1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Gammarus....

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde lordnelsono6 tarafından 21 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    İyi akşamlar değerli AKPO üyeleri...

Uzunca bir süredir bu gammarus konusu ilgimi çekiyordu.Geçen sene köydeki dereden bitki toplarken görmüştüm bu canlıları,ama haklarında hiçbirşey bilmiyordum.O nedenle toplamaya üşenmiştim.Cuma akşamı tekrar köye yolculuk var:) Hazır gitmişken biraz bu canlılardan toplayıp canlı yem olarak kullanayım diyorum.Bir de üretim denemesi yapacağım.Eğer başarılı olabilirsem Gammaruslarınız benden:)

Gammarusları toplarken derenin kendi toprağından,taşından ve bitkilerinde de alacağım.Şu an elimde 15 litrelik boş bir akvaryum var.Burada üretimlerini deneyeceğim.Bu canlıları sarıprenseslere,icemanlara ve canlıdoğuran türlerine verebilir miyim?Yani herhangibir sıkıntı olur mu acaba?Ayrıca nasıl bir dezenfejkte işlemi uygulamalıyım.Bu 2 konu aklıma takıldığından siz değerli üstadlarımıza danışmak istedim.Teşekkürler...

Sağlıklı Balıklar...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Gammarus....

Sorun yok verebilirsin, vermeden önce tedbir olarak için rahat etsin istiyorsan 10 dakika 3-5 litre su içine 2 yemek kaşığı tuz ekleyerek bekletebilirsin Gammarusları.

lordnelsono6 bunu beğendi.
  3. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Temel Abi İcemanlar için bitkisel besleniyorlar diye okumuştum.Bloat olmasınlar?Ayrıca Gammaruslar 2 gün kovada bekleyebilirler mi?Çünkü ilk gün toplayacağım ve 2. gün dönüş yapacağız.Çeşme yürüyerek gidemeyeceğim kadar uzak o nedenle arabayla tarlaya gittiğimde toplayacağım.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ah be güzelim doğal olarak yani haklı olarak sen de öncesine dayanarak diğer sitelerdeki 1962 yılı makalelerini bir birine aktaranların hışmına uğramışsın hepsi bu.

Bitkisel beslenirler ot verin.

Oldu tamam da doğada o otları yerken otların arasında neleri de yerler araştıran olmuş mu hiç?

Bload olmazlar, Bload olmuşlarsa düzelirler canım benim.:) Yürü bakalım şimdi...Hoca bile logoda balığa ters binmiş boşuna mı?

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  5. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Yeniden Merhaba...

Bugün çeşme oluğundan bol miktarda gammarus yakaladım.Ancak yakaladığım gammaruslarla birlikte kovaya bir miktar ince kum da girdi.Zaten gammarusların çoğu bu kumların arasındaydı.Eve gelince balıklarıma gammarus vermek için çok uğraştım çünkü gammaruslar kovada da kumların altına girmişlerdi.Gammarusları yüzeye çıkartmanın ya da bir araya toplamanın bir yolu var mıdır?Mesela Artemialar ışığa doğru hareket eder.Gammaruslarda da bu gibi etkenler mevcut mudur acaba?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Zor soru Yunus, fikrim yok. Fakat bir öneri olarak süzme işlemini dene bakalım.

7. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Temel Abi dün balıklara zor da olsa tutabildiğim 10-12 taneyi verdim özellikler İcemanlar hemen kaptılar:D

Daha sonra kovaya topladığım Gammarusları ve oluktan gelen kumu 15 litrelik,tabanında dere kumu olan ve pipo filitre taktığım tanka aktardım.Köyde farklı bir çeşme oluğundan aldığım yeşil yosunlardan da 2 parça ekledim tanka.Ayrıca Gammarusların yaşadığı yerdeki bitkilerden de 3er 4er kök getirmiştim.Bugün yorgun olduğumdan yarına,tanka az miktarda dikim yapacağım .Gammaruslar yosunu ve bitkileri yemeye başladılar.Ayrıca gözlemlediğim kadarıyla çeşme oluğundaki kum ile birlikte gelen çürümeye yüz tutmuş ufak dal parçaları ve sapları da yiyorlar.Tabi ben balık yemleriyle de besleyeceğim onları.

Gammaruslar çiftleşmeye başladılar.Herşeyden önce de 24 saattir tanktalar ve hala ölmediler.Uyum sağladılar sanıyorum.Gammaruslarla birlikte bir tane türünü bilmediğim kurt ve ekin böceği(süne)'ne benze bir de böcek gelmiş.Gammarusları izlemek çok keyif verici çok hızlı yüzdüklerinden ve ilginç yüzüş şekillerinden dolayı çok hoş görüntüler ortaya çıkıyor.Şimdiki amacım bu tankta üretim yapıp bolca balıklarıma vermek olacak.Tabi kum ve Gammarus ayrışmasını çözebilirsem...

Bunu başarabilirsem bu türün akvaryum hobisinde kullanımı ve üretimi için geniş bir makale yazıp forumda paylaşmayı düşünüyorum.

Teşekkürler...

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun bakalım. Çekincelerini yenmene sevindim. Elbette tecrübelerini makale olarak paylaşmana mutlu oluruz. Balıkları bload yapacak diye biliyorken tam tersi ilacı olduğunu öğrendin bak. Biz de senden kimbilir neler öğreneceğiz.

9. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Temel Abi Gammarusları ayırma işini de çözdüm.Tanka bir yaprak marul attım yaklaşık yarım saat sonra onlarca gammarus marulun üzerine hücum etmişlerdi.Kepçe ile bu marulu hafifçe aldım ve bir sürü Gammarus da beraberinde geldi.:)Böylece kum ve kayalardan Gammarusları ayıklamış oldum.

Sağlıklı Balıklar...

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aslinda bir yandan bunlarin akvaryumda yasamasi ve hatta uremesi bence cok iyi olur. Yani ozellikle akvaryumlara eklenmesinin faydalari olacaktir. Baliklar zaten avlarlar ve yasayanlar temizlik unsuru olarak devam eder ve surec isleyebilir.

Cep mesaj...

11. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Güzel düşünmüşsün Temel Abi ama çiklet gibi sert karakterli ve çok iyi avcı balıklar bu canlıları sürekli avlayacakları için akvaryumdaki populasyonları azalma eğilimi göstermez mi?Bence üremeye dahi fırsat bulamadan yok olurlar.

Sayfayı Paylaş