1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Global anket ( Akvaryumcularda eğitim eksik mi ? )

Başlığı 'Anket Forumu' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 13 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

?

Mağazalarımızda eğitim ihtiyacı var mı?

1. Sorunlarda bilgi desteği yetersiz ve esnaf eğitimi yeterli değil.

6,9%
  2. Satışlarda taahhüt yok, mağazalar bu konuda güvensiz.

oy sayısı 0
    0,0%
  3. Akvaryum esnafında çevre bilinci eksik.

oy sayısı 0
    0,0%
  4. Akvaryum esnafında eğitim sorunu yok.

oy sayısı 0
    0,0%
  5. Duyarsızım bunlar küçük sorunlar düzelir.

oy sayısı 0
    0,0%
  6. Türlerin ihtiyaç hassasiyetine duyarlılık zayıf.

13,8%
  7. 1.2.3 numaralı şıklara toptan katılıyorum.

79,3%
  1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selamlar,

Akvaryum esnafını genel olarak düşünelim ve hobi geçmişimizi düşündüğümüzde yeniliklere ayak uydurma ve anket sorularına yanıt bulmaya çalışalım. Gıda, balık, bitki ve tüm aksesuarları bize temin eden kısaca hobinin vaz geçilmezleri olan akvaryum mağazaları hakkında nasıl bir fikre sahipsiniz ? Hizmet ve profesyonelliği ve hizmet kalitesini yakalamak için eksikleri nelerdir ? Yorum yaparken samimi saygıyı hak edenler olduğunu unutmayalım. Personeli eğitimsiz ve tecrübesiz olan mağazalar olduğunu hepimiz biliyoruz.

Eksikler varmıdır ve düzeltilmesine ihtiyaç olduğunu düşünüyormusunuz ?

2. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Hocam birden fazla seçeneği seçebilsek keşke :bilmem:

3. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Valla ilk seçeneği seçtim ama 2. ve sonuncu seçeneklerde yanlış değil. Ayrıca genel anlamda satıcılar tanımadıkları müşterilere hastalıklı ve problemli balıkları satmak konusunda hiç çekinmiyorlar. Son olarak fiyat konusunda bir tutarlılık yok. Aynı boyutlarda aynı cins balık fiyatları dükkanlar arasında neredeyse iki katına varan farklar gösterebiliyor.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    1.2.3 numaralı şıklara toptan katılıyorum.

Bu şık eklenmiştir. Fazla seçeneğe oy kullanmak genel olanı ön plana çıkarmaz ve karışır ama 1.2.3 numaralı şıklara toptan katılmak sanırım düzelmeye adıma acil ihtiyaç var demektir.

5. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Ben 1 , 2 ve 3 diyorum.

Edirnede sadece 1 adet akvaryumcunun tuzlusu akvaryumu var internette araştırmadan önce ilk ona gittim verdiği fiyatlar acaip uçuktu.Sıradan bir kaya için kilosuna 13 dolar istemişti.

6. LoveInTheDark

LoveInTheDark

Onlar bu işe hobi olarak sevgi dolu bakmıyolar bizim gibi ve bütün sorunda burdan kaynaklanıyo bence.Heleki bazıları para derdinde ne yapsamda kazansam derdindeler.Birçok türü bilmiyolar bile.Her zaman gittiğim bir akvaryumcu vardı ama adam ben askerdeyken başkasına satmış dükkanı bu yeni devralan adamla tanıştık falan.Adam sordu ne tür balıkların var diye.Gambusya ve endlers kırması var dedim.Adam dedi öle bir balıkmı var.Nasıl birşey onlar.Ne görmüş ne duymuş bugüne kadar.Gerisini siz düşünün artık. huh:

7. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
  8. Bennety

Bennety

İsim:
    Murat Alemdar
    Esnafımızın eğitim eksikliği olduğuna hiç şüphe yok.son zamanlarda bazı esnaflar su ürünleri mezunlarını çalıştırmaya başladı.Bizler böyle düşüncelerimizi sergilersek çokşey değişecek.Ürünün satışından sonra ne yedek parça nede garantisinin garantisi var.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Konuya ilgi ve desteğiniz için teşekkür ederim arkadaşlar. Hobicilerin anket seçeneklerine sığmayacak kadar fazla şikayetleri vardır. Ülke ekonomisininde getirdiği sıkıntılarla birlikte ve para kazanmanın zor olduğu anlarda hobi adına yanlışlar olabilmektedir. Mağazalarda çalışan elemenların çoğunun evinde akvaryumu bile olmadığını söyleyebilirim. Muslukçunun musluğun evinde bozuk olması gibi birşey.

