1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Gecikmiş Bir Selam Akvaryum Portalına

Başlığı 'Üye Tanışma Portalı' kategorisinde suret tarafından 25 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Üye olduk, Sorduk, çizdik, deldik, silikonladık, yaptık, bir çalıştı bir çalışmadı ama hala kendimi tanıtmamışım :) Ayıptır yazıktır...

Kimim ben:
    Özel sektörde bilgi işlem, lan-wan ağları kapsamında çalışan biriyim. Yaşım başım adım soyadım belli sol taraftaki logonun altından.
    Fotoğrafçılık konusunda 15 yılı aşkın bir bilgi birikimim, sanat için yaptığım pek çok çalışma ve bazı sergilerim, ödüllerim, bazı başarılarım var. Yerini tamamen akvaryumculuğa bırakmış olan fazla ilerlemiş bir hobi, bir yaşam tarzıdır bu benim için. Şimdi eşim fotoğraf çekiyor, oğlum zıp zıp zıplıyor, ben balık kakası inceliyorum...

Senaryo :
    "Evde akvaryumum var. Ne besliyorsun? 2 tane japonum var 1 Tane de çöpçü aldım ortalığı temizliyor. Abi süperler ya. Ben de yapıcam da peder izin vermiyor..
    Ya sorma, bizimkini de zor ikna ettim zaten. Gerçi geçen hafta balıklarım öldüğünde o da üzülmüştü. Aslında tuz da atmıştım hastalıkları iyileştiriyormuş. Bi de mavi mürekkep döktüm. Aman neyse şimdi iki tane daha aldım bunlar daha büyük. Gözleri de kocaman kocaman.."

Bu şekilde pek çok konuşmayı duyduk, ve pek çoğumuz da yaptık belki de.. Ben 15 yaşlarındayken babamın aldığı bir akvaryumla çok ilgileniyordum ama hiç bir şey bilmeden. bu böyle bir kaç ay kadar devam etti. O kadar bilgisiz ve ortalık karıştırıcıydım ki bir gün okula giderken ısıtıcıyı fişe takıp gitmiştim. o zamanki ısıtıcılarda termostat yok tabi. akşam eve geldiğimde balıkların hepsi ters dönmüş, su ayran gibi olmuştu. Yediğimiz fırça da cabası. sonra tür değiştirmişti babam, onları bir süre besledik. Gitmiş gene japon almış. Öteki türü hatırlamıyorum ama japonları aldım tanka koydum, ötekileri kovaya derken hepsi telef oldu gene :) Anlayacağınız ben bu haylazlıkla balık malık bakamadım, hepi topu 3-4 aylık bir maceram olmuştu. O akvaryum ne oldu sonra hiç bilmiyorum, ön camı bombeli telvizyon gibi kocaman ve kapkalın birşeydi. Her yeri ahşap kaplama.

Şimdiki akvaryumumu 15-20 gün kadar önce aldım. Oğluma sürpriz olsun diye iki tane su kaplumbağası almıştım. Yanına bir tane de küçük bir akvaryum alayım da çocuk sevinsin dedim. 25 litrelik full paket diye satılan bir tane akvaryum aldım. Mavi renkli çerçevesi var, mavi renkli iç filtresi var, mavi renkli bir tane yengeç balıkadamı (süs) var ve kumu da küçük taşlardan yapılmış o da maviydi, bir tane de ısıtıcısı var, kapaklı, kendinden ışıklı ledli filan bir model.. Aldım götürdüm eve. Biraz da balık aldım. 2 hayalet, 2 çöpçü, 2 japon, 2 melek ve 2 pengasus almıştım. Suyu koydum biraz bekledim, 15 dakika kadar J sonra metilen mavisi damlattım adamın söylediği şekilde. 15 dakika daha bekledim canlıları koydum içine. Gayet güzel göründü gözüme. Sonra düşündüm de biraz küçük durdu. Kırmızı vardı bir tane, 60 litre. Acaba onu mu alasydım? Adamı aradım abi dedim yav daha yarım saat olmadı ama bu akvaryum bana küçük geldi, yap bir kıyak al bunu ver şunu dedim. Anlaştık. Balıkları aldım bir kovaya koydum, Suyu boşalttım kucaklayıp götürdüm. Yenisini getirdim. Plastik testi’yi koydum, plastik merdiveni koydum, plastik bitkileri koydum. Kırmızı akvaryum aldığım için taşları ve filtresi de kırmızıydı. Çok hoş olmuştu. 60 litre içme suyu ekledim ve hmen metilen döktüm, 15 dakika sonra balıkları attım içine. Akvaryum hazır. Mis.

