1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

garip bir hastalık balıklarımı mahvediyor

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde acemi akvarist tarafından 17 Haziran 2009 başlatılmıştır.

1. acemi akvarist

acemi akvarist

Balığım 3 gündür hastaydı.Ama maalesef dayanamadı güzel balığım bu hastalığa.Bu hastalık iki tane balığımı öldürdü.Daha fazla balığımın ölmesini istemiyorum.Bu konuda bana yardımcı olur musunuz?Balığımın dışkısı çok garipti ve beyaz renkliydi.
    Hep yerde yatıyordu ve sadece yem yemek için kalkıyordu.Daha sonra hiç kalkmamaya başladı.Her türlü yolu denedim iyileştirmek için ama öldü.Bu hastalığın adı nedir?Sebebi nedir?Alınabilecek önlemler nelerdir? :bilmem:

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam Ayşe Hanım,

Balığınızın türü nedir ? Akvaryum nasıl bir akvaryum, akvaryuma ne gibi bakımlar yaparsınız ? Akvaryumdaki filtrasyon nedir ? Yeminiz suyunuz var mı ? Ölen balıkla birlikte hangi türler var başka ?

Ölüme sebeb çok, önemli olan geride kalanlara sağlıklı bir yaşam bırakmaktır, ölen balığınız belki bu öğrenme çabanızla akvaryumdaki diğer balıkların çok sağlıklı yaşamasına vesile olur ne dersiniz ?

3. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Ayşe Hanım,balığınızın japon olduğunu varsayarak cevap veriyorum.
    Havalar ısındı malum.Oksijenlenmeyi arttırın yada sıcaklığı düşürmeye çalışın.Kabızlık ve halsizlik olan şikayetlere şimdilik bu kadar tedavi...

4. acemi akvarist

acemi akvarist

Balığımın türü japon.Akvaryumu 3-4 haftada bir temizliyorum.Hava motorunu günde 5 saat çalıştırıyorum.Akvaryuma koyduğum su çeşme suyuydu ama mecbur kalmıştım.Ölen balığın yanında bir tane japon daha var ve bu balıkta da aynı belirtileri azar azar görmeye başladım.Balığın dışkısı beyaz ve kıl kadar ince.Arada bir yerde yatıyor ama akvaryuma yaklaştıkça kalkıyor. :bilmem:

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    garip bir hastal1k bal1klar1m1 mahvediyor

Temizlerken suyu tamamen mi degisip temizliyorsunuz ?

Hava motorunu surekli acik tutun, kucuk hacimli akvayumlarda oksijeni acma kapama ph oynamasi yapar.

Cep mesaj, imla klavyeden.

6. acemi akvarist

acemi akvarist

Evet,suyu değiştirirken tamamını değiştiriyorum.Ama şimdiye kadar bi sorun yaşamadım.Hava motorunu gece de mi çalıştırayım? gizli:

7. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Suyun tamamını değiştirmeyin hiçbir zaman Ayşe Hanım.İç filtre kullanıyorsanız hava musluğunu kapamayın.Ayrıca hava taşı ile havalandırmanıza gerek yok.Kafi gelir.Pul yem alabilirseniz 4-5 gün onunla azar azar besleyin japonunuzu.Pond yem şu sıra kullanmayın.Ispanak haşlayıp yapraklarını akvaryuma atabilirsiniz pul yem yerine.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tam tahmin ettiğim gibi Ayşe Hanım. :) Şöyle düşünelim, balıkları sürekli yeni suya adapte etmeye zorluyoruz, üstelik bunu ani ve bir anda yapıyoruz. Bu durumda devreye balıklarda bağışıklık sistemi girer. Peki ne olur ? Balıklar tüm savunma mekanizmasını ve gücünü buraya harcar. Zayıf düşen balıkta bağışıklık sistemi ya ikinci darbeyi kaldırmaz veya en ufak bir olumsuzluğu kaldıramayarak ağır hasta olur veya ölür. Sizin sorununuz sadece budur, başka problem aramaya gerek yok. ;)

Geçmiş olsun.

9. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    +1

Aslında bu gibi durumlara maruz kalan balıklar, bütün enerjilerini osmoregülasyonu yeniden sağlamaya ve yıpranan deri hücrelerini onarmaya harcıyorlar... Bu arada deride açılan kısımlardan mikroplar girmeye devam ediyor... Bağışıklık sistemi devreye girmeli ancak bütün enerji osmoregüasyon ve deri yenilenmesi için kullanıldığından devreye giremiyor... Sonuçta balık hastalanıp ölüyor... Olan tam olarak bu...

