1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

GRİNDAL KURT ÜRETİM TEKNİKLERİ (RESİMLİ)

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 22 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  GRİNDAL KURT ÜRETİM TEKNİKLERİ (RESİMLİ)

  Grindal kurt üretimi yapmak isteyen arkadaşlara yol göstermesi amacı ile Grindal Kurt Üretim Teknikleri ve Grindal Kurt İle İlgili Genel Bilgiler başlıkları altındaki makalemi sizlerle paylaşmaya karar verdim.

  Gerekli Malzemeler;
  1- Grindal Kurt Kültürü (Resim-1)
  2- Grindal Kurt Üretim Kabı (15x20x10), ilk başlangıçta (12x12x6)’lık kapta işinizi görecektir. (Resim-2)
  3- Grindal Kurt Yataklık Toprağı (Resim-3)
  4- Grindal Kurt İçin Mama (Resim-4)
  5- Grindal Kurt Toplama Pensi (Resim-5)

  Bu malzemelerin tamamını forum’daki ilanlardan temin edebilirsiniz. Temin etmekte zorluk çektiğiniz malzemeler için öm veya msn’den iletişim kurduğunuz takdirde tarafınıza gönderilecektir.

  RESİM-1
  [​IMG]

  RESİM-2
  [​IMG]

  RESİM-3
  [​IMG]

  RESİM-4
  [​IMG]

  RESİM-5
  [​IMG]

  Grindal kurt üretimi yapabilmek için öncelikle resim-1’de görüldüğü gibi grindal kurt kültürüne, resim-2’de görülen 12x12x6 ebatında 1 adet ağzı kapaklı başlangıç üretim kabına, resim-3’de görülen özel grindal kurt yataklık toprağına, resim-4’de görülen grindal kurtların temel besin kaynağı olan grindal kurt mamasına ve resim-5’de görülen grindal kurtları toplayabilmeniz için özel olarak imal edilmiş grindal kurt toplama pensine ihtiyacımız bulunmaktadır

  Üretime başlayabilmek için öncelikle ağzı kapaklı bir başlangıç üretim kabına (12x12x6) ihtiyacımız var demiştik. (Resim-2) İlerleyen zamanlarda (grindal kurtlarınız çoğaldığında) Resim-6’da görülen üretim kaplarına (15x20x10) geçiş yapabilirsiniz.

  RESİM-6
  [​IMG]

  Bu kabın içerisine resim-3’de görülen grindal kurt yataklık toprağı dökülür. Burada önemli olan; yataklık toprağı 4-5 cm’den fazla konulmamalıdır. Kaba aşırı miktarda yataklık toprağı konulması üretimi yavaşlatacaktır.
  Bu aşamadan sonra toprağa su serpiştirilerek toprak nemlendirilir. Unutmayınız ki; grindal kurtlar yaşamlarını sürdürebilmeleri için nemli bir ortama ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle yataklık toprağı ne kuru, ne de çok ıslak olmalıdır.

  Daha sonra Resim-7’de görülen beyaz kurt kültürünü üretim kabımıza aşılamamız gerekir.

  RESİM-7
  [​IMG]

  Resim-7’de görüldüğü gibi grindal kurt kültürümüzü dökerek aşılama işlemini gerçekleştirmiş oluruz.

  Şimdi sıra geldi yem konusuna. Grindal kurt üretimi için şimdiye kadar değişik yöntemler denedim. Genel olarak mısır unu ve bebekler için kullanılan bebelac mama beyaz kurtlar için faydalı bir besin kaynağıdır. Bunun yanı sıra özel olarak imal edilmiş ve vitamin ile desteklenmiş grindal kurt mamasının (Resim-4), grindal kurtların üremesini olumlu bir şekilde etkilediğini ve üremelerini hızlandırdığını gözlemledim.

