1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Germen platinium tuxedo ribon fin tankımdan kareler.

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde radenko tarafından 1 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

1. radenko

radenko

Bu gün tam 60 gün oldu ve balıklar doğurmadı. Hamile dişinin bir tanesini bu gün akvaryumda ölü buldum.

2. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem

Öncelikle çok üzüldüğümü belirteyim Raif Bey, lepisteslerin üremesinin durması acaba ortama uyum sağlayamamış olmasındanmıdır? yoksa balığınız özellikle kısırlaştırılarak mı satılmıştı size ? (bu 2. senaryoyu aklıma bile getirmek istemiyorum ama malesef yapılıyor). Sizin görüşünüz nedir? neden ölmüş olabilir dişi?

3. radenko

radenko

Akgün bey bu konuda kesin bir şey sölemek zor ama benim akvaryumumda hamile kaldılar iki aydır bendeler ve doğuramadan öldü balık. Bu senaryaloarın gerceklığı dığer dişiye bakarak öğrenebiliriz. Ancak bu balıklar son iki haftadır muazzam stres altında idiler benim nedenini bende bilmiyorum çünkü akvaryumda ve akvaryumun bulunduğu ortamda bir değişiklik olmadı. Bakalımikinci dişi doğurursa demekki kısır değiller. Ancak bir konu daha var daha önce aynı şekilde defalarca yavru almama rağmen doğuma bir kaç gün kala iki full red dişiside ölmüştü kesin bir şey söylemek zor tabi.

4. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Germen platinium tuxedo ribon finlerinizin resimlerinde dişilerin karınları çok şişkin değildi, acaba doğuma yakın zamanda bayağı şişmişmiydi?

5. radenko

radenko

Evet onlar bir ay önceki fotolar doğuma yakın çok şişti ben bu günlerde yavru bekliyodum biri öldü diyerine bakacağız artık.

6. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Peki balıkları Maltepe Pet den mi almıştınız?

7. radenko

radenko

Evet ordan alındı.

8. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem

Sanırım gene aynı sorunla karşı karşıyayız, yurt dışından gelen bazı balıklara artık ne veriyorlarsa balıklar doğum öncesinde veya hemen sonrasında telef oluyor. Çok eskiden başıma gelen bir tecrübemi size aktarayım: Bundan yaklaşık 15-16 sene önce gene lepistes besliyordum, elimde mozaik lepisteslerden vardı, dişiler ve erkekler aynı tankdalardı, bir akvaryumcuya erkek lepisteslerimin renklerini dahada canlılaştırmak için ne yapabilirim diye sorma gafletinde bulunmuştum :) oda bana insanlar için üretilmiş (bir tür erkeklik hormonu ) olan Proviron adlı ilacı önermişti, bende eczaneden alıp, akvaryumcunun söylediği ölçüde tankımda kullandım. Keşke kullanmaz olaydım... Aslında kullanmak sakıncalı değilmiş ama hem dişilerin hemde erkeklerin bulunduğu karma tanka ilacı uygulayınca erkeklerin yanında dişilerde hormonu almış oldu ve kısırlaştılar :( ve ölene kadar doğurmadılar... Bu olaydan sonra bir daha hormonlu ilaç veya yemlerden uzak durdum...
    Acaba diyorum yurt dışından gelen lepisteslerede satış öncesinde buna benzer bir uygulamamı yapılıyor?

Raif Bey, yemlemeyi nasıl yapıyorsunuz? Canlı yem veriyormusunuz? Tubifex diyeti uyguluyormusunuz? Artemia canlandırıp veriyormusunuz?

9. radenko

radenko

Valla Akgün bey öle bir şey yapılıyo olabilir ama ölen fullredler yerli üretim ve daha önce aynı balıklardan yavru almıştım. Tuxedolar ithal ama ben birçok balıktan yavru aldım mesala ithal fullblack gibi. Bilemiyorum olabilir öyle bir durum. Ben balıklara sadece kuru yem veririm bu güne kadar canlı yem görmediler. Sera ve nls yem kullanıyorum bunun dışında yem kullanmadım bu güne kadar.

10. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem

Hamile sandığınız balıklarınız kabızlıktan ölmüş olabilirlermi?

11. radenko

radenko

Zannetmiyorum öle bir sorun fark etmedim. Balıkların sağlıklrında bir sorun yoktu. Balıklar hamile idiler.

12. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Başıma geldiği için söylüyorum, bir keresinde dişi lepisteslerden 2 si 1,5-2 aydır doğuramamıştı (karnı çok şiş ve kara olmasına rağmen) açılmış artemia ve haşlanmış ıspanak diyetini önerdiler bende uyguladım. Sonuç; fevkaladeydi dişi lepistesler öyle bir dışkı saldılarki sanırsınız 2 ay yemiş ama yapmamışlardı :) Birkaç gün daha bekleseydim büyük ihtimalle onları kaybedecektim. Bu nedenle sorma gereği duydum, belki böyle bir durum olabilir diye... Bütün alternatifleri düşünmek adına...

13. radenko

radenko

Akgün bey gerçekten güzel teşhisleriniz var şimdi benimde kafamı kurcalamaya başladı inanın. Diğer balıkları bu yönde takip ediyim belli olur herhalde ilginiz için çok teşekkür ederim. Bu ara biraz artemia veririyim normalde vermiyorum ama belli eder en azından kabız mı yoksa kısırlar mı ? Henüz bir şey söleyemiyorum bu dişiyide kaybedersem ilk defa bir hüsran olcak gibi kısmet artık.

14. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    İnşallah kötü bir süpriz daha yaşamazsınız... Gelişmelere göre tekrar mesajlaşırız.
    Saygılar.

15. radenko

radenko

Teşekkür ederim...

16. radenko

radenko

Ben bu kadar sıkıntılı bir balık daha önce görmedim discus bile bu kadar sıkıntılı bir balık değildir herhalde 73 gün oldu bir dişi kaybettim dişinin biri hamile ve hala doğum yapmadı. Balıklar büyük stres altında vitamin takviyesi ve su sıcaklığı artırıldı buna rağmen hala yavru yok .

17. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem

Raif Bey, beni yanlış anlamayın ama riske girip canlı tubifex verebilirsiniz... Aslında hem makro hemde mikro temizlik yapılmış tubifex satanlarda var (Mustafa Ferit Bey gibi-çapa da dükkanı) oradan alırsanız riskede girmemiş olursunuz. Cem daha iyi bilir yerini...

18. radenko

radenko

Akgün bey ilginize çok teşşekür ederim. Ben o riski aldım bile yoksa balıkları kaybeceğim. Büyütülmüş artemia buldum ondanda verdim ama sıkıntı düzenli verememekte şimdi canlı yemi dondurmayı düşünüyorum.

19. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Akgün Abi haklısın.Ferit Bey 1 hafta kendisi barındırarak temizliyor tubifexleri.Ne olur ne olmaz diye de bende de bir 1 hafta daha geçiriyorlar.Şimdiye kadar bir sıkıntı olmadı Allah'a şükür.Okuduklarıma göre 5 gün akan suda bulunmaları temizlenmelerine yetiyormuş tubifexlerin...

20. radenko

radenko

Teşekkürler Cem dediğim gibi sıkıntı düzenli veremememde daha doğrusu ilgilenemiyorum .

Sayfayı Paylaş