1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Giesemann System 400 plus 1 x 250W 600 mm Armatür

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Malzeme İlanları' kategorisinde basma tulumba tarafından 9 Ekim 2015 başlatılmıştır.

Etiketler:
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Azmi Sönmez

Azmi Sönmez

İsim:
    Azmi Sönmez
    ayrıca camı Türkiye'de de yaptırabilirsiniz bir şekilde, ki firmanın kendisinden bile alsanız öyle bir ücreti yok, ben reklam vs. için yazmadım bunları sadece belki gözden kaçmıştır uyarı olsun diye yazdım ;)

2. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Azmi bey teşekkür ederiz bilgilendirme için

3. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Montimahir bunu beğendi.
  4. Azmi Sönmez

Azmi Sönmez

İsim:
    Azmi Sönmez
    ben çok yanlış biliyormuşum kusura bakmayın, tamamen benim tecrübesizliğim ve bilgisizliğim.

5. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Normal camlar iyi birer uv filtresidir, bence canlıları UV den korumak için ekstra bir tabaka olmasından zarar gelmez, camı çok mu pahalı?

6. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Alper abi mesele zaten rakamdan kaynaklanıyor :) Birkaç camcı ile görüşmüştüm zamanında, UV tabakası araba filmi şeklinde çekilebilir sadece dediler. Ellerindeki imkanlar bu yönde inmiş. 3 cm lik camı da kalınlığından ötürü tampere sokmaya yanaşmadılar.
    Sonra biraz daha araştırdım. Bazı lambaların UV-protected ibaresini koyduklarını gördüm. Olmasından kimseye zarar gelmez. İmkan varsa tabii ki satın alınabilir ancak sorun teşkil eden kısım bir cama ödenecek olan yukarıda belirttiğim rakamlar...
    Bu rakamları ödememek için de, UV korumalı bir lamba tercihi yapmak en efektif yol olarak görünüyor.

7. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    O lambalardaki UV korumasının "kaç cm deki / hangi" canlılara karşı koruma sağladığı muallakta biraz Burhan ('1 metredeki deki insana birsey olmaz'mı demek istemişler mesela?), ben senin yerinde olsam doğrudan armatüre yerleştiremesem bile, biraz uzağına/altına gelecek şekilde bir cam koymaya çalışırdım, çıplak lamba ışığına maruz kalmaları fikri nedense hoşuma gitmiyor. Artı, bu lamba&armatür şart mı?

8. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Abi mesajlarımı tevazu içerisinde yazmaya çalışıyorum ancak bizim millet bunu bilgisizlik sanıyor.
    Yav yıllardır MH lambalar kullandım, denedim, hatta armatürün üstünde takla attım.
    Hani en iyi bildiğim konu olmasa, kenara geçip dinleyeceğim. Yetersiz olduğumu düşüneceğim. Bu forumda da, metal halide ile ilgili bir sürü yazım var.
    Hepsinin altına imzamı atarım.
    MH yok kanser yaparmış, yok endoplazmik retikulumun sağ yanındaki mitokondrilerin başını okşarmış cart curt. Yok abi öyle bir şey.
    Hani sorunumuz canlı ölümleri ise, bana canlı ölmeyen tank gösterin. Mercan ölümleri ise, MH yi ben avucumun içinde tutsam, en az canlıyı yine bu armatürde öldürürüm. Ledlerin diplerindeki açısal etkiden oluşan beyazlamalardan tutun da, 6-8 ayda bir değişen T5 masrafı ve hatta T5 in de yetersiz kaldığı alanlara kadar elde edilecek meseleler. Camsız MH kullanımının yanında devede kulak. 8 aydır bir tane mercan öldürmeden 2 metrelik akvaryumda canlı bakan amatör bir arkadaşım var. Tankının fotosunu atarım. Adam UV nin ne işe yaradığını bilmeyecek kadar amatör seviyede üstelik ve camsız kullanıyor. Geçelim bunları artık :)

9. Azmi Sönmez

Azmi Sönmez

İsim:
    Azmi Sönmez
    Burhan bey, mesajlarınızı inceden laf sokmak yerine gerçekten tevazu içerisinde yazsaydınız, size iyi niyetle özetlediğim mesajları sizin bahsettiğiniz bilimsellikte açıklayan bir çok makalenin linkiyle cevap verirdim. 2002 den beri bu hobiyi yapıyorum, 6 yıldır profesyonel olarak yapıyorum, piyasadaki lamba üreticilerinin %80 i ile yüzyüze konuşma fikir alışverişinde bulunma fırsatım olmuştur, bir çok detayı hem tecrübe edindim hemde okudum gördüm duydum. Çok çok basit bir şey de tamamen iyi niyetle, firmamın isminin bile yazıldığında yasaklı olduğu bir forumda (**** olarak çıkıyor) tamamen dostane bir şekilde bir uyarı yapıyorum, siz beni bozmak yada yazımı çürütmek için inceden inceden yazıyorsunuz. Tartışmaya döndürmemek için kapatıyorum konuyu ama siz yine yazıyorsunuz. Dediğiniz gibi biraz "tevazu" gösterin lütfen.