  Mısır unu / bebelac mama’dan veya üretimin daha hızlı olmasını istiyorsanız grindal kurt mamasından haftada 1 tatlı kaşığı kadar vermeniz yeterli olacaktır. Kabınızdaki kurtların yoğunluğuna göre bu oran arttırılabilir / azaltılabilir. Vermiş olduğunuz mama toprak altında ve de nemli olmalıdır. Yani mamayı toprak içerisine koyduktan sonra su ile ıslatmanız gerekmektedir. Kurtlar genelde bu yemin altına gelecek ve buradan besleneceklerdir. Mamayı ıslatma işlemini yapmazsanız yem kuru olacağından kurtlar bu yemi uzun süre yiyemeyeceklerdir. Vermiş olduğunuz yem kurtlara normalde yaklaşık 1 hafta yetecektir. 1 hafta sonra aynı şekilde yem vermeniz gerekmektedir. Bazen vermiş olduğunuz yemlerde tüylenme,pamukçuk oluşabilir. Bu durumda kurtların daha iyi üremeleri açısından yemi yenilemeniz gerekmektedir.

  Grindal kurtları aşılama yapıldıktan yaklaşık 10 gün sonra grindal kurt toplama pensi (Resim-5) ile balıklarınıza vermeye başlayabilirsiniz. Resim-8’de grindal kurtların yakından çekilmiş görüntüsü bulunmaktadır.

  RESİM-8
  [​IMG]

  Kurtlar hava almak için kapağa kadar tırmanırlar. Grindal kurtların oksijen almaları açısından kabın kapağını günde 1 kez açıp kapatmanız yeterli olacaktır.

  Grindal kurtların en iyi üredikleri sıcaklık 19-24 derece arasındadır.

  GRİNDAL KURT İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

  1- Grindal kurtlar 0,5 cm -1 cm arasındadırlar.

  2- Grindal kurtlar 15 gün – 2 aylık arası balıklarımız için ideal bir canlı yemdir.

  3- Yavrular 15 gün olduktan sonra artemia vermek zahmetli ve külfetli olacağından grindal kurt verilmesi daha yararlı olacaktır.

  4- Grindal kurtlar tatlı su içerisinde birkaç gün, tuzlu suda ise birkaç saat kadar canlı kalabilmektedirler. Su içerisindeki hareketleri ve kendilerine has kokuları ile balıkları cezbetmekte ve en iştahsız balık bile grindal kurtlara hayır diyememektedir.

  5- Grindal kurtlarda yaşamlarını sürdürebilmek için nemli bir ortama ihtiyaç duyarlar. Toprak ne kuru ne de çok ıslak olmalıdır.

  6- Grindal kurtlar ışıktan hoşlanmazlar ve karanlık yerleri tercih ederler.

  7- Grindal kurtlar birçok besini iştahla tüketirler. Ezilmiş patates, süt ile ıslatılmış bir dilim ekmek, süt ile ıslatılmış kuru kedi-köpek mamaları, balık yemleri, sebze-meyve artıkları, tahıllar, çeşitli hububat unları kullanılabilecek besinler arasındadır. Süt toprak içerisinde zamanla koku yapacağı için tavsiye etmiyorum. Grindal kurt üretiminde genel olarak mısır unu / bebelac kullanılmaktadır. Daha hızlı üretim yapmak isteyenler için özel olarak imal edilmiş grindal kurt maması (Resim-4) tavsiye edilir.

  8- Grindal kurtlar sadece nemli besinleri tüketebilirler. Eğer besini kuru olarak verirseniz yem yumuşayana kadar bekleyeceklerdir. Besinleri yeteri kadar nemlendirip vermeniz bu durumun önüne geçecektir.

  Sonuç olarak grindal kurtlar 15 gün – 2 aylık balıklarımız için ideal bir yemdir. Son derece besleyicidir. Balıkların gelişimini olumlu yönde etkilemekte ve böylelikle balıklar yanık kalmamaktadırlar. Üretimi basit olmakla beraber, toplayıp balıklara vermesi de çok kolaydır. Grindal kurtlar tubifex gibi parazit ve hastalık riski içermezler. Son derece sterildir. Ev ortamında kapalı kaplarda kolaylıkla yetiştirilebilir.

  Saygılarımla…

  Koray KARAGÖZ
  msn / mail : akvaryumvakti@hotmail.com
  Cep: 0543 494 47 70

  Bu makale ve fotoğrafların tamamı Koray KARAGÖZ'e ait olup, izin alınmaksızın başka sitelerde yayınlanması ve kullanılması yasaktır.
   
  TencoMelih bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş