1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Gertrudeaların dansı..

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde atlantis tarafından 14 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız
  2. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Dans eden Gertrudealardan nefret ederim...

Bizimkisi uzanamadığı ciğere mundar diyen kedilik oldu gerçi... :D

Valla Murat hocam süper görüntülerdi... Balıklar da harika imiş doğrusu... Maaşallah...

Temel Hocam, senin videoyu izleyemedik... Bir el at istersen... :)

3. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Murat abi bu nedir böyle çok güzelmiş yaa bu balığı nerde buluruz canlı doğuranla olurmu :)

4. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız
    Gertrudeaların dansı..

Uzunca bir süre verecek kişi aradım hemde erkekli dişili guruptu..Wernerileri ve gertrudeaları sınunda siteden bir arkadaşa verdim..Şimdi danslarına onda devam edecekler...Beğeneceğini bileydim cücelerle birlikte yolculuğa çıkarlardı onlarda...Nasip işte..Emrah ben bunları uzun bir süre önce ıstanbulda maltepe petten almıştım..Aynı türün mavileride var..Neonlar nasıl canlıdoğuranlarla,karideslerle vb türlerle sorunsuz yaşıyorlarsa bunlarda aynı..Karideslerle ,endlerslerle veya diğer canlı doğuran türleriyle sorunsuz yaşarlar..Ağız yapıları narin ve küçük olduğu içinde yavru balıklara veya karideslere zarar vermeleride söz konusu değil..

5. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Peki bunun familyası cinsi cibilliyeti nedir ? madem bu başlığı açtın balığı gösterdin tanıtmasıda sana düşer şimdi iciğini ciciğini anlat bakalım :D

6. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız
    Gökkuşakları familyasından olan,Pseudomugil gertrudae,Papua yeni ginenin güneyindeki aru adalarında yaşayan bir türdür..Hem etcil hemde otcul beslenir..Ağız yapısı gayet küçük olduğundan hemen hemen her tür küçük balıkla bile uyum içerisinde yaşayabilecek kadar barışçıldır..Erkeklerin sırt yüzgeçlerinde sivrilikler vardır..Kuyruk kısmında ve karın ile üst yüzgeçlerinde mavilerde benekler,kırmızılarında ise sarı tonları aktiftir..Erkeklerin her iki yanında sallanan birer mendil gibi iki küçük solungaç yüzgeci mevcuttur..Baskın erkeklerin bu yüzgeçleri inanınılmaz derecede kırmızılaşırken,diğer erkeklerde beyazımsı veya sarı renklidir..Bu türler sürü halinde bulunmayı severler..Bir çok dişi ve bir çok erkeğin bulunduğu kolonilerde yaşarlar..Erkekler biri birilerine sıkça baskınlık kurmaya çalışsalarda sonucunda yaralanmalar görülebilecek kavgalara dönüşmez bu hareketleri..Kur yapan erkek ile diğer erkeğe gövde gösterisi yapan erkek arasında fark neredeyse yoktur..Erkerkler birbirlerine güç gösterisi yaparken yarım ay halini andıran duruşlarıyla üst ve alt yüzgeçlerini açarak birbirleri etrafında dönerler..Neredeyse bir horoz dövüşü gibi biri birilerinin üzerine yürür dururlar,taki birinin sıkılıp yada çekinip kaçmasına kadar..Üreme dönemleri Ekim-Aralık aylarına denk gelir.Dişiler bitkilerin yapraklarına ya da köklerine 10-12 yumurta bırakır.Yumurtalar yem olmamaları için ayrılmalıdır.Yavrular 9-11 günde çıkarlar.Yavrular çıktığında artemia ile beslenebilir.6 ay sonra 2.-2.5 cm boyunda olurlar.Dişi etrafında dönen erkekte aynı hareketleri yapar,dişiyi daha çok bir yosun yumağı arasında hedef olarak seçtiği bölgeye doğru etrafında dönerek adeta itekler..Dişi o kısma zorla götürülüp çiftleşmeye zorlanır..Genelde yumurtalarını yosunlar arasına bırakırlar,fakat akvaryum ortamında çok küçük olan yumurtaları gözlemleyip ayırabilmek veya çıksada yavruları büyütebilmek neredeyse imkansızdır..Akvaryumda daha çok orta ksımlarda ve üst kısımlarda yüzmeyi sevrler,neredeyse hiç dip kısımlarda dolaşmazlar..akvaryum ısısı 24 ile 30 derece arası olmalıdır..Daha soğuğu yada sıcağında balıklarda aşırı durgunluk,halsizlik ve ölümler görülebilir..Bitkilendirilmiş akvaryumlar öncelikli olmak üzere en az 40 litrelik tanklarda balıkmalıdır..Ph seviyesi 7,6 nın üzerinde 5,2 nin altında olmamalıdır..Sivri sinek lavraları,artemia,su piresi(küçük boy) türü canlı yemlerle beslenebildiği gibi,bitkisel yemler içerenpul yada granül yemlerle,protein içeren diğer yemlerle yani aklınıza gelen bir çok yemle beslenebilir..
    Blue pseudomugil gertrudae

Red pseudomugil gertrudae

Dişi gertrudaeler.