Ertesi sabah 2 hayalet ve 1 çöpçü iç filtrenin arkasına sıkışıp ölmüş, su ayran kıvamında. Adamı aradım, amonyak patlaması dedi, ilaç lazım, suyun 3’te 1’ini değiştir dedi. Neyse, yaptık. Düzeldi. Akşam oldu su bulanık, amonyak dedi, 3’te 1 değiştir. Yaptım, ertesi gün gene aynı gene aynı… Lan bu ne ya her gün su değiştirmekten sucuya çalışır olduk. Eve 3 günde 5 litrelik 40 küsur şişe su geldi gitti.. getirecek adam da yok, ben taşıyorum suları düşünsene.. A101’e gittim (en ucuzu hayat su1.25 TL.) market arabasıyla 10 şişe suyu sığdığı kadar koydum, sığmayanı torbalarla arabaya bağladım, 10 adımda bir dinlenerek eve geldim. Suyu koy, su kirlensin, amonyak patlasın iki balık daha ölsün, hop ertesi gün aynı tantana tekrar baştan..

Sonra internetten araştırmaya başladım. Dikkat ettiyseniz baştan sonra herşey yanlış. Bu yanlışları da özellikle bu forum sayesinde öğrendim, hepinize sonsuz teşekkürler sevgili dostlar…

Biraz birşeyler öğrenmeye başladıktan sonra ; Çeşme suyuna geçtim. Renkli taşların boya salabileceğini öğrendim. Tuttum 1 saate yakın süreyle yıkadım. yıkadıkça boyaları çıktı. Ama bitmedi. Aldım geri götürdüm, yerine asf çakıl taşları aldım. Onları da yıkadım akpak oldular. Yerleştirdim güzelcecik. Plastiklerin salınım yapabileceğini öğrendim, tuttum plastik malzemeleri çıkardım. Bitkiler kaldı. Bir tane de mermer gibi bir şeyden yapılmış balık aldım, kocaman. İçinden en büyük japon bile rahat geçiyor. Ertesi gün su gene bulanık. Tuz ruhu testini öğrendim, tuz ruhu aldım. Çakıl taşları salınım yapıyor, o koca taş salınım yapıyor. Onları da çıkardım, çaıl taşlarını bir torbaya koydum balkona attım. Siyah kuvars kum aldım, bu kadar yeter sana miktarınca! Tuz ruhu testleri başarılı, cam süsler salınım yapmıyor, kum salınım yapmıyor. Yıkaya yıkaya yarıya indirdim kumun miktarını, akvaryumun suyu komple değişti, balıklar gene kovada. Ertesi gün su gene bulanık. ama o kadar hızlı gelişti ki bu olaylar hatırlamıyorum artık. Neyse, su bulanık. Dış filtre lazımmış. Aldık mecburen. Suyun komple değiştirdim. 2.kez. ertesi gün gene bulanık, bakteri kültürü eklemek lazımmış, ekledim, ertesi gün gene bulanık. Filtreye aktif karbon ekledim ve galiba bir kere daha su komple değişti. Bu arada 1 pengasus 1 teleskop 1 melek öldü. 6 tane tetra aldım geri verdim, 1 tane beta öldü, 1 tane silver shark öldü, 1 pengasus bir süre ters yüzdü tekrar düzeldi. Galiba 1-2 tane daha balık öldü. 2 büyük çöpçü daha vardı onlar geri gitti başka balıklar da vardı ya değişti ya öldü bilmiyorum. Bakteri kültürü fazla fayda etmedi galiba? Eskisi kadar da bulanık değil aslında?? Düşünceler, çabalar, araştırmalar.. Aqutan, metilen mavisi, bakteri kültürü, dip çekimi, %20-30-40-50 su değişimleri, su çok soğuk aman ölmesinler, ketıl’da su kaynat ekle.. ısıtıcı bir açık bir kapalı, dış filtrenin yeri yukarıda, iç boruları yanlış yerlerde, yanlış şekilllerde.. herşey yanlış, yanlış üstüne yanlış.. akvaryumu komple yıka, balıklar hop kovada hop akvaryumda. kafalarında kaynar suyla ketıldan su ekleniyor, içme suyu geliyor, çeşme suyu gidiyor. Bazen ikisi de karışıypr. Bir gün aşırı yemek, bir gün aşırı soğuk, sabah temiz akşam bulanık.. Filtre bir açık bir kapalı. Bazen sonuna kadar açık balıklar yüzemiyor bazen tam kapalı zira ses yapıyor..