Konu derinliği ithalat gerçekleştirilen ülkelere kadar gidiyor. Portal ana sayfasında da yazılı olduğu gibi ilerlemiş ( Bu cümleden nefret ediyorum ancak şimdilik bu tanım doğru ) ülkelerde ithalat yapılan yerde elemen çalıştırılır. Yüklenecek ve seçilecek canlıları orada çalışan elemen seçer ve ülkesine ayırır. Biz gibi ülkelerde ise, nasıl olsa satılır... ne gelirse o yeter ...masraf olmasın diyen yani daha sivri dille umursanmaz, bir araya gelip üç kuruş maaaş veremez ithalatçıların olduğu ülkeye çürük çarık gelir.

Ülkemize uğramayan türlerin haddi hesabı yok. Satılmaz düşüncesi ağır basmaktadır. Ancak bu düşünce yüzeysel ve anlamsızdır. Standart annemizin margarininin bize yeteceği düşüncesindendir.

Daha geniş seçim şansı olur inşallah.

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  10. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Benim kendi akvaryumcuma fırsat buldukça dükkanında yardım ediyorum... Yeni çocuğu olmuştu ve çocuk erken doğduğu için hala zor büyüyor... Dükkana çoğunlukla kayınçosu bakıyor ancak o da akvaryumculuğu yeni öğreniyor...

Bu yardımlarım sırasında en çok karşılaştığım sorun -tabii benim akvaryumcumun da hatası (bilgi eksikliği yok ve benim ilk eğitimimi o vermişti)- yeni akvaryum kuranlara haftalık bakımlar (dip çekimi, su değişimi, yemleme) hakkında bilgi vermemiş olması, özellikle son dönemde... Şimdi kendisine sormadım ama iki yorumum var bu hata hakkında... Birincisi bu bir hata ve aslında zaman ayıramadığı için her yeni hobiciye haftalık bakım hakkında bilgilendirme yapamıyor... İkincisi bu bir hata değil, ticari bir yaklaşım... Ama sandığınız gibi balıklar ölsün de yenisi satayım tarzı değil... Daha çok haftalık bakımlardan bahsedip yeni akvaryum kuracak hobici adayının gözünü korkutmamak... Bazısı haftalık değişimleri duyunca akvaryum almaktan vazgeçebiliyor ki ben bunu yaşadım... Şimdi bu ikinci kısım için hiç yorumda bulunamıyorum... Yani eğer gerçekten öyleyse bu kötü bir davranış modelidir diyemeyeceğim... iyi bir davranış da değil tabii de... Adamların para kazanması lazım (yeni balık satarak değil de) bunun içinde birilerinin akvaryum hobisine başlaması lazım...

Ben orada iken "balıklarım ölüyor" diye gelen herkese akvaryuma nasıl baktıklarını soruyorum... %80-90 haftalık bakım yok... %5-10 civarında da akvaryumu kum dahil her hafta tümden temizliyorlar... Yararlı bakteri oluşumuna bile nerede ise izin vermeyenler var... Su bulandı deyip de... Geri kalanlar da ise uygun olmayan türler kombine edilmiş...

Asında halkımızda da hatalar var... Bir keresinde bir teyze, oğlu ve torunları girdi akvaryumcuya... Velifera almak istediler 50 lt'lik akvaryumlarına... Biliyorsunuzdur ki Velifera'lar en sevdiğim canlı doğuranlardır ve oldukça hakim olduğm bir türdür... Onca balık arasından özenle -istedikleri sayı olan- 6 tane (2e4d) dişi seçtim... Gerçekten seçtiğim Velifera'lar mükemmeldi... (Yani tankım tıka basa dolu olmasa kendime alırdım...) Teyze bana bir fırça kaydı, aklınız durur... Dolandırcılığımı falan bırakmadı... "Ben seçeceğim" dedi ve tanktaki en kötü Veliferalar'dan 6 tane seçti... Erkeklerin ikisinin de sırtyüzgeçlerinin başladığı noktadaki boynuzlarında beyazlaşma vardı... Dişilerin 2 ya da 3 yeni doğum yapmıştı ve kondisyonları kötü idi... Hatta biri kamburlaşmıştı... Yine de müdahale edecek oldum, öyle bir baktı ki valla artık birşey demedim...

