1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Gidiyorum Ama Benimle Nasıl Gelecekler!!! :(

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde REDCAP tarafından 21 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. REDCAP

REDCAP

İsim:
    YAVUZ YILMAZ
    Değerli dostlar,

2 yıldır görev yaptığım Konya dan tayin olarak Muğla/Dalaman Havalimanına gideceğim.01 Şubatta yeni görevime başlıyorum hayırlısıyla.Bugün haatımda çok yoğun bir gün yaşadım.Tayin haberimi aldım ancak en komiğide yavru almak için zamanımın büyük bölümünü harcadığım beyaz prenseslerim bugün yavru aldı.Şimdi asıl problem burada başlıyor!!!13-14 gün sonra sağayım desem tam tayin günüme denk geliyor ve taşınma telaşı olacak!!Balıklarımı vermek istemiyorum ancak uygun şartlarda nasıl taşıyacağım hele hele yavru alan balığımı uygun şartlarda nasıl götüreceğim?Balıklarımı götürebilmek için ne yapabilirim.Yaklaşım 12 saat yol gideceğim ayrıca gider gitmez tankı kuramam yaklaşık 2 gün ben balıklarımı nasıl muhafaza edeblirim??

Yorumlarınız ile yardımcı olursanız sevinirim!!!

Saygılarımla,

2. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Cevap: Gidiyorum Ama Benimle Nasıl Gelecekler!!! :(

İnternet ortamında satılan balık taşıma kovaları var.Olmadı uygun bir plastik kap bakarsınız züccaciye gibi yerlerden.Kapaklı,ağızı sıkı kapanan,az derin ve genişçe bir kap olursa daha iyi olur.Bu kabın üstüne maket bıçağı ile ufak ızgaralar açabilirsiniz.Veya çivi ile ufak ufak üstten de delebilirsiniz.Sonra her yerden rahatlıkla bulabileceğiniz pilli hava motoru veya paraya kıyarak bir şarjlı hava motoru alır ve bunu hava taşı ile bu kabın içine sarkıtırsınız.Balıklarınız değil 12 saat,24 saat yol da giderler.Gittiğinizde de şimdiki akvaryumunuzdan aldığınız suyu ufak,geçici bir tanka boşaltır,ısıyı dengeler ve balıkları içine koyarsınız.Ana tankınızın kurulumu da bitince balıklarınızın da tayinini asıl mekanlarına yaparsınız :)

REDCAP bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Trabzon'lu hemşerim olacak o balıkları sorunsuz götüremeyecek. Zatem Eray çok güzel yazmış, götürmek istedikten sonra aynen devam.canım.gif

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Eray beyin yazdıklarına ek olarak çok öenmli bir noktaya değinmek istiyorum.

Balıklar kışın gideceği için strafor kutuda gitmeleri gerekli. Hatta alınabilirse cep sabası eklenmeli.

REDCAP bunu beğendi.
  5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bu havalarda balıkların oksijen vs ihtiyacı kadar ısıyada çok ihtiyaçları vardır. Balıkları kova yada oksijen basılmış poşet vs her ne ile götürecek olursanız olun mutlaka sıcak bir ortamda nakil edin.Strafor kutularda bu soğuklarda fayda etmiyor. Geçmişte Konya dan sevgili Ercan abim bana hediye olarak strafor kutuda çok iyi izole edilmiş halde balık yollamıştı. Haremden heyecanla almaya gittiğim balıkların tamamının öldüğünü gördüğümde yıkılmıştım. Suyu boşalttığımda elimi bile donduracak soğukluktaydı. Birde unutmadan; balıkları nakil etmeden evvel mutlaka 2-3 gün aç bırakmayı unutmayın. Ağzı dolu balığa bence dokunmayın.Prensesler yumurtalarına oldukça sadık balıklardır.Bende içlerinde ağzı dolu prensesler ile birlikte 14-15 saatlik bir yolculuk yapmıştım ve hiçbiride yumurtalarını yutmamışlardı.

REDCAP bunu beğendi.
  6. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Cep sobası güzel fikir.Doğru.Soğuk havayı hesaba hiç katmadım.Strafor veya hangi taşıma kabı kullanılacaksa bu cep sobası olmalı.Sonra hiç bir sıkıntı olmaz inşallah.

REDCAP bunu beğendi.
  7. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

Öncelikle tayininiz hayırlı olsun diyeyim. Havaalanında çalışıyormuşsunuz meslek neydi merak ettim.
    Canlı taşımak ciddi anlamda bir sorun. Öncelikle canlıları nasıl bir ortamda taşıyacaksınız bu çok önemli. Eşyalarla birlikte bir kamyonun kasasında taşımayı düşünüyorsanız zorlu kış şartlarında ne yaparsanız yapın bu mümkün olmaz. Canlıları yanınızda götürmeniz gerekir.
    ilk seçenek plastik poşet. Poşette sorun içerisine müdahale edememeniz. 14-15 saatlik bir yolculukta canlılar ihtiyacı olan O2 yi alamayıp öleceklerdir.
    ikinci seçenek olan plastik kap. Bu kaplar şekil olarak kare yada dikdörtgen olduklarından geniş yüzey alanlarına sahipler ve yol şartlarıyla birlikte çok miktarda çalkanırlar ve çalkalanmadan dolayı kapaklarını açıp içerisine müdahale şansı bundada azdır.
    üçüncü seçenek olan Strafor kaplarda bana her zaman güzensiz gelmiştir.

Benim sana tavsiyem balıkların çok büyük değilse standart plastik su damacanası kullanman. Üste doğru daraldığından yüzey çalkalanması çok az olur. Ayrıca damacana içerisine hava hortumu bağlayarak yolculuk boyunca su içerisine hava üfleyebilirsin.

Sayfayı Paylaş