Bahsettiğiniz kişi **** Akvaryum ise o Ankarada satan yer, o size tabiki o paraları çeker her zaman olduğu gibi, ama geçen sene aynı camdan 30 Euro + kargo masrafına bir kişiye getirdim, bunu burada yazmadım çünkü yazsam, "kendi reklamını yapıyor" denilecek, o yüzden "yaptırabilirsiniz" dedim.

İstediğiniz kadar tecrübe etmiş olun aksini, dünyada bu konuda tek bir gerçek vardır o yüzden tartışması gereksiz,

Evinde M.H. armatür olan arkadaşlar, camımı çıkartıpta suyun 20 cm altına bi acropora, montipora gibi SPS türü (SPS in zor olduğundan değil, daha hassas olduğu için örneği çok daha iyi anlayabilrisiniz diye) koyun ve 2 gün bekleyin bakalım, yada 10 cm yükseklikte bir tank yapın altına bir blue tang koyun ve o ışığı yakın bakalım. Deneyse deney, tüm zararlarınızı karşılamayada hazırım.

Ama size iyi niyetle bir şey yazmaya çalışan kişiye sanki sizin satışınıza engel oluyormuş gibi böyle inceden inceden kendi çapınızda giydirmeye çalışmayın lütfen. Bu mesajımda Allah bilir silinir zaten. İşte bu yüzden burada yazmıyorum.

İyi günler dilerim

Azmi Sönmez

10. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Azmi Bey,
    benim konu başlığımda herhangi bir mesaj silinmez. Böyle bir durumda, gereken tepkiyi ben de gösteririm. O konuda bir tereddüdünüz olmasın lütfen.
    Öte yandan şu açıdan değerlendirirseniz sevinirim. Yazılan her şeyi; doğru kabul etmek zorunda mıdır karşımızdaki kişiler? Ya da ben size bir bilgiyi "ben doğrusunu biliyorum" şeklinde sunarak, alttan almanızı beklesem biraz fazlaya kaçmış olmaz mıyım?

Belirttiğiniz gibi inceden konuşuyorum. Laf sokma güdüsünde bir telaşım olsa, bunu zaten mesajı görür görmez yapmaz mıydım? Lütfen karşımızdakini yargılarken, bunu hak edip etmediğini güzelce irdeleyelim. Ben sizin niyetinizde bir kusur hissetmediğim için, mümkün mertebe mesafeli ve seviyeli bir cevap yazdım. Ancak doğrumdan da vazgeçmedim.

Armatürün satılıp satılmamasına dair pek bir kaygım bulunmuyor. Bu yüzden rahatlıkla konuşabiliriz. Ancak sizin pozisyonunuz gereği, yazdıklarınızın yanlış anlaşılabileceğini düşünerek ben alım/satım ile ilgili konuları fazla dallandırıp budaklandırmama hassasiyetinde de bulunuyorum. Fiyat olarak sizin firmanızdan bir kesit sunmadım bu yüzden. Diğer firmadan da bu ürünü temin etmiyorum.

Özetle bu kadar anlayışlı bir yaklaşıma rağmen, siz benden susarak söylediklerinizi harfiyen doğru kabul etmemi istiyorsunuz. Ya da kendi doğrumu söylersem, size alttan göndermeler yaptığımı kabul ediyorsunuz. E bu noktada doğru çıkış nerede benim için? Üstelik kendi mesajınızı tekrar okursanız; "laf sokmak", "kendi çapında giydirmek" gibi tanımlamalar yine size ait.

Bu mesajda bile tevazu içerisinde olduğumdan şüpheniz varsa hala, diyecek bir sözüm yok.