En son benim 80 lt labirentli deneme akvaryumundaki Guramileri çıkartıp akvaryumcuma geri vermiştim... Bir amca geldi... Japon almış (bizimkinden), yanına melek (başka bir yerden)... Neyse balıkların büyük çoğunluğu ölmüş... Yaşayan 3 japon ve 1 meleği getirmişti değiştirin diye... 4 balığa 4 damızlık altı cichlid istedi... Amca ile uzun uzadıya (nasıl olsa benim zamanım bol) anlattım... Japon/Melek akvaryumundan cichlid akvaryumuna geçişin çok daha pahalı olacağını, uygun malzemeyi koymazsa bu sefer cichled'lerinin öeleceğini, japon ve Melek'lerinin haftalık bakım yapmadığı için öldüğünü anlattım... Nasıl akvaryum bakımı yapacağını söyledim, 60 yaşında hobiye başlamış birisi için en az zahmetli ama en dayanıklı türün şu an için Guramiler olduğunu... Hele ki doğacak torunları fenerli olacakmış... Amcaya 2 sarı 2 mavi gurami verdim benimkilerden, daha önce takas olarak verdiğimden akvaryumcum 3 japon ve 1 melek karşılığuında zara etmedi... Üstüne amca 1'er tane de mavi ve sarı gurami fazladan aldı... Tam bir Feneryum yaptık yani... :D (Bir Galatasarylı olarak utanmıyor değilim kendimden) Çok mutlu oldu ve gitti... Ve şu an için çok mutlu... Hem balıkları sağlam, hem balıkalr gözünü doyuruyor hem de haftalık bakımlarını aksatmadan yerine getiriyormuş... Aslında akavryumcular da -zamanları olsa ve haftalık külfetten hobicinin 60 yaşında bile korkmayacağını idrak etseler (bizimkinin durumu bu muydu hala bilmiyorum)- bu şkeilde bilgilendirme yapsalar daha çok satış yaparlar...

Bilmiyorum sizler ne dersiniz...

11. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER
    Akvaryum dostları bede son şıkkı işaretleyenlerdenim. Size az önce başımdan geçen birşeyi anlatayım; sık sık uğradığım akvaryumculardan birine uğradım bu gün. Muhabbet arasında kolonimdeki erkek balığımın kabız olduğunu ve bu yüzden sarımsak verdiğimi söytledim. Akvaryumcunun surat ifadesini görmeliydiniz. Daha önce hiç duymamıştı böyle birşeyi. Hatta haşlanmış ıspanak, brokoli verilmesi gerektiğini söyleyince ve hatta muz da çok faydalıymış deyince ağzı açık kaldı. Bu akvaryumcunun 3 şubesi var Erzurum'da düşünün artık ne kadar bilgisiz satıcılarımız var....

12. ceno

ceno

İsim:
    Profil eksik
    merhaba dostlar,
    Bizim fabrikada yanımda çalışan bir arkadaş işyerindeki akvaryumu görünce benimde var ama 3.kez balık alıyorum
    hepsi ölüyor deyince klasik soruları tank boyutu,türler,filtre vs. yönelttim ve hiçbir cevap alamadım malesef.Bu da hevesle başlayan ama bu konuda hiç kimseden sağlıklı bilgi alamamış(internet kullanmıyor) bir hobici olarak akvaryumcuya danışarak doğru olanı yaptığını düşünerek çocukları için hobiye başlamış.
    (tank=54lt akvaryumu da aynı yerden almış);8 tane japon ve ölmüş,sonra lepistes 8 adet ve üstüne karne hediyesi 15tane daha ve 2 vatoz diye devam eden bir macera...son olarak da 2sp+1yunus+1zebra :(
    Hobici cahil kabul ama akvaryumcuya burda büyük görev düşmüyor mu?
    Hobiciye bu yaklaşım altın yumurtlayan tavuğu kesmek gibi düşünüyorum.
    Çünkü bizlerin ihtiyaçları hiç bitmiyor :bilmem:

13. LoveInTheDark

LoveInTheDark

Güzel özetlemişsin tebrik ederim katılıyorum sana :helalolsun:

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Zaten asıl sorunun başlangıç noktası bu tespit değil mi ? İstanbul Kadıköy akvaryumcular çarşısı ve Eminönü esnafı müşterisini gel geç müşteri olarak yorumladı. İnternet erişiminin olmadığı dönemlerde bu taktik söküyordu ancak internet erişiminden sonra mecburi değişim görüldü. Değişim için hobicilerin buluşmasına gerek varmıydı ?

