1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Gerçekçi Akvaryum Mercan Fotoğrafları Çekmek

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Montimahir tarafından 10 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Merhaba,

Thedoogan arkadaşımızın izni ile nano-reef.com’ da kendi resif konusunda paylaştığı fotoğraf tekniklerini aktarmak istiyorum. Kendisinin de sizlere selamı var. Merak edenler tank tanıtımını buradan takip edebilirler…

TheDoogan's Shallow Rimless Reef - Members Aquariums - Nano-Reef.com Forums

Deneyim kazandıkça siz de aşağıdaki fotoğraflara yakın paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Öncelikle Time-lapse projeleri dışındaki tüm fotoğrafları RAW formatında çekmeniz gerekiyor. Bunu DSLR veya yarı profesyonel makineler ile yapabilirsiniz veya kompakt makinelerin yazılım güncellemeleri ile bu özellikler gelebiliyor. RAW formatında, fotoğraflar içeriğindeki her türlü detaylı veriye ulaşmamız ve bunlar üzerinde oynayabilmemiz için işlenmeden saf şekilde kaydediliyor. Dosya boyutu normal sıkıştırılmış fotoğraflardan daha büyük oluyor ve bunları işlememiz için RAW düzenleyebilen; “Lightroom” veya Photoshop’ un “Camera RAW” eklentisi gibi yardımcı programlar gerekiyor.

Dijital makinelerin otomatik beyaz ayarlarının hala mükemmele ulaşmadığını biliyoruz, belki ulaşmışlardır, fakat beyaz dengesi yakalarken hala aydınlık ve karanlık noktaların ortalamalarını alarak hesapladıklarından, beyaz ayarımız tam doğru olmayabilir. Bu nedenle dostumuz fotoğraflarını ya AWB (otomatik beyaz ayarı) ya da “Shade mode”( gölgeli-bulutlu) ayarlarda çekip sonradan müdahale ediyor.

RAW düzenleyerek; fotoğraftaki tüm eksik bilgi ve detayları düzenleyip, canlılarımızı gözümüz ile gördüğümüz gibi gerçekçi ve ilginç detayları ile yansıtabiliyoruz. Tabi bunun arasındaki dengeyi bulmak sanatçının zevkine kalmış oluyor, isterseniz sürrealist(gerçeküstü) yaklaşımlarda da bulunabilirsiniz.

Öncelikle RAW çekimlerimizi bilgisayarımıza indirip “Bridge” veya diğer programlarda açmamız gerekmekte.

Doogan arkadaşımız burada photoshop’ un “Camera RAW 5.7” eklentisini kullanmış, şahsen Lightroom kullanıyorum, ikisinin de ara yüzleri aynı sayılır, çok değişiklik yok.

Çoğu zaman fotoğraflarımızda; sahnedeki keskin ışık farklılıklarından veya hatalı pozlama (ISO, diyafram aralığı, diyafram hızı) ayarlarından dolayı aşırı karanlık ve aydınlık bölgeler oluşur, SLR makineler bu farkı mükemmel hesaplayamadıklarından, buralardaki tüm detaylar kaybolur gider. İstemediğimiz bu durum, ışık farklılıklarının yüksek ve keskin olduğu akvaryum fotoğraflarında da sıklıkla başımıza gelmektedir.

Bu nedenle öncelikle bu kayıpları düzelteceğiz, ekranın sağ üstünde çeşitli grafiklerden oluşan bir grafik var, bu grafiklerde fotoğrafınızdaki; renk, aydınlık, koyuluk ve yoğunluk bilgileri gösterilmekte. Sol taraf karanlık(koyu), sağ taraf ise aydınlık(parlak) kesimdir, kafanızın karışmaması için bunlara ; sol taraf/siyahlar, sağ taraf/beyazlar diyebiliriz.

Grafiğe baktığınızda sağa veya sola kaymış grafik değerleri, fotoğrafta aşırı karanlık veya aydınlık bölgelerin olduğunu, fotoğrafın doğru pozlanmadığını gösterir. Kutunun üst köşelerindeki (sarı/mavi) oklara tıklayarak bunları fotoğraf üzerinde görmemiz de mümkün.

Bunları ayarlamak için ekran görüntülerinde de gördüğümüz gibi sağdaki ayarları kullanacağız. Grafiğin altındaki ilk ayar olan; Temprature (renk sıcaklığı) ile oynayarak gerçek Kelvin değerini ayarlıyoruz, eğer lambalarınızın Kelvin değerlerini biliyorsanız direkt girebilirsiniz. Örnekteki fotoğrafta mavi tonlar ağır basıyor, arkadaşımız daha doğal görüntüyü yakalamak için sıcaklık ayarını sağa doğru çekerek mercanın doğal renklerini yakalamaya çalışmış, bunu yaparken bir alttaki “Tint”(tonlama) ayarı ile de oynamış.

