1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Goniopora Coral Neden Açmıyor

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde Ateş Billur tarafından 29 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Ateş Billur

  Ateş Billur

  Mesajlar:
  1.027
  İsim:
  Ateş Billur
  Goniopora coral neden açmıyor arkadaşlar? Yeşil renkli goniopora son zamanlarda açmakta isteksiz. Goniopora Deniz Mercanı açmama sebebi ne olabilir?

  goniopora coral açmıyor.jpg
   
 2. Saruman

  Saruman

  Mesajlar:
  596
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Gökhan GÖKYAR
  Goniopora türü mercanlar en deneyimli ellerde bile 1 yıldan fazla yaşatılamıyan bir türdür.Herşey yolunda gidiyor gibi göründüğünde dahi aniden ölmeye başlayabilirler. Genelde Kh ve Ph dengesizliklerine hassastırlar.
   
 3. Ateş Billur

  Ateş Billur

  Mesajlar:
  1.027
  İsim:
  Ateş Billur
  Kh ve Ph oynaması yapacak bir uygulamada yapmıyorum aslında ama demek zor bir canlı..
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Zor bir canlıdan ziyade çok da iyi beslemek gerekiyor. Aşırı Nitrat, fosfat ve yüksek kH değeri keyifsizlik yapıyor. Ateş akvaryumundan hiç bilgi girmemişsin yorum yapmak çok güç. Biraz toparladım ama bilgiler olmadığı için bu kar oldu. Hacim, ısı, tuz markası, akıntı vb bilgiler iyi olur.
   
 5. Ateş Billur

  Ateş Billur

  Mesajlar:
  1.027
  İsim:
  Ateş Billur
  Haklısın Temel şöyle bir özet geçeyim o zaman.500 lt ana tank
  Elos tuzla kurulum yapıldı Redsea pro ile devam ediliyor.
  Akvaryum ısısı 25-26,5 derece arasında
  haftada 2 kere 2 çay kaşığı reef builder uyguluyorum.
  Mağnezyum katkısı ekleniyor (günde 10 ml mağnezyum 1270 seviyelerinde)
  3 adet 6025 dalga motoru kullanıyorum.
  Toplam 17 balık 3 adet tang M boy

  Besin demişsin.Nasıl besleyebilirim?
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  17 balık neler bilemiyorum ama nitrat durumu yüksek olabilir, fosfat değerini de kontrol etmen de fayda var. Şimdi besin olarak odaklanman çok bir şey ifade etmez bence. Önce keyfinin yerine gelip açmasını sağlamak gerek, ardından besleme yapılabilir ama akvaryumun geneline tüketebileceği besinleri eklemek pek goniopora odaklı olmaz. Bu yüzden üzerine kesilmiş pet şişe kapatıp sana onun üzerine gelecek şekilde besleme yapabilirsin. Besin ve bakım için detaylı bilgi makale sitemizde yazılmış durumda, göz atmanda fayda var.
   
  Düzenleme: 18 Haziran 2015
  barbs bunu beğendi.
 7. Ateş Billur

  Ateş Billur

  Mesajlar:
  1.027
  İsim:
  Ateş Billur
  Ok.Çok teşekkür..
   
 8. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.886
  Yer:
  Bursa
  Gonioporalar Poritid ailesinin en bilindik üyesidir ve yazıldığı gibi bakımı en zor mercanlardan biri olarak nam salmışlardır. Bu kötü ününe rağmen, canlıyı doğru tanıyıp, doğru bakım şartlarının uygulanması ile akvaryumlarda yıllarca yaşatılarak çoğaltılması mümkün olmuştur.(Calfo)

  Yine de bakımı için oldukça tecrübeye ihtiyaç vardır, özellikle karışık türlerden oluşan karma resif tanklarında en fazla bir iki yıl yaşayabilirler. Bu bilgiye sahip akvaristler, dükkanlarda sıkça bulunabilen bu mercanı tüm çekiciliğine rağmen almaktan sakınırlar.

  Narin olarak bilinen Gonioporalar, diğer mercanlara karşı agresif bir tutum takınabilirler. Yakıcı dokungaçları olmamasına rağmen, bazı dokungaçlarını 45cm. uzatabildikleri görülmüştür.

