1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Genleriyle Oynanmış Neon Balığı

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde cirol tarafından 15 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Böyle giderse doğal hiç bir şey yavaş yavaş kalmayacak.

2. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Bence de doğal bir şey kalmayacak ama talep varsa yapılır.

3. taygun

taygun Guest

Öncelikle şu söylemek gerekir ki dijital dünyda gördüğünüz herşey inanmamak lazım. Nedenine gelince. Siz de biliyorsunuz. Photoshop ve onu ustaca kullanan insanlardan korkulur. Bu tür çalışmanın güzel bir örneği aşağıda.

Öte yandan İsmail arkadaşım bu resmi buraya koyduysa muhakkak bir bildiği vardır diye düşüyorum. Çalışmasını yapıp da koymuştur.

Papağan çiklitlere tepkimiz nasılsa, İsmail'in örneğini verdiği bu canlıyı imal edenlere de tepkimiz aynı olmalı.

Abdullah hocam, peki sen niye kızıyorsun bizlere? Bu tür değişimleri eleştirmek yanlış mı? Bence değil.

4. HeRo_57

HeRo_57

Bence bu olay çok yanlış. En güzel olanı doğal halidir herzaman.

5. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Tamer Hocam,

Bu gibi balıklar ticari amaçla üretilmemektedir... Bunların bir kısmı "selective breeding" dediğimiz genetik olarak ortaya çıkmış bir özelliğin benzer bireylerin birbirleri ile seçimli çiftleştirilmesi yöntemi ile elde edilmektedir. Gen değiştirme diye bir şey bu yöntemde yoktur. Diğer bir kısmı ise bilimsel amaçlı yapılan bir deney sonucunda oraya çıkan balıklardır. Ki genellikle bu deneyler zevkten değil insan hastalıklarına çareler aramak üzere yapılmaktadır. Daha sonra bu balıklardan ticari olabileceklerin üretimine devam edilmektedir.

Yani kimse bir balığın genetiğini "akvaryum hobicilerine" satmak üzere değiştirmemektedir.

Ben GDO organizmalar üzerine çalışmıyorum. Tıbbi genetikçiyim. Ancak sizin bu yazdıklarınızı normal halk kendi genleri üzerinde de oynanacak olarak algılıyor ve biz acayip/garip tepkiler alıyoruz. Biz insanlara yardım edelim derdindeyiz ama sizlerin açtığı bu gibi başlıkların etkileri ile uğraşmaktan yoruluyoruz.

Kimsenin bu balıkların genlerini kar amaçlı değiştirdiği yok. Lütfen bu gibi başlıkları açarken bir bilene danışılsın. Genlerle oynamak sandığınız kadar kolay değildir. Tanesi 2 TL olan neonlarınki ile oynamaya da hiçkimse ucunda bilimsel gelişme olmadıkça tenezzül etmez.

Saygılar.

6. taygun

taygun Guest

Teşekkürler Abdullah. Bence gayet güzel anlatmışsın. Doğrusu ben ikna oldum. Belli ki insanlar bazen hassas olabiliyor. Özellikle meslekleri ile ilgili konularda.

7. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Çok Basit Arkadaşlar Resmi Bilgisayarımıza İndiriyoruz Sonra Not Defteri ile Açıyoruz.
    CTRL+F Yaparak Bul Seçeneğine Giriyoruz Çıkan Penceredeki Boşluğa Adobe Yazıp Aratıyoruz Eğer Bulursa o Resim Photoshop'tur .Bulamazsa Değildir. :F Photoshop ve onu ustaca kullanan insanlardan korkulur böyle bir şey yok photoshopu iyi kullanan olabilir evet ama söylediğim şekilde bir resmin photoshopla yapilip yapilmadini öğrenebilirsiniz.Az photoshop bilen bunlari bilir. Photshop da ne yaparsan yap isminide degiştirirsen bile adobe yazısını otomatık içine atar :D

8. taygun

taygun Guest

Murat Bey,

Söylediğiniz uygulamayı kedi başlı kuş resmi için yapar mısınız?

Çıkan sonucu da bana bildirin

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Ben bu neon'un fotoğrafını gene aynı şekilde 2-3 sene öncede görmüştüm ama ne canlısını nede başka bir pozunu bir daha hiç göremedim.. Bu fotoğrafta hep bu şekilde lanse edilmiştir nerde görsem..

Ortada bir yanlış anlama olduğu ortada.. Tartışma gibi görünen mesajların silinmesini , yangına körükle giden mesajında düzenlenmesini bir üye olarak rica ediyorum..

Saygılar

10. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Genetik bilimine gönül vermiş insanlara elbette ki saygı duyarım. Bilim yapan her insana saygı duymak lazım şahsi kanaatimce. Bence bu balıkların genleriyle oynanış dahi olsa çok güzel bişey çıkarılmıştır ortaya. Çıkaranlar da elbet bişey bildiklerinden yapmıştık. Yoksa kimse bunun gibi ucuz balıkların genetikleriyle oynamaz. Bunlar da benim şahsi fikirlerim...

11. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

8 yıllık grafik tasarımcısı olarak küçük bi yorumda ben katayım, dediğin doğrudur ama image arada başka programdan geçmişse bu dediğin olmaz yani son kaydedilen program photoshop olmalı, mesela resmi freehandden açar ve export yada save as edersen adobe yazısını bulamazsın yukarıdaki kuştada yok zaten.

12. taygun

taygun Guest

Teşekkürler Emrah.

Bir de senden dinlemek isterim. Bu ayrımı nasıl yapacağız. Acemiye anlatır gibi anlatır mısın lütfen. Mesela işe başından başla. Önce bir Güneş vardı. Sonra Dünya... :D

Sayfayı Paylaş