1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Gazbeton ( yutong ) dan dekor yapımı denemeleri.

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde ozgun_cyprus tarafından 28 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    İlk adım :

Malzemeyi tanıyalım :
    Yutong kum ve beyaz çimentoya çok ama çok az miktarda alüminyum eklenerek özel hava kabarcığı yükleyiciler sayesinde şişirilen ve içinde resimde de görüleceği gibi bolca boşluklar olan duvar yapı malzemesidir. İşlenmesi, yapısındaki boşluklar sayesinde oldukça kolay olan yutong yumuşak dokusundan dolayı kırılgan bir malzemedir. Ancak kırılan parçalar silikon yardımı ile kolayca geri yapıştırılabilir. Hafifliği sayesinde akvaryumun zeminine az yük yüklediğinden iyi bir dekor malzemesi olduğu düşüncesindeyim.

İkinci adım:

Malzemeyi suda batırmak:

Dekora başlamadan önce malzemenin suyu ne kadar zamanda emip suyun dibinde kalacağını yada az ağırlıkla dibe çökeceğini hesaplamak adına su içinde bekletme deneyi yapıyorum. Çünkü bir olasılık dekorun büyüklüğünden dolayı suya hiç batmama riski var. Bu deneyi yapmaktaki öncelikli amacım dekoru yapmak için harcayacağım zamanın boşa gitmemesini sağlamak çünkü bugüne kadar hiç bu ölçekte sadece yutongdan oluşan bir dekor yapmadım.
    Eğer suya batma konusunda sıkıntı büyük olursa, dekor malzemesi olarak başka bir seçenek bulup onun üzerini yutongla kaplayacam.

2. günün sonunda deney yutongumuzun durumu:

Maalesef hiç oralı değil :) Bakalım birkaç gün sonra neler olacak.

grafikdelisi ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Gazbeton ( yutong ) dan dekor yapımı denemeleri.

Özgün selamlar,

Ellerine sağlık aldın denedin ya yeter bize. Varsın batmasın sonrasında. Fakat eğer batarsa yapısı gerçekten yani gözenek yapısı sahiden çok güzel. Fakat ben batma sorunu hiç olmayan bims için daha evvel yazdığım gibi olumlu düşünüyorum. Fakat bu malzemenin batarak dekor oluşturulmuş akvaryumlarda olduğunu da biliyorum. Bence batması zaman alan bir malzeme sadece.

Emeğine sağlık, çok çok teşekkürler...

3. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna

Paylaşıma teşekkürler bende merak ettim sonucu.Deniz akvaryumunda kullanacaksınız sanırım.Batması için dolgun taşlar bağlanırsa sorun olmaz sanki.Sonra alınır o taşlar.

4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Sanırım gözenek yapısını incelediğimizde, içeriye ulaşan bir odacık yok. Odacıkların hepsi kapalı ve içerisinde hava var. O havanın dışarıya çıkabilmesi için, büyük kabarcıkların aralarını dolduran ve malzemeye rengini veren beyaz dolgunun su geçirmesinin yanında, birde hava geçirmesi gerekli diye düşünüyorum. Bunun için matkapla ortalama olarak voleybol topu büyüklüğündeki bir ytongu her yerinden delip içeriye daha fazla su dolmasını sağlarsak, bir ihtimal batabilir. Veya bu malzeme eğer kolay delinecek bir yapıya sahipse, biz (ucu sivri uzun şiş gibi sert malzeme) yardımı ile tabiri caizse delik deşik etmek ve denemek gerekir diye düşünüyorum.

Deneme için sizi kutlarım, bu, hepimize birşeyler vermeyi kanıtlıyor bize, bunun için can-ı gönülden kutluyorum sizi.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Yutongu bende denemiştim. Diğer adı ga beton deniliyor. Bende batırmayı başaramamıştım malesef. :( Ama yapısı tam bizim tuzlu su akvaryumlarına göre. Temel abinin 2. alternatifi olan bims ile uğraşmayı düşünüyorum bu aralar.

Ama illa yutong ile yapılacaksa yotong dekor oluşturulur ve alt kısmından bir parça cama silikonlanabilir. Camıda kumun altına sokarsanız hem gizlersiniz. Bu şekilde kolayca batırabilirsiniz...

6. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Batmadığını bilmiyordum,

ytong gazbetonun markalarından biridir (selpak - kağıt mendil gibi). Aslında doğada topuk taşı diye tabir ettiğimiz volkanik gazlar ile çimentolaşarak oluşmuş taşların fabrika ortamında taklit edilmesidir. yüksek ısı yalıtımı ve hafifliği ile uygun bir yapı malzemesidir. hafif beton malzemesi hazırlandıktan sonra gaz oluşturan kimyasallar ile üretime geçildiğinden bu gaz cepcikleri kapalı ve düzensizdir. ilk aşamada Batmaması aslında çok doğal :D... Hiç bir malzeme % 100 geçirgensizlik zırhına sahip değildir... Gaz beton da beton sınıfından olduğundan elbet içindeki boşluklara basınç altında (su altında) su girecektir diye tahmin ediyorum. ama bu ne kadar sürer bilemiyorum. Belkide yıllar sonra ancak askıda kalabilecek hale gelebilir :)

7. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER

Peki Şöyle bir sistemle yapılsa altına mesela bildiğimiz matkapla delik açılsa içlerine vantuz yerleştirilse sonra etrafına derz dolgu yapılsa sonra cama yapıştırılsa olmazmı ?

8. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Yaklaşık bir hafta oldu yukardaki resimlerdeki parçayı su altına sabitleyeli ancak halen daha serbest bıraktıkça suyun yüzeyine fırlıyor :)
    Yarın dekor taşlarını şekillendirmeye başlıycam, üzerlerine ince iğneler ile derin delikler açmayı düşünüyorum. Bakalım bu sefer batacakmı....

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

İlla batırmak istiyorsanız beyaz çimento sürebilirsiniz alt kısmına. Bu şekilde batıyor. DENENMİŞTİR :)

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Erman'ın dediği gibi o odacıklarda hava bulunduğu için batmıyor sanırım.:smiley33:

11. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Evet bugün sump olacak akvaryumu yapıştırdım. Bitti ama ben de bittim, akşama da kokteyl var, bizim dekor yine yarına kaldı, ama yarın bolca resimle birlikte paylaşımdayım :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. Respect

Respect

İsim:
    Mustafa Akkın

Özgün bey merhabalar;
    Bende bu aralar ytong a merak sardım ve bi şeyle yapmaya çalıştım umarım faydası olur.
    Saygılarımla.

13. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Evet arkadaşlar bugün 12 saatimi ayırarak dekor işini bitirdim. Şimdi aşamalara kaldığımız yerden devam edelim.
    İlk adımda malzemeyi tanımış ve suda batırmaya çalışmıştık. Ancak bir haftanın sonunda yutong batmamıştı. Ancak bir haftanın sonunda beklemeden usanıp deneme yutongumuzun üzerine toplu iğne ile açtığım birkaç delik yutongun su içerisinde serbest yüzmesini sağladı. Ne dibe battı ne de suyun yüzeyine çıktı. Ben de buna güvenerek dekoru tamamladım.
    Öncelikle dekoru tasarladıktan sonra çok nazik bir şekilde yutongu oydum. Nazikçe diyorum çünkü çok yumşak bir malzeme olduğu için kolay oyuluyor ancak oldukça kırılgan. Malzemeyi oyarken oyma yaptığınız yüzeydeki boşluklar toz ile doluyor hemen. Bunları yumşak bir tel fırça ile fırçalayıp elektrikli süpürge ile çekerek boşluklu dokuya tekrar kavuşabiliyorsunuz.

Oyma işlemi bittikten sonra sıra yutongun su içerisinde batmasını sağlayacak delme işlemine geliyor. Delme işlemini çuval iğnesi veya dantel örmeye yarayan tığ ile yapabilirsiniz ancak bu delme işlemi yutongun kırılmasına neden olabiliyor. Bu nedenle ben delme işlemini çok ince ahşap delme ucu taktığım el matkabı ile yaptım. Çok daha hızlı ve kırılma riski olmadan yapabiliyorsunuz matkapla. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta deliğin üst noktasının yukarıya dönük olması ki su içerisine girdiğinde hava kabarcıkları bu delikler vasıtası ile su üzerine çıkabilsin.

Delme işlemi bittikten sonra sıra yapıştırma öncesi yutongların içerisindeki suyu almaya geldi ki silikondan tam verim ile yararlanabilelim. Bu işlemi birkaç farklı şekilde denedim. Öncelikle mikrodalgayı düşündüm ancak ham maddesi çimento olan yutongun mikrodalgada hoş olmayan sonuçlar doğurma riskinden dolayı hemen vazgeçtim. Daha sonra ocak üzerinde ateşe tutmayı denedim ancak bu da hem uzun sürüyor hem de sadece yüzeyleri kurutuyor. Bana en efektif yöntem fırın geldi :) Kurabiye gibi dizdim fırının içine, pişirdim 15 dakikar 200 derecede, pamuk gibi çıktılar. Bembeyez renkleri hem üzerlerinde hiçbir zararlı canlı kalmadığını hem de tamamen kuruduklarını gösteriyor.

Ve sonunda ( 12 saatin sonunda ) dekorlarımız hazır. Ancak saat gecenin 12 si olduğundan hanım ofise gidip dekorları akvaryuma yapıştırmama izin vermedi :)
    Ama yarın sabahı heycanla bekliyorum. Dekorları yapıştırır yapıştırmaz resimleyip paylaşacam ;) Herkese iyi geceler...

14. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Hocam akıllara zarar bir dizayn olmuş.. Eline emeğine sağlık.. Harika görünüyor.. Bakalım tankta nasıl gözükecekler.. Sizi izlemeye devam ediyoruz :)

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Evet mükemmel görünüyorlar. Bakalım akvaryumda nasıl görünecekler. :helalolsun:

16. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER

Abi batırmak için nasıl bir sistem uygulayacaksın ? çok güzel olmuş ellerine sağlık

17. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

em34: em34: em34: em34: em34: em34: em34: em34: em34: em34:

:emt: :emt: :emt: :emt: :emt: :emt: :emt: :emt: :emt: :emt: :emt: :emt:

Başka da bişey demiyorum size.. tem02.gif

18. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Batırma yok direk yapıştırma var akvaryumun içine :)

19. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

İşte akvaryum içindeki ilk resimler. Cama yapıştırdığım küçük parçalar biraz acayip mi durdu ne :(

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Açıkcası ben çok beğendim, çok güzel mercan koyma dalları var az da olsa. Biraz az olmuş dekor ama bence devamı getirilirse en azından arka kısım doldurulursa çok güzel olacak. Biraz daha dallı budaklı tasarlanırsa zaman içinde bu dekor çok farklı duracaktır. Ön kısımlara bulunduğu kadarıyla canlı kaya ilave edilir ve zamana bıraklılır, bir süre sonra bütünler dekor renk olarak.

Ellerine sağlık, bence biraz daha eklenmeli.

Sayfayı Paylaş