1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Gazbeton(ytong) dekor denemem

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde Respect tarafından 6 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. Respect

Respect

İsim:
    Mustafa Akkın
    Herkese selamlar;
    Forumunuza yeni üye oldum ve dekor çalışmalarımı sizlerle paylaşmak istedim,
    Eleştiri ve yorumlarınızı bekliyorum.
    Saygılarımla.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Gazbeton(ytong) dekor denemem

Hoşgeldiniz Mustafa Bey,

Öncelikle ellerinize sağlık süper olmuşlar. İncelikle işlemişsiniz malzemeyi tebrik ederim. :ay:Fakat Gazbeton'la ilgili paylaşımlar yapılıyor ve halen batması beklenen bir deneme mevcut forumda. Aşağıda linkleri var. Sizin bu güzel parçalar bu sorunu yaşadı mı veya yaşama ihtimali var mı ?

http://www.akvaryumportali.com/thre...al-Gücü-İle-Ortaya-Çıkabiliecek-Bir-Görsellik

http://www.akvaryumportali.com/threads/9391-Gazbeton-(-yutong-)-dan-dekor-yapımı-denemeleri.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz Mustafa bey.

Dekorunuz oldukça şık görünüyor gaz betondanmı yaptınız bu dekoru? Forumda arkadaşlar bu sıra gaz betonla uğraşıyorlar ama sanırım suda batmaması gibi bir durum sözkonusu.

4. Respect

Respect

İsim:
    Mustafa Akkın

Teşekkür edrim;
    Evet ytong dan yaptım yani yapmaya çalıştım:)İlk başlarda batmamıştı bende kütlece dolu olan kısımları skarpela ile tekrar oyup olukların içerisine mermer blok ve kaya yerleştirerek derz ile tekrar doldurdum ve hacim kazandırdım ve şu an tuzlu suda leğende bekliyor.Akşamları ilk işim onları kontrol etmek oluyor.Şuan dekorları kaldırıp bıraktığımda hemen dibe batıyor.Tabi önemli olan akvaryumum içindeki durumu ilk denememde fotoğraflarını paylaşacağım kısmet olursa.Umarım arkadaşlara faydası dokunur.
    Saygılarımla.

reis, volkantr34, Courageous ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Batması için bu tarz işlem gerekli diyorsunuz anladığım kadarıyla. Gerçi zor bir işlem değil yapılabilir. Teşekkürler fotoğraflar için, faydalı bir konu oldu.

6. Respect

Respect

İsim:
    Mustafa Akkın

Merhabalar;

Cama silikonla tuturmayı da düşündüm ama yeni denemeler yapacağım için akvaryumum içine sabitlemek istemedim.Bu şekilde olrsa dip çekimi yaparken bile yerini değiştirebilirim veya yeni dekorları da silikonla tutturmak için akvaryumu tamamen boşaltmak gerekecek buda benim canavarların hoşuna gitmez diye düşündüm onun için istediğim yere taşıyabilmek için bu şekilde yaptım.
    Saygılarımla;

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Arka cama yapıştırmaya gerek yok bence de. Dekoru almak, genel temizlik arka kısımlarda yapmak için gerektiğinde alınır ve koyulur, katılıyorum açıkcası yapıştırılmamasına.

8. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Dostum hoşgeldin.
    Sözlerime ellerine ve emeğine sağlık diyerek başlamak istiyorum. Sabahtan beridir yutong oyan birisi olarak kırmadan tüm bu dekorları yapabilmiş olman taktire şayan doğrusu, helal olsun:nazar:
    Yanlız dış yüzeyleri neden kaplama gereği hissettiğini anlayamadım. Benim yutongdan dekor yapmamın tek nedeni o kapiler boşluklarıdır ki deniz akvaryumunda bakteriler için uygun bir alan oluştursun.
    Batırma konusunda mermer akıllıca bir hareket, ancak benim dekorlarda mermer koymaya yer olmadığından dolayı ben silikonla akvaryuma yapıştırmak durumundayım :(
    Tekrar ellerine sağlık diyorum, forma hoşgeldin :)

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bence akvaryuma yapıştırmak yerine seyyar bir parça kalın ( 6 mm üstü ) cama yapıştırırsanı ve o camı kuma gömerseniz daha kolay olur sizin için. Sonuçta dekor değişikliğine gidebilirsiniz. Yada altına çimento sürerek batırabilirsiniz. Ben çimento sürmüştüm rahatça batıyordu fakat adam akıllı bir şekil veremediğimden akvaryuma koyamadım :)

volkantr34 bunu beğendi.
  10. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Aslında hazırladığım dekor oldukça büyük bişey o yüzden çıkarılması gibi bir opsiyon imkansız. Bikere kurulduktan sonra akvaryumun orta desteğinden dolayı asla dışarıya çıkamayacaktır. Bu nedenle hiç düşünmedim yapıştırmamayı. Ama ufak dekorlar için cam iyi fikir.

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Bencede çok mantıklı.. L şeklinde birleştirilmiş 2 parça cam üzerine bu dekorlar yapıştırılabilir ve gerektiğinde şak diye yukarı çıkartılabilir.. Böylelikle hem arkadan hemde alttan daha sağlam olacak şekilde yapıştırabilirsiniz..

Güzel bir fikir Fatih , tebrik ederim.. em34: Tabii tatbik edecek olan arkadaşlara ne derece uyar kendileri daha iyi bilir..

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Tebrikler Fatih güzel ve pratik bir fikir gerçekten. Batırılması istenen yutongun büyüklüğüne göre uygun bir ağırlıkta cam yapıştırılıp batırılabilir.

Mustafa bey yapım aşamalarına bakınca ortaya koyduğunuz emeği biraz daha iyi anladık. Tebrik ederim bu emeğinden dolayı.em34:

13. Respect

Respect

İsim:
    Mustafa Akkın

Üstadlar hepinize teşekkür ederim;

Kusura bakmazsınız inşallah cevap için geciktim yarın kısmet olursa kendi yaptığım arka fonumu da sizlerle paylaşacağım yani dekorlarımı yapıştırmak gibi bi lüksüm şimdilik yok ve başka bi hobidaşıma hediye etmeyi düşünüyorum kendim için başka bi dekor prıjem var 1, 2 güne kadar başlarım ve başlamak bitirmenenin yarısı ise çok geçmeden daha az amatör olacak olan dekorumu sizlerle paylaşmak nasip olur inşallah. Herkese iyi forumlar.

Saygılarımla.

ozgun_cyprus, Courageous ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  14. kül-tigin

kül-tigin

İsim:
    Osman Kağan BARIN

Hocam neyle ve nasıl boyadınız ayriyetten içine sürdüğünüz gri renkteki şey nedir???

15. Respect

Respect

İsim:
    Mustafa Akkın

Merhaba;

Boya polisan su bazlı renklendirici.Renk yelpazesi diye geçiyordu sanırım.Gri renkte olan da derz dolgusu içerisine mermer blok ve taş koyduktan sonra tekrar dolgu yaptım.

saygılar.

kül-tigin bunu beğendi.
  16. kül-tigin

kül-tigin

İsim:
    Osman Kağan BARIN

Teşekkür ederim.Bir de derz dolgu pilastik katkılı mı acaba?Bende kalekim derz dolgu var.Ama iki tane.Pilastik katkılı bi de normal.Birde son olarak gri renk mi yazıyo paketin üstünde???

Sayfayı Paylaş