1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Gelin cama cam akvaryumu mobilya görünümlü yapalım

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde atlantis tarafından 13 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. atlantis

  atlantis

  Mesajlar:
  306
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Murat Yıldız
  Bir çoğumuzun üretim akvaryumlarında set kapaklarımız vardır..Ama tek başına sehpa üzerinde durmaya mecbur olan cama cam akvaryumumuzdan bakın neler çıkarabilir,ne hoş görünümler yaratabiliriz.
  .Aslında size bu anlatacağım işlemlerin bitmiş halli akvaryumu vardı ama neyazıkki tankları dağıtınca oda tarih oldu.Bu yüzden sadece sistemi anlatmakla yetineceğim maalesef..En azından fikir edinmeniz ve geliştirmeniz kolaylaşır.
  Öncelikle kapak yapımından bahsedelim:
  Malzemeler:

  -Polikarbon plaka [​IMG] reklamcılarda ,tabelacılarda bulunur.Resimdekilerden en incesi daha sert olduğundan daha uygundur.
  -Sarı metal L veya U köşebent (parkecilerde kolayca bulunur.
  -Kaliteli bir yapıştırıcı,silikon veya perçin tabancası hangisi olursa.
  -Maket bıçağı.
  -Mobilya desenli yapışkanlı folyo.
  -Alüminyum plaka .


  Öncelikle L veya U profilimizi perçin,yapışkan veya silikon yardımıyla akvaryumumuzun üst ölçülerine tam oturacak ölçüde birleştirerek bir çerçeve oluşturacağız.yanlız birleştirme sırasında L profil kullanıyorsak yüksek ve düz kenarların dışa gelmesine dikkat edeceğiz.
  Daha sonra birleştirdiğimiz çerçevenin yan kenarlarını oluşturmak için aşağıdaki resimde görülen şekilde polikarbondan 2 parça kesiyor ve profilin içine monte ediyoruz.Kenarlar oluşturulduktan sonra elimizdeki poli karbon plakayı kapağın arka çerçevesinden başlayarak,kenarlıklarında üzerinden yapıştırmak suretiyle kaplıyoruz.
  [​IMG]
  Bu kaplama işleminden sonra kapağımızın iskeleti büyük ölçüde hazır..Şimdi onu kullanılabilir hale getireceğiz.Önce iç kısım için ışık lazım olacağı düşünülerek hazırladığımız alüminyum plakamızı içine uygun keserek yapıştırıyor veya monte ediyoruz.Işık sisteminin sıcaklığından kapağımızın etkilenmemesi ve ışığı sadece akvaryum içine yansıtması için yaptığımız işlemde bitti.Şimdi sıra dış kaplamada elimizdeki diğer malzeme olan mobilya ahşap görünümlü ,kendinden yapışkanlı folyo ile kapağımızı dikkatlice kaplıyoruz.Ama kaplarken metal çerçevemizin polikarbon dışında kalan kısmının görünmesine dikkat edelim.Parlak sarı profille çerçeveli bir mobilya imajı taşıyacak kapağımız.
  Aşağıda eskiden bu sistemle yapılmış bir kapak örneği var fakat metal çerçeveleri gizlenmiş ve mobilya desenli değil mavi kaplama yapılmış.
  [​IMG]

  Kapağımızla işimiz bitti şimdi sıra yine aynı malzemelersen artan parçaları kullanarak akvaryumumuzu kaplamaya geldi.önce köşebentler yardımıyla akvaryum kapağımızın oturacağı kapak profiline tam ters bir çerçeve yapıyor ve akvaryumun üst cam köşelerine yapıştırıyoruz.Aynı çerçeveden taban kısmınada yapıp yapıştırıyoruz.
  Daha sonra elimizde kalan mobilya desenli folyodan 3-4 cm genişliğinde bir folyo keserek akvaryum tabanına yapıştırdığımız profilin üzerinden cama bir şerit çekiyoruz.Böylece akvaryum ile kapak arasındaki bütünlüğüde sağlamış oluyoruz.Kapağı yok ama aşağıda daha önce cama cam bir akvaryum kaplamıştım onun resmi var.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Şimdi tek yapacağımız akvaryumumuzu tam ebatları ile oturacağı mobilya bir tv sehpası üzerine oturtmak..
  Umarım anlatımımdan bir şeyler anlayabilmişsinizdir oldukça yalın olmaya çalıştım ama kelime,cümle kurma yeteneğimin olmayışına verin neolur..Saygılarımla.
  Alıntı değildir..Dileyen herkeste izin almaksızın kullanabilir.
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ynt: Gelin cama cam akvaryumu mobilya görünümlü yapalım

  Ellerine sağlık Murat Abi. Gayet güzel bir anlatım olmuş. Renk renk seçenekler ile güzel işler çıkarılabilir.
  Mütavaziliğinde ayrıca hoş.
   
 3. MR_EREN

  MR_EREN

  Mesajlar:
  145
  İsim:
  Eren Eroğlu
  Ynt: Gelin cama cam akvaryumu mobilya görünümlü yapalım

  Murat abi sana ve diğer arkadaşlara, inan ne diyeceğimi bilemiyorum...
  Teşekkür etsem az gelir...Eyvallah desem kelime yetmez...

  Çok sağolun be abi.Sizlerin böylesine ilginizi görünce inanın çok mutlu oluyorum.
  Çünkü akvaryum dünyasında egoizmi, hırsı ve saplantıları yıktığımızı, nihai hedefimize ulaştığımızı, el birliğiyle bu işin hobi ve gönül işi olduğunu cümle aleme gösterttiğimizi görüyorum...

  Çok sağolun abi...

  Not : Her ne kadar sizlerinki kadar değerli bilgiler olmasa da askerlik dönüşü canlı doğuranlar konusunda tüm tecrübelerimi, öğrendiklerimi ve deneyimlerimi aktaracağım...

  Saygılarımla...
   
 4. sedat1907

  sedat1907

  Mesajlar:
  26
  Ynt: Gelin cama cam akvaryumu mobilya görünümlü yapalım

  süper olmuş elinize saglık. saygılar.
   
 5. emmi_06

  emmi_06

  Mesajlar:
  1.090
  İsim:
  Özgür ABAY
  Ynt: Gelin cama cam akvaryumu mobilya görünümlü yapalım

  Murat abi,eline koluna sağlık.
   

Sayfayı Paylaş