10. acemi akvarist

acemi akvarist

Suyu değiştirirken suyun kaçta kaçını bırakmalıyım?Kaçta kaçını değiştirmeliyim?Sadece bunu yapmakla hastalık düzelecek mi?Kabız olduğundan emin değilim ama yine de ıspanak vermeli miyim? :bilmem:

11. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    En çok %30 su değişimi yapmalısınız... Akvaryumdan değiştireceğiniz suyu dipten çeknelisiniz... Yerine koyacağınız su musluk suyu ise en az 2 gün dinlendirilmiş, yok eğer damacana su ise ağzı 24 saat süre ile açık bırakılmış olmalıdır...

Balıklarınıza kabız olmasalar dahi ara ara ıspanak yedirmeniz faydalı olur...

Tekrar geçmiş olsun...

12. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Arkadaşlar gerekli açıklamaları yapmışlar Ayşe Hanım.Geçmiş olsun...

13. acemi akvarist

acemi akvarist

Teşekkür ederim.Peki hiçbir ilaca ihtiyacım olmayacak mı?Ve ben bu dip çekiminin nasıl olduğunu bilmiyorum.Bu konuda çok acemiyim.Bana dip çekiminin nasıl yapıldığı konusunda yardımcı olur musunuz?

14. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Boşalttığınız suyu dipten alacaksınız.Dip çekiminin manası budur.Hortum yardımıyla,sifonlayarak yapabilirsiniz.Ya da pompalı dip çekimi hortumları var 5-6 liraya,ağzımı işe karıştırmam derseniz,onlardan alıp kullanabilirsiniz.

15. hande

hande

Ayşe hanım karşılaştığınız sorun bana eski günlerimi hatırlattı. Bende ilk akvaryumu aldığım zaman 10lt akvaryuma 7 adet japon koymuştum, daha yavruydular ama olsun onlar için yinede küçüktü akvaryum, bir de yetmez miş gibi 2 haftada bir su değişimi yaptım, o da yetmez miş gibi gece hava motorunu kapardım. sonuç hiçran üstüne hiçran oldu." Ben bu işi beceremedim" dedim 2 adet japon balığımla kala kaldım. Soluğu akvaryumcuda aldım, sordum soruşturdum. Şimdi 4 yıldır benim le beraberler, bırakmadılar beni bende onları, verilen bilgileri uygularsan inan seninle senelerce yaşarlar. Balıklarınla sana salıklı yaşam dilerim, geçmiş olsun...

16. acemi akvarist

acemi akvarist

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. :cicek:İnşallah balığım verdiğiniz bilgiler sayesinde düzelir.

17. acemi akvarist

acemi akvarist

Sabah balığım iyi gibi gözüküyordu.Ama şimdi baktığımda bayağı kötü olduğunu farkettim.Büyük bir ihtimalle dediğiniz gibi sudan bu şekilde oldu.Koyduğum su dinlenmemiş musluk suyuydu.Balık bu suya alışamadı.Suyun tamamını dinlenmiş su ile değiştirsem düzelir mi?Yoksa daha mı kötü olur? huh:

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bir den tamamını değişmeyin önce 1/3 oranında değişin ve gün aşırı tekrarlayın. Yine tamamı değişmiş olur ancak adaptasyon olarak balık zorlanmaz.

19. acemi akvarist

acemi akvarist

Dediğinizi yaptım.Fakat balık öldü.Galiba hastalık bayağı ilerlemişti.Ama ölümünün sebebi bana parazit veya bakteri gibi geldi.Akvaryumum şu an boş durumda.Eğer hastalık parazit veya bakterilerden ise akvaryumu nasıl dezenfekte etmeliyim yeni bir balık alabilmek için? huh:

20. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Akvaryumu özellikle çamaşır suyu ve deterjanla (ikisi birlikte) dezenfekte etmenizi tavsiye ederim... Tabii daha sonra akvaryumu iyice durulayın taa ki herhangi bir çamaşır suyu veya deterjan artığı kalmadığından emin olana kadar... Bundan sonra akvaryumu uzunca süre kurumaya bırakın.... Heryerinin kuruduğundan emin olduktan sonra bile üç-dört gün bekletin... Kumun hepsini taa başından atın... Isıtıcı, filtre vb gibi malzemeleri de çamaşır suyu ve deterjan içeren su ile yıkayıp durulama ve kurutma işlemlerini de akvaryum için olduğu gibi uygulayın...

Not: Yaşınız küçük olduğu için bu işlemi annenize yaptırın... Siz veya anneniz veyahut her kim çamaşır suyu + deterjan ile dezenfeksiyon yapıyorsa çok fazla bu karışımı solumasın... Özellikle de akvaryumun içinde bu karışım varken üzerine doğru eğilmesin... Zehirlenme tehlikesi olabilir...

Sayfayı Paylaş