Blue eye gertrudaeler

Buda yakın soyundan pseudomugil furcata

Buda karıştırılan bir başka akrabası pseudomugil furcatus

yazan :Murat Yıldız..
    www.akvaryumportali.com
    İzinsiz hiç bir sitede yayınlanamaz..Tüm hakları www.akvaryumportali.com 'a aittir.

Muhtemelen 4 ay sürecek tatile çıkmadan önceki son paylaşımımdır.. em32.gif Saygılar..

7. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Teşekkürler Murat abi yormamışımdır umarım seni :cicek:

8. yasarhakan

yasarhakan

Verelim dedik istemedin, canlı görünce küçük diye işine gelmedi galiba.

Kulakları çınlasın; Volkan Tophisar, kimsede bulunmayan apistoları bir şekilde bulur üretir, sonra da bu balıkları Türkiye'de ilk ben ürettim diye başlık açardı forumlarda.

Ben de bu balıkları bildiğim kadarı ile Türkiye'de ilk üreten kişiyim. Önce bir kaç resim:

Aslında ürettim değil de, ürediler demek daha doğru olur. Paludaryumumu scarlet badislere hazırlamak için gertrudae'leri anatanka aldım, badisler gelene kadar yumurtalar çatlamıştı bile.

Yavruları görebilene, arkadaki bitki hediye: huh:

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Efsanelere alıştık artık Yaşar Hocam, ürettim diyen çok seninde dediğin gibi. Neyse ki kimin neyi üretebileceğini yada üretmiş olduğunu biz biliyoruz. Fotoğraflar için teşekkür ederiz.

10. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Hakan hocam, balıklar çok geri planda kalmışlar :cicek: Bu dizayn gerçekten harika...Yeri değil belki, konuyu baltalamak istemem ama merak ediyorum hala devam ediyor mu bu güzellik hocam?

Daha önce başka bir başlıkta da bu güzel balıkları görmüştük. Favorimin pseudomugil furcatus olduğunu söylemek istiyorum..Umarım bir gün besleyebilirim.

Son fotoğrafta bir şeyler görüyorum, yoksa gördüğümü mü sanıyorum :hasta: Bu yavruları büyütebildiniz mi hocam?

Saygılar.

11. yasarhakan

yasarhakan

Evet tank hala aktif, çok fazla değişiklik de yok düzenlemede. Ancak şu anda sadece badis badis ve karideslere ev sahipliği yapıyor.

Her iki fotoğrafda da yavru gözüküyor, son fotoğrafda mavi gözleri daha da belirgin çıkmış. Resimler sanırım 3-4 ay öncesine ait, yavrulardan 5 adedi neredeyse damızlık boya ulaştılar ve ana tanka alındılar.

12. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Hakan Abi,

Bunlar o balıklar mı? :D Hakikaten de ufaklarmış o zaman...

Boşuna nefret etmiyormuşum... :D Yalnız seninkiler yine de Murat Hocanınkilerin yanında çok sönüktü be ya... dil:

Neyse ben yavruları gördüm... Şimdi arkadaki bitkiler benim mi? :heyo:

13. yasarhakan

yasarhakan

Evet bunlar o balıklar, yine her zamanki gibi tüm resimlere bakmayıp, tam okumayıp mesaj yazıyorsun. Bir kere Murat'ın yayımladığı resimlerdeki gertrudaeler benimkilerden iyi değil, zaten sanırım alıntı o fotolar, yani daha profesyonelce çekilmiş olabilirler. İkincisi daha güzel dediğin resimler başka bir türe ait.

Yavruları görmemiş de olsan sende o bitkiden benden daha fazla olması lazım, yine hepsini yokettiysen gönderirim.

14. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Valla Hakan Abi,

Senin bana "taş" mesajını okudum ama yukarıya çıkıp da bakmadım o nedenle de oraya konan resimleri daha yeni gördüm... Bu bağlamda günahımı aldın... Bir miktar bitkinin içine sarıp yollarsan günahlarımı geri alabilirim... :D

Nerden göreceğim ben zaten ebeveynleri "bit" kadar olan balıkların "yavşak" kadar yavrularını... :F Ama nasıl olsa oralarda bir yerlerde vardır, Hakan Abi de resmin neresindeler diye sormaz kabilinden "Gördüm" dedim... :cekingen:

:D :D :D

Seninkiler de videodaki kavga etmediklerinden (veya her ne halt ediyorlarsa ondan etmediklerinden) sönük kaldılar deyiverdiydim... :F

Sayfayı Paylaş