Ben doğru bildiğim noktadan devam edeceğim. Bundan herkes emin olabilir. Bahsettiğiniz gibi riskli işlere kalkışmayacak kadar tecrübe sahibiyim. MH yi 30 cm den aşağı çekmem. 20 cm civarı yükseklikte, UV camı olsa bile balıklar sürekli PH oynamasından ve yüksek ışıktan hastalanıp ölüyorlar. Zaten satın alacak kişiye bu gibi bilgileri de veriyorum; alışveriş yaptığım herkese en ufak ayrıntısına kadar her türlü bilgiyi veriyorum.

UV camını sizden 30 euroya temin edebilecek olmak da gayet güzel.

Söyleyeceklerim bu kadar. Herkese mutlu pazarlar.

11. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Mahir hocam

paylaşım için teşekkür ederim. Linkleri inceliyorum.

veysel bunu beğendi.
  12. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Şurdan da buyrun;

http://www.polinyapi.com.tr/bizden-...e-polikarbon-levhalarin-uv-direnci-nedir.html
    http://www.zetyapi.com.tr/urunlerimiz.php?id=15
    http://www.billurcam.com/polikarbon.html

Bu iş UV kaplamalı akrilikle halledilir gibi geldi bana. Binalarda şeffaf çatı vb de kullanıldığına göre çok pahalı değildir bize lazım olacak kadarı. Yukarda Mahir beyin verdiği makalede görebildiğim kadarıyla mercanlar bir dereceye kadar UV ile başedebiliyor ve etkilenmiyorlar ancak bu iş onlara bir miktar enerjiye maloluyor. O da bir yerden çıkıyordur illa ki.
    Zaten UV radyasyonunu düzgün şekilde geçirebilen tek malzeme quartz cam. Diğer akrilik, cam vs hepsi büyük oranda tutuyor, az miktar geçiriyor. Her gün labda kullandığım için biliyorum, camın arkasından bile uzunca süre bakmaya gelmiyor ama tabi bizdeki lamba UV-C :)

Akvaryum lambalarında ise görünen o ki UV-A ve çok daha az miktarda UV-B var, UV-C ye pek değinilmemiş, var mı yok mu bilmiyorum. O yüzden UV-B koruması sanki esas gerekli olan gibi. Onu da lambanın su yüzeyine mesafesini artırmak ve araya UV korumasız da olsa bir cam koymak büyük oranda halleder diye düşünüyorum ama benimkisi spekülasyon sadece, verilere dayanmıyor tabi ki.
    (Bir de UV-B için satılan güneş kremleri var :D )

13. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Forum yöneticisi olarak belirtmek isterim. Forumumuzda sadece sponsor olmayan firmaların tümünün ismi xxxx olarak çıkar.

Buda gayet doğaldır. Burada kimse dışarıdan bir firmayı kötülemez aynı zamandada övmez...

Bunada müsaade edilmez...

Saygılar

BARREEF

14. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Başlık alakasız olsada bilgiler sağolsun Mahir in katkısı ile yararlı hale gelmiş.
    Malesef her malzemeyi almak kullanmak veya sahibini tanımak sadece maddi olarak ferahlıkların neticesidir .
    hergün boğaz köprüsünden geçiyor olabilirsiniz hatta yapan firmanın sahibi kankanız bile olabilir ama bu sizi köprü imalatı veya statiği konusunda uzaman yapmayacağı gibi ilgili konuya hakim bir eğitim disiplininden gelmediğiniz sürece hiç bir pozitif katkısıda olmaz kanımca.düşüncenizi bilimsel dayanaklara oturtamadığınız veya bu dille anlatmadığınız zaman kabul görmemesi gayet doğal bence .sözüm ortayadır kimseye değildir yanlış anlaşılmasın.sadece forumlardaki bu tarz konuşmalardan bir hobici olarak memnun olmadığımı belirtmek istedim.
    Mahir bu şekilde konunun üslubunu değiştirdiği için teşekkür ederim kendisine .

Montimahir bunu beğendi.
  15. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Deneme yanılma bilimdir....

Bu hobi ile severek uğraşanda bir sonuca varabilir isimlendiremesede bilimin içindedir.

Tabi denenmemiş ama paylaşılanda saçmadır zarar verir

BARREEF

16. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Bu kadar tutarlı bir ürünü hele bu zamanda yurtdışından getirmeni önermem gümrükte Tareks muayenesine takılırsa ce EC declaration vs uğraşirsın. ..malın gümrüğe kalma tehlikeside var ..3-5 fazla ver burada ithalatçısı varsa ondan al derim

17. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Ürünler satılmıştır. İlan kilitlenebilir. Katılımda bulunan herkese teşekkürler.

veysel ve Fatih BARLAS bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş