1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Golden Trevally Yeni Bir Tür

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde fth-94 tarafından 18 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Bugün akvaryumcuda karşılaştığım hoşuma giden, beni cezbeden, ismini cismini bilmediğim bir balık türünü aldım geldim hemde ucuzda değil. Kaşıntı tuttu yine bu aradalar :)

Eve gelince girdim yabancı sitelere neyin nesidir araştırdım bu balık. En son zar zor balığın tam ismini buldum. Golden Trevaly imiş. Akvaryumcu 1 ayda 2 katı olur dedi. Şuanda 4 cm civarındalar. 1 ay sonra 8 cm olmazlarsa götürüp kafasına atıcağım :)

Balığımızın ismi renginden geliyor. Sapsarı bir rengi var.

Tanım: Tropical balık türlerinin en ilgi çekenidir. Her balıkta belirgin koyu şeritler vardır.

Boyut: Balığımızı araştırdığımda resmen şok oldum. 1 metreye dayanıyormuş boyu. Bizim akvaryumda 15 cm olduğunda tavaya koyup kızartmayı düşünüyorum. Denizde 1 metreye yakın boy 30 kilo civarı ağırlığa ulaşıyormuş. Tam kızartmalık :)

Bulunduğu Bölgeler:Kuzey Avusturalya, Batı Avusturalya kıyıları boyunca sıcak sular. Genelde köpek balıkları etrafında dolaşırlarmış.

Yem konusunda ise sıkıntı yaratmıyan bir tür, reef uyumlu ve tam bir sürü balığı.

Bakalım göreceğiz bizde gelişmeleri.

reis, cirol ve Görkem ÇAKIR bunu beğendi.
  2. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Cevap: Golden Trevally Yeni Bir Tür

Bayildim bu baliga Fatih inanilmaz hosuma gitti. Benimde cok ilgimi cekti simdi. Sagolasin. Bir mahsuru yoksa ne kadara aldigini ve nereden aldigini belirtebilir misin?

fth-94 bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun bakalım. Birkaç gün sonra yemleme yaptığında yeni tür mü eski tür mü anlarsın. :F Fotoğrafı görünce tanıdım, isminden çıkaramadım. Gelir zaman zaman Fatih bu tür. Fakat eskiden daha çok gelirdi artık pek gelmiyor.

fth-94 bunu beğendi.
  4. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Sap sarı bir rengi var,çizgilerine bayıldım.Fatih abi ne kadarmış bu balığın fiyatı?

fth-94 bunu beğendi.
  5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Görkem sağolasın. Resif akvaryumdan aldım normal fiyatı 60 lira ama ben daha uyguna, 4 adet aldım. Daha önceden görmediğim bir tür ve diğer yerlerde varsa ne kadar olduğu hakkında fikrim yok. O yüzden uygunmu pahalımı fikri olan varsa yazarsa seivinirim.

Temel abi yemediği şey yok yazıyor yabancı sitelerde ama hayırlısı bakalım ne dersin bu tür hakkında ? Tavalıkmı ? Akvaryumlukmu ?

6. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Bu balığın bu renginede varmış

7. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR

Nasıl ürüyorlar :)

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İşin aslı şu; Kuyrukları zaten belli ediyor karakterlerini. İnanılmaz hızlı yem kapacaklar iyice oturunca. Standart türler bir adet yem aldığında onlar 8 adet yemiş olacak. Köpek balıkları dahil büyük balıkların ağzından dağılanları şimşek gibi toplamaya evrimleşmiş bir tür sonuçta. Çoklu balık akvaryumlarında besin zamanı hafif böyle bir sıkıntılı durum olur.

fth-94 bunu beğendi.
  9. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Rengi olsun şekli şemali olsun çok güzel tuzlu su akvaryumum olsaydı tek tür olarak bundan bile beslenebilir sarı prenses misali..

10. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Fatih iyi yapmışsın diyemicem zira yine araştırmadan almışsın çok büyük tank isteyen ve büyüyen bir tür sürü balığı :yazik:

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Valla yine öyle oldu pat diye alıverdim. Neyse büyüdüğünde kızartıp yiyeceğiz. :)

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Fatih gene kaşınmışsın ama olsun.Yeni yeni türleri araştırmak,yaşayarak tecrübe kazanmak en güzeli.Umarım sağlıkla beslersin yeni balıklarını.:nazar:

13. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Gerçektende çok güzel.Görürsem bende alırım, ama sürü halinde değil en fazla 1 adet. Sürü balıklarının tek tek alınmasında bazı türler hariç sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum. 1 tane cardinalim var hep ortalıkta, yine aynı şekilde 1 tane Chromis var, Cardinal kadar ortalıkta olmasada yemleme sırasında ortalıkta en fazla dolaşan o..

Nihayetinde bu başlıktan bir soru daha çıkarmak gerekirse sürü balıklarının özellikle bu şekilde büyüyen ve tank için zararlı olabilecek türlerin tek olarak alınmasının balığa zararı olur mu?

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sıkıntı olacağını düşünmüyorum, büyüyecek balık şartlara göre büyür ve zaten belli bir boyda akvaryumda görüntü de değişir ve uygun yere satılır. Sürü balıklarının aslında bir çoğu tek olarak tuzlu su akvaryumlarında bakarsak. Tang türleri, damsel türleri, bazı angel türleri, Cardinaller vs. Antihası bile tek ekleyenler çoktur. İlk başlarda belki balık yadırgar ama genelde alışırlar.

Saruman bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş