman Bende Bu İki Dişiden de Var.. Bu Yavrular Neden Çabuk Büyümüyor Lepistes gibi Anlamadım Yavru Yemi Kullanıyorum Yiyorlarmı Onuda Göremiyorum Ufacıklar
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Editör Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    Yavruların türü ne olursa olsun büyümemelerinin önündeki en büyük etken nitrat'tır. Daha sık yavru akvaryumlarına su değişimi yapmak lazım. Üzerinde yavru yemi yazan gıdalar ise tek başına ihtiyacı karşılamaz. Menüye karides, kalamar, elma, havuç ve bazı hazır sıvı vitaminleri katarak mikser yardımıyla hafif sulu hale gelecek şekilde karıştırıp yavrulara verirseniz iyi olur.

Yok bulsam bunları ben yerim derseniz size de hak veririm. smiley18.gif
  14. Emrah Ece

Emrah Ece

Ad-Soyad:
    emrah ece
    Sendeki balıklar buna beziyor mu? Altlarında bu şekilde genopod var mı ?
  15. Rejepo

Rejepo

huh: Ben Bunlara Musluk Suyu Kullanıyorum Hemde Hiç Bekletmeden Hem Yavrulara Hemde Büyüklere Hiçbir Sorun Yaşamadım Ama Uygunmudur ki..
  16. Rejepo

Rejepo

Bundan Sadece Birtane Var Diğerleride Buna Benziyor Boy Olarak Tip olarakta Ama Alttaki Şeyden Sadece Birtanesinde Var...
  17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Editör Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    Musluk suyunu direk kullanmak uygun değildir bence. Sorun yaşamayabilirsiniz ancak suların durumu anlık değişebilmekte. Hiç ummadığınız anda sorun çıkabilir diye düşünüyorum. Suyu bir bidon içinde bekletmek zor olmasa gerek.
  18. Rejepo

Rejepo

Değil Tabikide Bundan Sonra Öyle Yaparm... Ya Aslında Bendeki akvaryumda Kaplumbağamın Eski akvaryumuydu Taş Çatlasa 4-5 Litre Su alıyor Hava Motoru Filan Var iç dış Filtre Yok 3-4 Günde Bir Suyunu Değişiyorum Komple Yakında Büyük Bir akvaryum Alıcam Ozamana Kadar Bunda Mutlu Mesut Yaşıyorlar :)
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Editör Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    Enteresan suyunu tamamen 3-4 günde bir değişiyorsunuz ve mutlu mesut yaşıyorlar ilginç. huh: Elbette akvaryumu büyültmeniz ve suyu tamamen değişmeyecek bir filtre edinmeniz güzel olur.
  20. Rejepo

Rejepo

:) Bunu En Yakın Zamanda Yapıcam ;)

Sayfayı Paylaş