1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Garip bir hastalık olduğunu sanıyorum

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Yavuz45 tarafından 18 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. Yavuz45

Yavuz45

Herkese Merhabalar,
    Üç gün önce başlangıç olması açısından küçük bir akvaryum aldım.İçinde cinslerini de tam olarak bilmediğim balıklar var.İlk günlerde çok sağlıklı olan balıklarımdan ikinci günden itibaren başlayan ve bugün artarak devam eden garip davranışlar görüyorum.İnanılmaz derecede makale okudum ve balıklarımın ne tür hastalığı olduğuna tam teşhis koyamadım dolayısıyla tedaviye başlayamıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.Tanıtıma başlayayım,
    İlk aldığımda hamile olan bir balık, hamileliği sanılan kadar yakın olmamasına karşın(temiz su uygun ortam gibi kriterlerin etkilediğini sanıyorum) dişi balığım doğurmuş,malesef yakalayamadım yavruları.Akşam 8 saatlerinde aldığım balıklarımı gece 2 ye kadar gözlemledim ve sabah 9 da kalktığımda yavrular yoktu.Bu dişi balığım doğumdan sonra güçsüzleşip yorgun düştü,bunun normal olabileceğini düşündüm.Sonrasında devamlı saklanma, ve dibe çökme eğilimleri gözledim.Doğumdan sonraki gördüğüm sabahtan itibaren tek bir köşede- hep aynı yerde gidip yatıyordu ve iştahsızlık başladı.Ertesi günden itibaren solungaçlarında kırmızılaşma-kanlaşma görünmeye başladı.Şuan doğumdan sonraki üçüncü gününde ve başka hiçbir değişim gözlemlemedim.Solungaçlarından başka ne iç-dış parazit özelliklerini tam olarak sergiliyor nede mantar başlangıcıolan pamuksu dokular görebiliyorum.Şuanda ayrı bir yerde,tek başına karantinada duruyor.

Aynı balığın erkeği olarak aldığım aynı balık cinside aynı davranışları sergilemeye başladı ve ve akvaryuma sonradan tek olarak eklediğim aynı cinse benzer olduğunu düşündüğüm hamile dişi de aynı davranışlara kapıldı.Bu bahsini ettiğim iki balıkta diğer balığın durduğu köşeye gidip sabit kalıyorlar,yemlere ilgisizler - nadir yiyorlar.Renklerinde solma olup olmadığı konusunda emin değilim ama aynı şekilde ne mantar belirtisi, ne solungaçta kızarıklık, nede parazit belirtisi tam olarak sergilemiyorlar.Bahsettiğim köşede havalandırma cihazım var ve bu cihazın altıyla cam kenarının yakın olduğu köşeye gidiyorlar devamlı.

Anlattıklarımdan herhangi bir tanı koyabilen varsa ve tedavi önerebilecek akvaryumcular varsa çok sevinirim.Yolun başlangıcında kayıp verip,soğumak istemiyorum :(
    Şimdiden teşekkürler sabırsızlıkla cevabınızı bekliyorum.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Geçmiş olsun öncelikle, akvaryum hacmi, balık sayısı, akvaryumunun kurulum tarihi, kurulumun hemen ardından balıkların eklenip eklenmediği, balık türü gibi önemli bilgiler mesajınız içerisinde bulunmuyor. Fakat genellikle hamile olarak satın alınan balıklar canlı doğuran türüdür ve sizinde öyle olduğunu tahmin ediyorum.

Balıkları kurulumun hemen ardından akvaryuma eklemişsiniz gibi bir izlenime kapıldım. Oturmayan su değerleri ve biyolojiye sahip akvaryumunuza sistemin kaldıramayacağı yemleme yapmış olma ihtimaliniz de yüksek olduğundan sorunun su kaynaklı olduğu hissine kapıldım şahsi olarak. Yapılması gereken ilk etapta su şartlarını toparlamaktır. Sizin ifade ettiğiniz gibi ' temiz su şartlarına balıklar uyamadı sanırım ' bu şekilde değil ama temiz fakat eskimemiş suya uymadıkları tarafından bakmak daha doğu gibi. Damacana su ile su değişimi yapmanızı öneririm. Eğer balıklarınız canlı doğuran ise ilaç tedavisi sonuç verse bile kalıcı hasar yaratacaktır. Isı 29 derece yapılır, damacana su ile su değişimi gerçekleştirilir ve akvaryuma bol oksijen sağlanırsa sorun düzelebilir.

