1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Gobi Balığı Bakım

Başlığı 'Gobi-Blenny-Dragonet' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 2 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.616
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Gobi balığı deniz akvaryumu balık türleri arasında şirin ve sevimli türlerinden biri. Gobi bakımı ve beslenmesi nispeten türüne göre değişse de kolaydır. Goby olarak da ifade edilen ve fiyatı açısından da (türüne göre) makul denilebilecek türleri bulunur. Akvaryumlara uygun tropik balık türlerinden biridir. Son zamanlarda küçük nano reef akvaryumlara eğilim var denebilir. Farklı açıdan gobi balığı tam da bu tarz nano akvaryumlara uygun balık türü. Neresinden bakarsanız bakın, bir kesim hobici arkadaşlar küçük balıklardan haz almaz, bazıları ise (özellikle bayanlar) küçük balıkları beğenir. İlginç olarak, doğa ana aslında küçük olanı daha iyi saklar ve büyük olanlar göz önünde gezer. Gobi balığı yaşam alanı aynı zamanda yırtıcı balıkların dünyasıdır. Bu alanlarda küçük olmak hiçte kötü sayılmaz. Buna bir de renk yüzünden caydırıcı olmayı eklersek güvende olan balıklardan sayılırlar diyebiliriz. Tabii bu her zaman geçerli olmaz ama doğada küçük bir yüzde şans artması bile daha uzun yaşamak demektir. Gobi balıklarının ilgin ve nadir türleri de bulunur, Gobi Balıkları Yellowhead Jawfish türü bunlardan biri.

  Gobi balığı Yaşam Alanı Beslenme:

  Gobi baliği.jpg

  Mağaralar, oyuklar, mercan araları ve hatta kumluk alanlar gobi balığı için mükemmel barınma ve gizlenme alanlarıdır. Buraları en iyi şekilde değerlendirirler. Bir diğer ilginç bilgi ise, bu kadar güvenlik avantajına rağmen doğada gobi balığı 4-5 yıl yaşayabiliyor. Hatta tüm hayatı 50-70 gün olan küçük gobi balığı türleri dahi var. 70-80 metre derinliklerde görülebildikleri gibi, daha sığ alanlarda da görübelirler. Yüksek oranda protein ağırlıklı beslenen gobi balığı bazı türleri şunlar; Catalina gobi balığı, Griessingei gobi balığı, Red spotted gobi balığı. Nano diye ifade edilen küçük akvaryumlara önerilen gobi balığı boyutu 6 santim civarındadır. Tabii burada küçük çaplı esnemeler olması mümkündür ama her akvaryumun bir ekipman gücü ve sınırı olduğu unutulmamalıdır. Bazı türleri günde birkaç kez beslemek gerekir, bu da yapısı itibari ile nano akvaryumları zorlayabilir. Yemleme konusunda dikkat bu açıdan önemlidir.

  Gobi balığı Türlerine Bakış:

  Gobi balığı türlerinden nano akvaryum kavramına uygun türleri aşağıda tanımaya çalışacağız. İlk olarak Stonogobiops yasha Gobi balığı ile başlayalım. Yasha türünün beslenmesi ve bakımı zor olarak kabul edilir. Fakat çok güzel bir balıktır. Günde birkaç sefer beslemek gerekiyor. Yaşam alanlarında mercan bulunması stres açısından son derece önemli. Ülkemizde temin edilmesi ne derece mümkündür bilemiyorum ama gerçekten çok güzel gobi balığı türü.

  Gobi Yasha.jpg

  Stonogobiops yasha gobi balığı en az tank hacmi 80 litre.
  Ulaşabildiği en fazla boy 4-5 cm.
  Akvaryumda diyeti etçil, mysis shirmp,Cyclop-eeze gibi dondurulmuş besinler.
  Akvaryumu ısı aralığı 24-26 derece arası.

  Gobi balığı türlerinden bir sonraki tanıtacağımız tür Dracula gobi balığı. Gobi türleri içerisinde nano akvaryumlarda bakımı nispeten kolay balıklardan biri. Beslenmesini az miktarlarda sık sık yapmakta fayda var. Biraz ilgi ile kru yeme alışırlar. Küçük porsiyonlar halinde beslenmelidir. Pistol shrimp ile beraber beslendiğinde kendini daha rahat hisseder.

  Duracula Gobi.jpg

  Akvaryum litresi 35 litre.
  Ulaştığı boy: 4 cm.
  Beslenme şekli, etçil, mysis shirmp, Cyclop-eeze gibi dondurulmuş besinler, alıştığında kuru yem.
  Isı toleransı: 23-27 derece arası.

  Gobi balığı türlerinden size tanıtacağımız bir tür ise Whitecap gobi balığı. Redspotted gobi pistol shirimp ile komün şekilde yaşar. Aynı şekilde az az ama sıkı sık birkaç kez beslenmelidir. Kuru yem almaya müsait olan diğer bir gobi balığı türüdür. Yine deniz akvaryumlarında genel olarak yoğun bakılan Scooter Blenny Azdığında türü de kuru yem alma eğilimindedir.