Bu sorunun yanıtını bulduğumuzda zaten eğitimde, bilgide gelir. Harçlığını biriktirmiş bir genç içinde kuruluma hazır her şeyi ile vitrinde 30 lira olan akvaryumu almaya yönlendirilecekti ve öyle yapıldı.

[​IMG][​IMG]

Bu akvaryumların satıldığı gençlere sonrasında satılması gereken neydi peki ? Yukardaki gelişimi ve araştırmayı özendiren 9 dolarlık ekipman mı ? Yoksa aşağıdaki plastik bitkiyi mi satın alması önerilmeliydi ? Hangisi gençleri geliştirir ve daha da önemlisi hobide tutar. Başarısızlık yaşamasına engel olur.

Durun bitmedi...Bu ekipman ithal edilmiyor ülkemize... Acaba neden ?

Bu gün esnafın %90 kadarında yeni başlayanlara ıvır zıvır rafları doldururken, ileri düzeydeki akvaristlere hitap eden ekipman ve malzeme siparişle getirilir. canım.gif

15. taygun

taygun Guest

İşte konunun iki can damarı

Çok doğru bir tespit. Konuya sadece ve sadece ticari yaklaşıldığı ve yapılan iş sevilmediği, ilgi duyulmadığı için akvaryum ve balık akşam dükkanın kapısı kilitlendiğinde kapanıyor, ta ki ertesi sabaha kadar.

Balık yetiştirip ona sahip çıkmadıkları, balıklara özen göstermedikleri, bitkileri büyütmedikler, balıklardan yavru almadıkları için onlar aslında ne sattıklarını bilmiyorlar. İşleri ile kendileri arasında duygusal bir bağ yok ki.

Bir diğer önemli tespit de bizim tarafımızla ilgili. Okumak yok araştırmak yok. Ben kaç kere akvaryumcuda şahit oldum. Ne balık alacaklarına ve nasıl besleyeceklerini akvaryumcudan öğreniyorlar. Akvaryumcu da üç litrelik fanus + iki japon + bir platik bitki + bir paket renkli taş. İşte size akvaryum. Akvaryum almaya giderken bunu satandan almayacak kadar bilgimiz olması lazım. hatta ne alacağımızı evden çıkmadan bilmemiz gerekir.

Sonuçta, akvaryumcu ne sattığını bilmez ve kendini hobinin içinde görmezse, bizler de akvaryumu tank - su - balık olarak görürsek iki taraf da arpa boyu yol gidemez.

Saygılar

16. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    O kadar doğru tespitleki hangi seçeneği seçiceğime karar veremedim.bizlerin suçu ve eksikleri olmadığınıda düşünmüyoruz ama doğru yönlendirme ile kimse yanlış yapmak istemez değil mi ?

17. stablizer

stablizer

Birde şöyle bir diyalog vardır:
    -Kardeş bana 2 tane Moli verirmisin?
    -Abi Moliler sana yaramaz.
    İyide bana yaramaz kime yarar.Yaramazsa at abi balıkları.Bu tip diyaloglar başka sektördeki esnaflardada sık yaşanır ve çoğumuz bu esnafları iyi esnaf olarak nitelendiririz ve birbirimize ballandırarak anlatırız. aliye:gif

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Serdar ben bunun tartışmasını bile yapmıştım. İyi yerden yakalamışsın gerçekten. :F Bunlar sana yaramaz, bunlar kandırılmaya müsait olanlara ait.

19. avci36

avci36

1,2,3 ve 6....
    kars'ta sadece bir tane akvaryumcu var ve buna rağmen aradığınşeyi bulman neredeyse imkansız. bulsan bile alman imkansız. normal fiyatı 3 lira olan bir seyi 30 liradan satıyor. hal böyle olunca insanın içindeki heves de kalmıyor. hadi bütün bunlara rağmen işi gercekten dört dörtlük yapsa yine dert değil. ne aradığın balığı bulabiliyosun ne de öalzemeyi. bir balık için 1 ay beklediğim günü biliyorum. balık geldiği zman bile balığa balık demeye bin şahit lazım :( saygılar

20. taygun

taygun Guest

Şeytan diyor, "git Kars'a aç dükkanı. Kazandığınla da bol bol Kars gravyer peyniri ye. Sen mutlu ol, onlar da mutlu olsun". can:gif

Sayfayı Paylaş