1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Geri Dönüş Motoru Problem

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Gökhan eyüp gündüz tarafından 5 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Gökhan eyüp gündüz

  Gökhan eyüp gündüz

  Mesajlar:
  37
  İsim:
  gökhan eyüp gündüz
  Merhaba Newjet 2300 geri dönüş motoru kullanıyorum .Motoru kapattığımda geri su basıyor. sumpta yükselme oluyor ve ps de taşıyor. Geri dönüş için 2.5 luk boru kullanıyorum bu boydaki borular için cekvalf var mı? yada geri basmayan farklı bir marka motor var mı?
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Gökhan motor sağlam. Motor geri su basmıyor sadece akvaryuma giren boru ağzından aşağı gelen su motorun su emişinden geri çıkıyor. Sözünü ettiğin motordan çıkan boru akvaryum içinde ne kadar suya girmiş durumda? O mesafeyi 2 cm civarı tut sumpun alamayacağından fazla su inmez aşağı. Ayrıca sadece kafa motorlarının fişi çekildiğinde sumpa su seviyesi normal olarak yükseldiği için ps içindeki su seviyesi de yükselir taşar, çok normaldir bu da. Sadece kafa motorunu fişten çekmen gereğinde ps fişini de çekmen gerekiyor.

  Boru ağzının akvaryum içindeki durumundan bir fotoğraf eklersen çözeriz durumu. Boşuna iş çıkarma kendine sorun yok sende.
   
 3. Gökhan eyüp gündüz

  Gökhan eyüp gündüz

  Mesajlar:
  37
  İsim:
  gökhan eyüp gündüz
  Evet akaryuma giren boru içerideydi ve dediginiz gibi 1 cm iceride yaptım. Akvaryumum 130x60x50 olculerinde borunu 1 cm icerde olmasi bile sumpta baya bi yukselmeye sebep oluyor. Elektirikler kesildiginde ve tekrar geldiginde ayni probler yaşanacak, ps nin topladığı her şey tekrardan akvaryuma girecek bunun bir çözümü yok mudur?
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Çözümü var elbette ve genelde herkes ps geçiktirici kullanıyor bu yüzden. Linkte Zaman Rölesi Ünitemiz adında esnaf forumunda açılmış bir konu var, güzel ürün göz atabilirsin. Çalışma şekli elektrikler geldikten 3 dakika vs geç çalıştırarak sumptaki su yukarı basıldıktan sonra ps'yi devreye vermesi.
   
 5. Gökhan eyüp gündüz

  Gökhan eyüp gündüz

  Mesajlar:
  37
  İsim:
  gökhan eyüp gündüz
  Süper hemen bakayım çok teşekkür ederim.
   

Sayfayı Paylaş