Doğal malzeme arayışları. 2 tane hindistan cevizini aldım, testereyle kesemedim, çok büyüktü testere. Dremel’le kestim, şekil verdim. Kaynattım, suya attım, mis. Her günm araştırıyorum, okuyorum

Ben 20 gün boyunca her gün %20 su değiştirdim. Su değerlerim çok şükür ki yeni yeni oturuyor. Eskisi kadar bulanık değil, ama nerelerde ne yanlışlar yaptığımı da gördüm, öğrendim sonunda.
    Akvaryumcudan eski filtresinden bakteri alıp aşılama yaptım. Yemlerimin seçimleri yanlış, onları bugün değiştireceğim. Dış filtrem yetersiz kaldı, iç filtreyi çıkarmıştım onu geri taktım. Bariz bir şekilde su düzelmeye başladı.

Poülasyonun fazla olduğunu öğrendim. Dev gibi bir teleskop balığım vardı, hasta zannedip geri verdim, balık hasta değil çiftleşmek istiyormuş, onu da tam öğrenemedim ya neyse, o da gitti. Aldığım elodea’ların kökleri çürük çıktı, uygun bir şekilde taze taraflarını aldım gerisi o meşhur kovada duruyor şimdi. Japon bana göre değil bu ne böyle boş boş geziyorlar hepsi birbirinin aynısı derken bir de baktım ki yavru japon elimden yemek yiyor. Bir baktım balon göz, ranchu, ryukin var. O da ne? Bunlar ne güzel şeyler dedim ve şimdi a klımda 300 litrelik bir tank var, kısmetse o da olur. Allah herkese gönlündekinin hayırlısını versin inşallah. Bu acemilik ve aptallıklar bana sanırım 1000 liraya mal oldu. Bu arada bir ara akvaryumcuya gene bir şey almaya gittiğimde eve geri geldikten sonra evde kaplumbağaları bulamadım. Akvaryum derdinden onları unutmuşum. Samimi söylüyorum 2 veya 3 saat kadar aradıktan sonra bulduk. Kaplarından çıkmış bu uyanıklar, biri kütüphanenin arka ayağının iç kısmına sıkışmış. Diğeri yan odaya kadar gitmiş, en diptesi kitaplığın yanına girmiş saklanmış. Küçücük şeyler, ses de çıkarmıyor ki.. Neyse onu da hallettik bir şekilde :)