Tekrar geçmiş olsun. burda:gif

3. Yavuz45

Yavuz45

İlgi ve alakanıza sonsuz teşekkürler.Akvaryumda damacana su kullandım ve hava motorum durmadan devamlı çalışıyor.Balıkları hemen akvaryuma koymadım fakat suyun yeni olduğu konusunda sanırım haklısınız.Tahmininiz gibi balıklarım canlı doğuran ve köşede devamlı duran ve yemlemelere ilgi göstermeyen balıklarımı resim olarak ekledim.

http://img7.imageshack.us/i/img4154vh.jpg

Oldukça yorgun ve mutsuz görünüyorlar anlam veremedim bu duruma.Hastalık belirtiside göremiyorum çok çaresiz kaldığımı hissediyorum.Tanı koyamadığım için tedaviyede başlayamıyorum...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryumunuza bir iki yemek kaşığı kaya tuzu ilave edin bu parazit varsa kıracaktır. Aşağıdaki ilacı kullanmaya karar verirseniz tuz uygulamasını yapmayın.Tuz yine balıkları suda bulunan nitrit ve ağır metaller gibi istemeyen toksitlere karşı rahatlatır. Yem alıyorlarsa sarımsak suyunu yemlerine emdirin ve balıklarınıza verin. Su değişimi ne kadar yaptınız bilmiyorum ama bir kez daha yapın derim. Oksijen verdiğinizi ifade ettiniz fakat benim demek istediğim mevcut oksijen miktarını artırmanızdır.

İlaç tedavisi olarak alt antibiyotik gurubuna ait eritromisin kullanabilirsiniz. Eczanelerden temin edilebilir. Akvaryum hacmi 100 litre cıvarı ise bir tablet kullanabilirsiniz. Günlük %20 su değişimi ile tableti kırarak çeyrek kullanımla tadaviye devam edebilirsiniz.

Bilinen bir tedavi yöntemi değildir ancak sonucu her şekilde yazmanızı rica ederim. Su değişimlerini günlük aksatmazsanız iyi olur. burda:gif

Not: Fotoğraf linki sorunlu.

5. Yavuz45

Yavuz45

Kaya tuzunu dünden itibaren kullanıyorum fakat 2 çorba kaşığı kadar değil,dün yarım ve bugün yarım olmak kaydıyla yaklaşık 1 çay kaşığı kaya tuzu ekledim akvaryuma.Fakat Akvaryumum başlangıç akvaryumu olduğu için ufak bir akvaryum su kapasitesi yaklaşık 15 litre.
    Fotoğraf linkini tekrar veriyorum,

linki kopyalayıp bakarsanız çalışıyor.

Önerdiğiniz tedaviye hemen başlamayı düşünüyorum aslında ama hangi hastalık tedavisinde bu uygulanır, tanı olarak balıklarda ne sorunu olduğunu düşünüyorsunuz?Bunları bilmem yararlı olur diye düşünüyorum.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryum 15 litre ise tuz ölçünüz zaten normal sayılır ama ölçü biraz daha artırılabilirdi. Bu hacimde ve yanılmıyorsam renkli taban malzemesinde yapacağınız her yemlemenin artan yükü sistemde kalır ve balıkları etkiler. Bu tarz hastalıklara çare ararken akvaryum hacminizi başından yazmanız gerekir ki size daha doğru mesajlar yazılabilsin.

Bakteriyel hastalıkların tedavisinde oldukça yararlı olmaktadır antibiyotikler. Oldukça farklı çeşitleri kullanılmaktadır. Akvaryum hacminizin 15 litre olması dozaj ayarı gerektirir. Bu yüzden düşük hacimli akvaryum olduğundan çeyrek tablet kullanılabilir ve ertesi gün suyun yarısı değiştirilebilir. Tekrar çeyrek tablet ilave edilerek ve balık gelişimi gözlemlenerek tedavi süreci devam ettirilir.

Diğer seçenek banyo şeçeneğidir. Bir tablet eritilmiş 10 litre suda balıklar 20 dakika tutulabilir. Bu tedavi şeklinde akvaryum suyu düzenlenmelidir aksi halde balıklar hastalandıkları suda iyileşemezler.

Sayfayı Paylaş