Bir sonraki aşama; Exposure (pozlama) ve Recovery(kurtarma) araçlarını dengeli bir şekilde ayarlamak. Özellikle yoğun aydınlatma altındaki resif fotoğraflarında çok işimize yarayacak olan Exposure ile oynayarak karanlık/aydınlık bölgelerdeki detayları gün yüzüne çıkartmamız mümkün, ayarı yaparken yukarıdaki grafiğin de değiştiğine dikkat edin. Normalde doğru bir pozlamada bu değer “0”’ olmalıdır, fakat hatalı veya bilerek oynanmış poz ayarlarında mutlaka bununla ilgili düzeltmeler yapmak durumundayız.

“Recovery” ayarları aşırı beyaz bölgelerdeki detayları kurtarmamıza yardımcı olur, resif fotoğraflarında genellikle mercanların beyaz uç kısımları aşırı pozlanır.

“Fill light” (dolgu ışığı) da tam tersine aşırı karanlık bölgelerdeki detayları ortaya çıkartır, fakat aşırı kullanıldığında fotoğraf kalitenizi düşürmektedir(grenlenme: tanelenme) .

Bu nedenle arkadaşımız karanlık detayları için “Fill light” yerine “Exposure” ile oynamayı tercih etmekte, yeterli olmayan durumlarda mecburen “Fill light” kullanmakta.

“Recovery” ayarının dezavantajı ise fotoğrafları kontrast etkisini azaltarak, fotoğrafı donuklaştırması, bu nedenle düşen kontrastı “Contrast” ve “Blacks” ayarları ile hafifçe oynayarak belirginleştirebilirsiniz.

Bu ayarları yaparken “Preview” (ön izleme) ayarlarını açarsanız, müdahalelerin fotoğrafa ne kattığını veya neler götürdüğünü görme imkânını bulabilirsiniz. Gereksiz ve aşırı müdahaleleri bu şekilde geri alabilirsiniz.

Contrast ayarı arttırıldığında fotoğraftaki renk doygunluğunun(saturation) gerçek dışı boyutlara ulaştığını göreceksiniz, bu nedenle “Saturation”(doygunluk) ayarını biraz düşürerek bu etkiyi azaltabilirsiniz.

Memnun olduğunuz noktada, fotoğrafı en yüksek çözünürlükte kaydederek son rötuşlar için Photoshop programında açabilirsiniz. Fotoğrafları en yüksek çözünürlükte işleyip, kaydederken küçülterek kaydederseniz daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Fotoğraf için çok yüksek bir ISO değeri kullanmadıysanız, Photoshop filtrelerindeki “Sharpen>Sharpen more” filtresi fotoğrafınızı grenlenmeden(tanelenmeden)daha net/keskin hale getirecektir.

“Smart sharpen” filtresini de kullanabilirsiniz.

Arkadaşımız yoğun mavi ışıktan dolayı, mercanların poliplerinin aşırı mavi göründüğünü düşünüyor.

Bunu düzeltmek için; Image>Adjustments>Hue/Saturation kısa yolunu kullanıyor. İkinci listeden Blues(maviler) i seçerek bu renk kanalının “Saturation”(doygunluk) parametresini arttırarak değiştirmek istediği mavi bölgeleri kontrol ediyor.

Acropora’ da mavi hâkim olduğu için, sadece uçlar değil gövdede de mavi renkler var, bu nedenle alttaki renk spektrumundaki gri çubuğu maviye doğru kaydırarak sadece istediği bölgelerdeki renk tonlarını bulmaya çalışıyor. Gri çubuğun sağında ve solundaki okları da gri çubuğa doğru çekerek ayarlamalar yapıyor.

Poliplerin uçlarını yani tam değiştirmek istediği yerleri bulmak için “Hue”(renk) ayarı ile oynayarak bu bölgeleri ekranda daha net görebiliyor. Sonunda değiştirmek istediği bölgeler aşağıdaki fotoğrafta.

Bölgeleri bulduktan sonra “Hue” ve “Saturation” değerlerini sıfırlayıp, yalnızca “Saturation” değerini düşürüyor.

Fotoğraf işlememiz bitti, yüksek çözünürlüklü fotoğrafları kaydederken %50-%25 ufaltarak kaydetmek, genellikle daha çarpıcı ve güzel görünmelerini sağlıyor. “Image>Image size” ile bunu yapabilirsiniz.