  Temiz sulardan gelen türleri bulunsa da plankton bakımından çok zengin sularda daha iyi geliştikleri görülmüştür, uzun polipli her mercan gibi sakin akıntıyı severler.

  Araştırmalar sonucunda, doğalarında besinlerinin yarısına yakınını fitoplanktonlardan, çok azını da zooplanktonlardan karşıladıkları görülmüştür. Bu nedenle tanklarımızda ana besin kaynakları açısından sıkıntı çektiklerinden ilk altı ay içinde dokungaçlarını kapatmaya başlayarak sağlıklarını kaybetmekte, zayıf kalan mercan da brown jelly gibi hastalıklarla tüm sağlıklı dokusunu yitirmektedir.

  Yosun duvarı kullanılan bazı sistemlerde, artan mikro fauna aktivitesi sonucunda beslenme imkanı buldukları, ve sağlıklı şekilde yaşamaya devam ettikleri bazı akvaristler tarafından tecrübe edilse de bu kesin doğru bir bilgi değildir.

  PS kullanılmayan, su içindeki partiküllerin, iz elementler ve planktonların mekanik olarak tutulmadığı, "Jaubert stili" sistemlerde de daha uzun yaşadıkları tecrübe edilmiştir.

  Doğada lagünlerde bulunan bu mercanlar orta-yüksek akıntı ve ışığı tolore edebilirler. Parlak Gonioporaların daha sığ, daha aydınlık yerlerden toplandığı bilinmektedir. Çoğu mercanda olduğu gibi bu canlının da günlük besin ihtiyacını sadece fotosentez ile karşılayamadığı görülmüştür.

  Nadir yapılarından dolayı zarar görüp devrilmeyeceği yerlere konulmalı veya iyi sabitlenmelidir.

  Kötü su şartlarına dayanıklı olmalarına rağmen, kısa sürede keyifsizleşip ölmeleri, akvaryumlarda tercih edilmemesi ve ihracatlarda talep görmemesi için yeterli nedendir.

  Gonioporayı yuva olarak düşünen palyaçolar da mercanın keyifsizleşmesi ve ölmelerine yol açabilmektedir.

  Tüm bu olumsuz tecrübelere karşın, Gonioporalar eşeysiz üreyebilmekte ve tek poliplerden yavru koloni
  ler oluşturabilmektedir, bu da mercanın hobideki geleceği hakkında az da olsa umut vadetmektedir.

  Eric Bornemann ve Anthony Calfo' nun kitaplarından derlemedir, ben de hiç bir zaman Goniopora alma cesaretini gösteremediğimden dolayı kişisel tecrübem yok malesef.

  Geçmiş olsun...umarım uzun süre yaşatabilirsiniz.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 9. Ateş Billur

  Ateş Billur

  Mesajlar:
  1.027
  İsim:
  Ateş Billur
  Mahir detaylı bilgiler için çok teşekkür ederim..Anladığım kadarıyla fiziki filitrasyonu kuvetli olan akvaryumlarda besin sıkıntısı çekiyorlar ve dışardan müdahale şart.Ben hem zeolit hemde karbon filitresi kullanıyorum.Nitrat da 20 seviyelerinde.
   
 10. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Zeolitin markası nedir Ateş, nitrat değerin açısından sordum biraz yüksek. Tabii kullanım şeklin ve miktarın yanında protein skimmer marka modeli de merak ettim. Listeyi yazarken en önemli aletlerden olan ps yi yazmamışsın merak ettim.:)
   
 11. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.886
  Yer:
  Bursa
  Şırınga ucuna pipet takarak veya damlalık ile direkt üzerine sıkarak dışarıdan plankton desteği deneyebilirsiniz.
   
 12. barbs

  barbs

  Mesajlar:
  994
  Yer:
  İstanbul
  Haftada 2 çay kaşığı fazla değil mi reef buider için ?
   
 13. Ateş Billur

  Ateş Billur

  Mesajlar:
  1.027
  İsim:
  Ateş Billur
  Zeolit sizin marka.Yaklaşık 1 kg zeoliti kadın çorabı içinde sump şaşırtması içinde kullanıyorum.Ps Atb 200.Nitrat seviyesi benim besleme tarzımdan hep yükçe çıkıyor.Ben Öğlen 12.00 dan ışıklar kapanana yani 22.30 civarına kadar 2-2,5 saatte bir ana yem olarak spectrum thera+A ve arada jbl den pul yem krill veriyorum.Ayrıca haftada 2-3 kere taşa sarılmış nori yosunu ve son olarak da haftada 1 karidesin yarısı anemona diğer yarısını balıklara veriyorum.Anlayacağınız benim balıklarda hiç kilo sorunu yok.