  Whitecap-Gobi-baligi.jpg

  En az akvaryum hacmi 35 litre.
  Ulaşılan boy: 3 cm.
  Beslenme şekli, etçil, mysis shirmp, Cyclop-eeze, artemia gibi dondurulmuş besinler, kuru yem şeklinde.
  Akvaryum ısısı 24-26 derece arası.

  Gobi balığı Akvaryum Şartları:

  Gobi balığı türleri çeşit bakımından zengin ama bazı türleri bakım olarak zor, fiyat olarak pahalı ve kolay bulunmuyor. Tabii kolay bulunan türleri de vardır. Bazı nispeten özel ve bulunabilen türlerin fiyatı 140 $ ortalamasına sahiptir. Gobi balığı Whitecap daha nadir türler arasında ve fiyatı 800 $ dolar civarında. Nano akvaryum kurulumu ülkemizde artış gösteriyor ama gerek ekipmanların yokluğundan ve gerekse bakım zorluğundan tam yaygınlaşamıyor. Dolayısıyla ülkemizde gobi balığı türleri satış noktalarında bol oranlarda değildir. Beslenme alışkanlıklarına özel gösterilirse son derece keyifle beslenebilirler. Gelecek yıllar içinde bu güzel küçük balıkların yaygın hale geleceğini düşünüyorum.

  Akvaryum Portalı
   
 2. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.272
  Yer:
  Bursa
  Bu sabah okudum, bu konu neden aşağılarda kalmış diye düşündüm, emeğinize sağlık. Ben de nano için birkaç tür araştırıyordum, ekleyeyim.

  Elacatinus multifasciatus - Greenbanded Goby

  Eviota pellucida - Gold Neon Eviota Goby
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  TencoMelih, Nadir, harfuzmani ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
 3. -doctore-

  -doctore-

  Mesajlar:
  1.327
  Yer:
  Samsun-BAFRA
  İsim:
  muhammed yıldız
  Yalan yok yazıları okumadım. :D Ama onlar ne güzel gobiler öyle ya.
   
  Efebru bunu beğendi.
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.616
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Makaleyi sağ olsun Bülent Anasayfa varken orada yazıp yayınlamıştı. Anasayfa kalkınca makale silindi, Reefedu sitesinde yayınlanmış halini ekledim. Bülent2e teşekkür etmek gerek asıl.
   
 5. murat parin

  murat parin

  Mesajlar:
  2.253
  Yer:
  pendik/istanbul
  İsim:
  murat
  Temel abi çok faydalı bir paylaşım olmuş. Üç adet fıre goby tecrübem oldu,üçüde tanktan atladı.:baliklamatlarım:
   
 6. Bozzzok

  Bozzzok

  Mesajlar:
  219
  Yer:
  İzmir, Turkey
  İsim:
  Onur Bozok
  harika bir paylaşım olmuş ellerinize sağlık
   
 7. Ateş Billur

  Ateş Billur

  Mesajlar:
  1.027
  İsim:
  Ateş Billur
  Gobylerin genelde korkutulduklarında tanktan atlama huyları var.Benimde Pink spotted white Goby 1 yıl içinde 2 kere atladı sonuncusunda 1 hafta sonra kütüphanenin arkasında salamurasını buldum.
   
  TencoMelih, veysel, Alparslan ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 8. Bozzzok

  Bozzzok

  Mesajlar:
  219
  Yer:
  İzmir, Turkey
  İsim:
  Onur Bozok
  Hocam ben olsam bir tadına bakardım :)
   
 9. KGEYGS

  KGEYGS

  Mesajlar:
  4.517
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Yusuf Şahin
  Abi elinize sağlık. Goby'siz bir tank düşünemiyorum. Yalnız bir kaçtane olunca arıza yaratıyor ya da bana oyle denk geldi. Yoksa goby sürüsü yapmak isterdim :p
   
  veysel bunu beğendi.
 10. Vetman

  Vetman

  Mesajlar:
  121
  Yer:
  Balıkesir
  İsim:
  Yağmur Gülsoy
  Ben bir ara yellow watchman ve tiger goby yi bir arada yaşatmıştım. İlk zamanlar akvaryumu paylaşıp pek birbirlerine sokulmadılar ama 1-2 ay sonra aynı kayanın altından çıkmaya başlamışlardı. Belki sabrederek bir arada yaşatabilirsiniz.
   
  KGEYGS ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 11. muratmuratt

  muratmuratt

  Mesajlar:
  167
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  murat işal
  Watchman goby nin askıda hareketsiz kalıp pür dikkat kesilmiş hali çok güzel bir seyirliktir
   

Sayfayı Paylaş