1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Geçmeyen Sakal Yosunu

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde kosonof tarafından 2 Kasım 2018 başlatılmıştır.

1. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    herkese selam. nedenini birtürlü bulamadım ve geçmiyor. reaktörde rowaphos, uv, sık su değişimi, akıntı miktarının arttırılması, r.o filtrelerinin değişimi. bilinen her yolu denedim ve artarak devam ediyor. kazıdıkça ertesi güne yeniden oluşmaya başlıyor. gün be gün artmaya da devam ediyor. sanırım son çare fauna marin ltra algae x. net üzerinden satışını yapan yer bulamadım. elinde olan veya satışını yapan yeri bilen varsa ya da başka tavsiyesi olan varsa yardımcı olabilir mi? yoksa 15 güne alıcam elime bi balyoz patlatıcam akvaryumu.

2. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    sakal yosunu tatlı suda olur fotosunu kayabilirmisiniz?. Organik atık miktarınızı azaltmak için Biodigest ampul kırın suyun içinde

3. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
  4. Divin

Divin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Mert Yılmaz
    Önceki tankımda yaşadığım Bryopsis sorununda Pfizer'in Flucan adlı ilacını kullanmıştım. Sadece Bryopsis değil diğer yosunları da kurutmuştu. Bunu kesin bir çözüm olarak önermiyorum, kendi kullanımımda başarı sağladım ancak her tankın kendi değişkenleri mevcut. Detaylı olarak aşağıdaki konuyu incelemenizi öneririm.
    https://www.reef2reef.com/threads/bryopsis-cure-my-battle-with-bryopsis-using-fluconazole.285096/

Not: İlaç genital mantar ilacı, akvaryum için gerekecek dozu eczaneden satın alırken eczacıya açıklama yapmanız yüzünün şeklinin düzelmesine yardımcı olacaktır :)

kosonof ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  5. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    hocam ürünün cidden etkili görünüyo. yalnız anlamadığın bir kapsül ilaç kaç mg ve galon başına ne kadar kullanacağımız?

6. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    şimdi çözdüm. başlangıç, litre başına 9 mg. sanırım başlanınca hastalığı atlatsak bile ufak dozlarda devam etmek gerek.

7. Divin

Divin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Mert Yılmaz
    Ben litre basina 5mg kullanmistim. Bir kapsul 150mg etken iceriyor yani bir kapsul 30 litre icin. Siz hacminize gore ayarlarsiniz. Kullanmadan once aktif karbon var ise cikarttiktan sonra tek doz girip 1 ay bekleyin. Duruma gore devam eder ya da bitirirsiniz. Devam etmeyecekseniz su degisimi ve karbon ile ilerlemek gerek.

kosonof bunu beğendi.
  8. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    Bugün dino x in üçüncü dozunu tanka girdim. En ufak bi azalma yok. Normal midir? Uzun süreli bir tedavi midir? Sanki önceki konularda 2 3 dozda halledenler vardı gibi hatırlıyorum.

9. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Dino x her türlü yosuna karşı etkili olsa da esas kullanım amacı dino. Diğer yosunları gidermek için çok uzun süre kullanılması gerekiyor. Dino için kullanırken sakal yosunlarını cılızlaştırdığını gördüm ama tamamen bitirmesi için maks kullanım süresinin yeterli olacağını sanmıyorum.

kosonof bunu beğendi.
  10. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    Peki hocam ne yapmak gerek?

11. Sena

Sena

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sena
    Ezbere ürün kullanmak yerine öncelikle yosunu ne tetikliyor onu bulmanız lazım. Fosfat ve nitrat testlerinizi yapın, ro çıkışında tds ölçün.

Kayalar caribsea sanırım, 0 mı almıştınız?

hiter ve kosonof bunu beğendi.
  12. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    hocam nitrat sıfır. tds de sıfır. flolar yeni. kayalar da sıfır caribsea. fosfat test kiti bulamadığımdan ölçemedim ama yaklaşık 1 aydır reaktörde rowaphos var.

13. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    Hocam iki günde bir, bir tutam yemliyorum. Balıklar aç kaç haftadır.

14. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    nerden baksan 10 doz dino x girdim ve sonuç daha beter. bu süreçte sorunun kaynağını da bulamadım. emin değilim ama ilacın orjinalliğinden de şüphe etmedim değil. kokusu falan su gibiydi. hiçbir kimyasal kokusu yok. belki de ilacın yapısı bu ve benim kuruntum. komple kayaları falan yok edip sıfırdan kurulum mudur artık yapmam gereken? ya da son şans en etkili fakat tehlikeli yol neyse onu deneyeyim? var mı tavsiyesi olan?

15. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Ben yine mahir hocama katılıyorum fosfat sorunu muhtemel gözüken. Besin oldukça ilaç fayda etmez sumpa çivi koymayı yada @harfuzmani gibi pas tozunu denemenizi öneririm. Su değşşşmi de önemli konu düzenli haftalık güzel bir su değişimi yapın bir de sizden ricam hazırladığınız suyu bir test edermisiniz belki fosfat vardır ro düzgün çalışmıyor olabilir :bilmem:

kosonof bunu beğendi.
  16. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    Hocam bugün ro dan çıkan suyu da test ettim. Ne tds le ne de fosfatla ilgili bir sıkıntı çılmadı. Tanktaki suda da fosfata baktım. Onda da sıkıntı yok. Varsa bile sanırım yosunlar gümbür gümbür tüketiyo fosfatı. Bu çivinin belirli bir miktarı var mıdır?

17. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Kullandığınız fosfat testi bundan iyi midir?

https://hannainst.com/hi736-phosphorus-ulr.html

Değilse bunu deneyin derim. Tankımda bitmeyen fosfat sorunu vardı ve çeşme suyu kaynaklıydı. reçine den 3 tane arka arkaya bağlamama rağmen tam anlamıyla sıfırlanmıyordu. Sonrasında çeşme suyunun kaynağının yeraltı suları olduğu koşullarda suda fosfat oranının yüksek olabildiği bilgisine ulaşıp pes ettim.
    Çeşme suyunu test edebilirsiniz, çaydanlık buharından elde edeceğiniz saf suya çok az çeşme suyu ekleyin (oranınız belli olsun elbette önce 1/10 sonra 50 vs) ve sonra elinizdeki testle bunlari test edin. Sorun yemden ziyade burda olabilir. Diğer bilinen fosfat kaynağı da kayalardir. Daha önceki hayatlarında emdikleri fosfati geri veriyor olabilirler. Kolay gelsin.

hiter ve kosonof bunu beğendi.
  18. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    hocam test salifert. ankara şebeke suyunda o derece fosfat pek mümkün değil gibi geliyo bana. kayalar sıfır. kutusundan ben çıkardım. bana atom bombası etkisi lazım bu saatten sonra. tüm yaşamı yok edicek kitlesel imha silahını kuşanıp dalıcam artık akvaryuma. sabrım tükendi.

19. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Konunun gerisini çok ayrıntılı okumadım. Rowa (başka marka değil) düzgün şekilde kullanılmışsa fosfatın dibini kazıması gerekirdi. Esas sormam sormam gerekeni unutmuşum, su değişimini ne sıklıkta yapıyorsunuz? Su değişimi sık yapılan bir tank değilse çeşme suyuyla ilgimiz kalmaz zaten.
    Bunun dışında alternatif, sakal yosunu yiyen balık..?
    Akvaryuma balyozla girişme konusuna gelince, deniz akvaryumunun evlerimizdeki varlık sebebi, bize çözümü imkansız gözüken ama hep bir yolu var olan puzzle'lardan sınırsız sayıda ikram etmesidir. Bir de seyir zevki var diyorlar. Pek gözümde canlandıramadım ama.

kosonof ve Montimahir bunu beğendi.
  20. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    Reaktör içinde 10 gün kadar rowa kullandım. Daha sonra dino ya başladığım için rowayı durdurdum. Su değişimini düzenli olarak haftada bir yapıyorum. Fakat 15 gündür dino kullanımı yüzünden yapmadım. Bugünden itibaren dinoyu sonlandırıyorum ve kent marine ile su değişimlerine başlıyorum. Belki de sorun tuzdur. Bir de bu ihtimale bakalım. Bu da olmazsa girişicem tanka.

Sayfayı Paylaş