  Kullanma talimatında haftada 2 kere 150 litre başına yarım çay kaşığı deniyor.Bu hesapla sump dahil 650 lt olan sistem için fazla olmamalı..
   
 14. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bu işler böyle işte, besleme miktarı yüksek olunca nitrat kaçınılmaz oluyor. Zeoliti 1 kg fazla eklemişsin aslında, yarım kg litre olarak hakkıdır. Sadece balık olsa sorun yok ama mercanlarında var anladığım kadarıyla. Bir de krill verirken dikkatli olmak lazım, çok güçlü bir besin ve fosfat değerini yukarı doğru tetikleme eğilimine sokacak bir besindir, tabii çok beğendiğim bir besindir onu da eklemem lazım.
   
 15. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.886
  Yer:
  Bursa
  Sert mercan yükü nedir acaba , kH tüketimini ölçebiliyor musunuz ?
   
 16. Ateş Billur

  Ateş Billur

  Mesajlar:
  1.027
  İsim:
  Ateş Billur
  Gerçekten Krill granül yem yemeyen bazı balıkların sevdiği bir yem.Ama onu özellikle dikkatli kullanıyorum.Nitrat dediğiniz gibi kaçınılmaz oluyor nitratı da dengelemek için canlı bakteri kültürü kullanıyorum.Daha evvel portalda da bahsi geçen Fritz in 9 canlı bakteri kültürü ve yine firtz den 460 bakteri kültürünü denedim ve nitratta düşüş oldu.
   
 17. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bu şekildeki Nitrat düşüşleri geri gelme odaklı olacaktır Ateş, pek kalıcı ve köklü olduğunu söylemek zor. Bunun yerinde akvaryumunda bulunan biyolojik yaşamı desteklemeyi ve bunun yanında mercanlar için fayda sağlamayı deneyebilirsin. Şu şekilde ele aldığımız Tartışılması Tamamlanan Epargriseovit Ampul Kullanımınıza Hazırdır fikrini değerlendirip gözlemlemen iyi olabilir.
   
 18. Ateş Billur

  Ateş Billur

  Mesajlar:
  1.027
  İsim:
  Ateş Billur
  Sert mercan yüküm sıfır..Kurulumu elos tuz ile yapmıştım ve kh düşüktü.Yükseltmek için katkı kullandım ve ph-kh değerleri istenilen seviyeye çıktığından beri stabil kalması açısından reef builder kullanıyorum.

  Bu konuda sana katılıyorum ama Frizt 460 ayda 2 kere devamlı kullanılan bir ürün.Bakteri popülasyonunu anormal arttırmadan gözlemleyerek kullanıldığında nitrat tüketen bakterileri belli oranda korayacağını düşünüyorum.Belki hatırlarsın uzun zaman beyaz benek sıkıntısı çektim.Son olarak benim percula yı karantina tankında bakırla tedavi ettim.Bu sırada bakteri kültürü girişlerine başlamıştım blue tang de beyaz beneği ana tankta attı.Yaklaşık 15-20 gündür ne beyaz benek ver nede bir ara akvaryuma hücüm eden cyano kaldı.Ama idial ve güzel olanı tabiki akvaryumda dengenin doğal yollardan sağlanması.Ama bağazende erken yüklenilmek zorunda kalınılmış tanklara takviye şartmış gibime geliyor.
   
  Montimahir bunu beğendi.
 19. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Ateş cim Reefbuilder ı bir 10 gün kullanma bakalım ne olacak :)
  Rahatsız eden canlı yok ise ve su aşırı nitratlı değil ise toparlayacak tahminim.
  Haftalık besleme frekansı yeterli oluyor. Aksatmamak lazım.
   
 20. Ateş Billur

  Ateş Billur

  Mesajlar:
  1.027
  İsim:
  Ateş Billur
  Tamamdır.Uçları çok güzel fosforlu açık yeşil.Açmazsa yazık olacak.
   

Sayfayı Paylaş