Bu yazdıklarım 3 kasım 2011 tarihinde başka bir web sitesi üzerinde. Hala yayında. Fakat bu forumda daha fazla şey bulduğum ve orada artık tıkanıp kaldığım içinm buraya geldim. Özellikle google’da aradığım bilgileri hep nedense Temel bey’in yazmış olması beni bu foruma yönlendirdi. Derken bundan 10 gün kadar önce büyük bir akvaryum daha aldım, 4-5 gün önce de tatlı su akvaryumumu sattım. Şimdi tamamıyla yepyeni bir sistem kuruyoru(z). Ama doğru ama yanlış, öğreniyorum, yapıyorum oluyor olanlar kalıyor. Olmayanlar canımı sıkıyor başka bir şey yapıyorum. Öyle böyle derken artık bir ara da çalışır 

2 tane balık ve bir avuç yem alınca balık besleniyor. Bizim tekel bayisinde içinde hava taşı olmayan filtre olmayan 20x10x20 ölçülerinde bir japon akvaryumu var, 15-20 günde bir suyunu değiştiriyoruz. Sabah biraz yem akşam biraz yem veriyoruz diyor. Bu balıklar da kendi gözlerimle gördüğüm kadarıyla 4-5 aydır bu şekile yaşıyor. Tamam buraya kadar pek çok insan böyle yapıyor.

Peki akvarist kimdir ?
    Biraz elektrikçi, biraz su tesisatçısı, biraz kimyager, biraz inşaat amelesi, biraz bakteriyolog, biraz zeki, biraz uyanık, çoğu zaman karısıyla kavga eden, çocuğunu ihmal eden (ama bir şekilde gönüllerini almayı bilip her daim mutlu olan) eli tornavida tutan, baş tacı aleti bir numaralı ekipmanı silikon tabancası olan, pek çok bitki türünden hiç alakası olmadığı halde anlayan, dünya çapındaki herhangi bir kıtada hangi attlı veya tuzlu suyun ph derecesini, sıcaklığını, içinde barındırdığı türleri bilen, suda yaşayan her türlü canlıyı kendi seçimlerine bağlı olarak kendi yaptığı akvaryuma sokmayı ve ondan sonra da onları yaşatmak için gecesini gündüzüne katan, en sonda ve en başta her daim hümanist, ilgili ve cesur bir kişidir.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Gecikmiş Bir Selam Akvaryum Portalına

Hoşgeldin Burak. Güzel anlatmışsın sürecini ve yaşananları. Akvarist tanımın gayet güzel ve aynen katılıyorum. Akvaryum sadece akvaryumu hobi edinenler için su koyulan bir kap değildir. Eğer dikkat edersen burada hobinin çok daha fazla emek tarafının, uğraş tarafının, düşünme, araştırma, yaparken tecrübe etme, bozarken doğruyu görme hobisi olduğu tarafını da görürüz.

Evet bazen birinin yaptığını bir diğeri yaptığında çalışmaya bilir, hatta bazen aynı işlemler uygulansa dahi birinin akvaryumu süper ortaya çıkar bir diğeri bize hoşnutluk vermez ama bu iki fark arasında bile hep sorgulanması gereken unsurlar vardır. Zaten süreklilikte buradan gelir. Senin gibi başından belki eksik şekilde yola çıkanların bazı kayıpları olabilir ama kuracakları akvaryum ortaya çıktığında çoğu insandan daha tecrübeli olarak ortaya çıkarlarırlar akvaryumlarını.:)

Keyifli forumlar dilerim...

3. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Hikaye tarzında bir anlatım. Güzel yazı olmuş gerçekten. Herkesin mutlaka buna benzer hikayeleri vardır. Hayat paylaşınca güzel dimi :)

Aramıza hoşgeldiniz bu arada...

4. Yılan Avcısı

Yılan Avcısı

İsim:
    Üzeyir demir

Hoş geldiniz Burak bey geç olmuş ama temiz olmuş güzel bir tanıtım yapmışsınız.Teşekkürler.

5. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

:) :) :)
    Hoşgeldiniz. Keyifli paylaşımlar.

Sayfayı Paylaş