1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Gold Nugget Plecostomus

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 6 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Gold Nugget Plecostomus

  [​IMG]

  Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerika


  Beslenme Biçimi: Etçil - Otçul


  Davranış Biçimi: Barışçıl

  Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

  Cinsiyet Ayrımı: Erkeklerin karınları daha gelişmiş bir yapıdadır

  Yüzme Seviyesi: Dip, ayrıca camda ve aksesuarlarda da hareket ederler

  Üreme: Düz yumurta dökerler,yumurtalarını korurlar

  Sıcaklık: 27-30°C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 20cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 200 litre

  Ülkemizde vatoz olarak adlandıralan bir balık türüdür. Amazon'da yaşayan bu tür gerçekten çok büyüyen bir tür. Akvaryum arkadaşı olarak önerilmeyen balık Japon balıklarıdır bunun sebebi ise, bu balıklara yapıştıkları ve mukozaya zarar verdikleridir. 30-60 cm arasında boylara ulaşabiliyor. Bitkili akvaryumlarda tutulması bitkiler için risk oluşturuyor. Bitkileri yedikleri gözlemlenmiştir. Anubias gibi sert yapraklı bitkiler ile tutulabilir. Bitkileri yemeseler bile boyutları ile bitkileri köklerinden söküyorlar. Akvaryumun diğer sakinleri ile barışcıl yaşayabilir belki ama, kendi türdaşları ile tüm gün rekabet edebilirler. Algler ile beslenmelerine ramen akvaryumda dip yemi bulundurulmalıdır. Genel olarak bakıldığında beslenmesi son derece kolay bir tür. Ne yazık ki üretilmesi o kadar kolay değil. Cinsiyet ayrımı neredeyse imkansız ve kılınık araştırma gerektirebilir. Farkı türleri olması nedeniyle akvaryumculardan alırken iyi bir araştırma yapmak gerekiyor. Zira yukarıda belirttiğim gibi çok fazla büyüyen türeri mevcut. Genel olarak bu türler farlı serilerle adlandırılıyor. Akvaryumcunuzunda bu konuda bilgili olması gerekiyor. Aksi taktirde ne aldığınızdan habersiz mağazadan çıkacağınıza şüphe yok.

  İçlerinde ben size L 18 yerine L 177 yi öneririm.

  [​IMG]

  L 177 lerin akvaryum ortamında en fazla 15-16cm olacığını düşünüyorum. Hem L18 e çok benzeyen hemde buna rağmen fazla büyümeyen türler arasında.

  [​IMG]

  L serileri içindede türkiyede fazlasıyla tutulan türler arasında. Size önere bileceğim diğer L serisi türleri başta L260 olmak üzere L66-L333 xingu önerilebilir. Bu iki tür gerçekten uygun görünüyor. Akvaryumlarının temiz olması önerilirken, aç bırakmamak yerinde bir davranıştır.

  www.akvaryumportali.com

  Saygılar...
   

Sayfayı Paylaş