Çoğu fotoğraf için farklı ayarlar yapılmakta, Doogan arkadaşımızın yaptıkları genel düzenlemeler. Mesela mavi LED altında mükemmel gözüken, fakat fotoğraflarda masmavi çıkan (özellikle zoa, ricordea vs.)mercanlarımız için RAW işlerken sağ aşağıda menüde “Virbrance” ayarlarını kurcalamamızı tavsiye ediyor.

Gözümüzle gördüklerimizi fotoğraflarımıza da yansıtabilmek için “Saturation”(doygunluk) ayarlarını yükseltmek ve Hue(renk) değerleri ile oynamak faydalı olabilir diye de eklemiş.

Umarım herkese yardımcı olur diyerek makalesini bitirmiş.

TheDoogan’a buradan teşekkürler, saygılar.

argento76, gorduhan, taakaa ve diğer 11 kişi bunu beğendi.
  2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Müthiş net ve basit bir anlatım.
    Birçok hobicinin faydalanacağı çok açık.
    Paylaşım için teşekkürler.

3. Tokitoksar

Tokitoksar

Yer:
    Nevsehir
    İsim:
    Tansel Okşar
    Cok guzel bir anlatım olmuş..kolay anlaşılır kısa ve net..

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Güzel bir anlatım olmuş elinize sağlık.Birde Mahir hocam yeni ve acemi bir tuzlucu olma yolunda ilerlerken her güzel görünen şeyler hakkında merakım dahada artıyor.Özellikle kısmetse yeni kuracağım nano tankta kaya konusunda daha heyecan sarıyor.Linki eklediğiniz konudaki arkadaşın kullandığı kaya türü nedir?Gerçekten çok güzel ve benimde Akvaryumumda en çok istediğim tür kaya.

5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    "Marco dry rock - Key Largo" ------"marcorocks" diye aratırsanız bulabilirsiniz.

Ülkeye getiren var mı bilmiyorum...

cirol bunu beğendi.
  6. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Birincisi bu arkadaş sanırım bekar
    Ben evi o hale getirsem hatun beni eve sokmaz bir dahatemo25
    Birde ****** sporlara merak sarmış anlaşılan.Videosuna bayıldım,ekran başında heyecan yaptım valla :eek:

Montimahir ve cirol bunu beğendi.
  7. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Dslr var şükürler olsun. Raw da çekiyor kereta. Ancak zaman sıkıntı. Ben bununla uğraşsam 2 saat içinde ya süt şişesi çekerim ya biberon :D
    Hazırlayanların ellerine sağlık çok yararlı oldu...

8. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Hem ******* sporcu, hem de GoPro' cu :)

halilkocan bunu beğendi.
  9. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
  10. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Mahir hocam internette araştırıyorum ama galiba ülkemizde henüz satışı yok .

11. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Olacağını da sanmam ama benzerlerini bulabilirsiniz İsmail bey, gezmek görmek lazım bol bol.

cirol bunu beğendi.
  12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Ben bu adamı sevdim Misafir kabul ediyormuymuş sor bakalım abi.
    Ellerine sağlık süper bir konu deniyorum şu an.

13. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Denemeleri ben de merak ediyorum, mercan olsa deneyeceğim, güzel fotoğraflar bekliyorum açıkçası.

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    CRW_2617.jpg
    Basit bir deneme yaptım.

Glsn, KGEYGS ve Montimahir bunu beğendi.
  15. Tokitoksar

Tokitoksar

Yer:
    Nevsehir
    İsim:
    Tansel Okşar
    Lens olayida onemli tabii..benim makinanin uzerinde gelen 18-55mm lik lensle cekim yaptim..akvaryum cekimlerinde hangi lens kullanilir oni aratirmak lazim..macro lensler olsa gerek..

16. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Sonunda bulaştıracaksınız şu fotoğraf işine de
    Ne güzel çekip yolluyoz telefonla :)

Tapatalk...

17. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Mercan kadraja tam girseydi çok güzel olacaktı buna da iyi bir lens gerek, bu konuda Gökhan çok iyi fikirler verebilirdi ama şu aralar pek giremiyor forumlara. Tripod üstünde 70-300 lens kullanıyor sanırım, polip detaylarına kadar da girebiliyor bu lens ile.

Bence olmuş Halil hocam.

18. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Makine sx 130 önüne gözlük cami Koyuncu zoa polip bile çekiliyor .

Seyyar cihazdan online.

19. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Daha detaylara girelim o zaman, makinenin lensi kuvvetli :) Gözle gördüğüne yakın mı peki sonuç ?

20. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Büyük büyüteçle dene abi çok güzel oluyor...:)

Sayfayı Paylaş