1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Gizlenme alanı ve doğal dekor

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 4 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dekor yapımlarımıza devam ederken, doğallığı elden bırakmamaya yine gayret ediyoruz. Dekor yaparken elbette balıklara gizlenme ve üreme alanı yaratmayı unutmamak gerek. Bu açıdan bu amaca hizmet edebilecek bir dekor yapımını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Gereken malzemeler ile başlayalım.

Dekorun batmaması ve ağırlık yapması için parke kullanışlı ve kolay olmasından dolayı olabilir, sizler yine bu işe yarayacak malzeme bulabilirsiniz. Suya salınım yapmayacak olmasına özen gösterin. Yine sığınma alanı olarak görev görecek boru sarma süngeri kullanacağız. Tüm yapı marketlerde boy boy bulunmaktadır. İhtiyacımıza göre keseceğiz. Sineklik teli yine lazım, bu malzemeyi yuva ve gizlenme alanımızı oluşturacak malzememizi saracağız. Sardıktan sonra uygun yerlerden tutturmak, sabitlemek için kaplo tutturucusu yine gereken bir malzeme.

Buraya kadar yapılan işlem gayet basit, yuva ve korunma alanı oluşturacak boru sarma malzememizden elde ettiğimiz korunak ve yuva görevi görecek malzemeyi sineklik teli ile sarıyoruz. Altına ise suda batması için bir miktar taş, parke koyuyoruz ve kaplo tutturucu ile sabitliyoruz.

Buraya kadar olan kısım akvaryumunda bitki ve yosun türü barındıramayan arkadaşlar için kullanılabilir. Zira her akvaryum aşağıdaki bitki ve yosunlar için müsait türleri barındırmayabilir. Bu bitkilere zarar verebilecek balık türü besleniyor olabilir. Aşağıda aynı dekoru bitkilendirerek yapacağız. İşlem tamamen aynı olacak aslında.

Kolay ve çabuk çoğalan bitki seçerseniz dekor daha çabuk akvaryum ile uyum sağlayacaktır.

Yapılan işlem yukarıdaki şekil ile aynı, sadece ayara bitkimizi ekliyoruz. Bitkimiz sineklik telinin aralarından hızla çoğalacak ve yapay görüntü tamamen ortadan kalkacaktır.

Bitki seçimi iyi yapılırsa kısa zamanda bitkinin dekoru kaplaması ile doğal bir dekor halini alacaktır. Bunun yanında türüne göre mükemmel yumurtlama ve korunma alanı akvaryumda oluşacaktır. Güle güle kullanın.

Düzenleme: 15 Mayıs 2016
  2. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Şu sinkelik ve java mosstan arka fon yapayım Temel hocam hemen bundan da bir tane edineceğim...

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hocam, nacizane ben aşağıdaki linkteki paylaşımımda olan dekoruda çok beğendim. Üstelik aynı malzemeler kullanılıyor, kısaca zaten elinizde malzemeleri olacak. Bitkili akvaryumlar için süper olacaktır.

Düzenleme: 15 Mayıs 2016

Sayfayı Paylaş