1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Green Terror yavrularım

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde pckobat tarafından 21 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. pckobat

pckobat

Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım.Portalınızdanda çok etkilendim.Neyse konumuza dönelim green terror yavrularıma artemia veremiyorum.Acaba hangi yemleri tavsiye edersiniz?2 haftalıga yanaştılar artık kayıpta vermiyorum.Yakında yeni yavrularda gelecek kaybetmeden büyütmek için artemia dışında hangi yemi kullanmalıyım.Şu anda omega bitsin granül yemini ögütüp veriyorum aradada mikromin diye bir yem veriyorum ama çok kalitesiz diye tahmin ediyorum.İyi forumlar tavsiyelerenizi bekliyorum...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aşağıdaki linkte canlı yem index bulunuyor. Yeni açılımları ve canlı yem bilgilerini de içeriyor. Bir göz atarsanız size uygun olan üzerine devam edebiliriz. burda:gif

Düzenleme: 23 Haziran 2015
  3. pckobat

pckobat

İnfüseria belki bu olabilir ama ben canlıdan çok kuruyem olarak tavsiye istiyorum.Canlıyı daha ileride vermeyi düşünüyorum.Birde un kurtları konusuna girilmiyor bir sorun var heralde...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Green Terror yavrularım

Kuru yem olarak eğer tavsiye istiyorsanız Sera krill öneririm. Son derece güçlü bir yemdir ve günde bir öğün verilir. Diğer öğünleri normal yemler ile yapabilirsiniz. Yavru gelişimi ve renk verme konusunda oldukça iyi. Tozunu yavrulara rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak dediğim gibi çok güçlüdür dozu kaçırmayın.

Canlı yemlerin belkide en büyüğü olan un kurtları, kurutulduğunda besin değerini diğer canlı yemlere göre kaybetmemesi ile dikkat çekiyor. Olta balıkçılığında da kullanılan un kurtlarını üretmek bulmak son derece kolay. Kafanızı karıştıracak, zor açıklamalar ve bilgiler vermeyeceğim. Balıklarınızın severek tüketeceği un kurtlarını kurutarak toz haline getirebilir yavru balıklarınızıda besleyebilirsiniz. Bir yazının uzunluğundan çok anlatımı önemlidir.

Un kurdu üretimine gelirsek 30x30x15 bir platik veya tahta kap gerekli. Kullanılacak kutunun içerisine ince talaş, un kepeği, hububat unu,(tavsiyem yulaf,buğday) anti oksidan ve toz halinde biraz vitamin, tabiki ergin un kurtları lazım. Kabımıza tüm malzemeleri doldurup, iyice karıştırıyoruz ve üzerinden bastırarak sert bir zemin haline getiriyoruz. Bu setlik derecesi parmağımızın içine kolayca batmayacağı şekilde olmalıdır. Hafifce ortamı nemlendirerek ergin bireyleri üstüne bırakıyoruz. Tabi kaçmamaları için üzerine bir ızgara benzeri bir aparatla kapatıyoruz. Gerisini onlara bırakıyoruz. Belli aralıklarla, nem ve gıda kontrolü yaparak, yumurta olup olmadığını kontrol etmemiz gerekmektedir. Larvaları toplama işlemi sırasında ergin bireylerin uçmasını ve yürümesini engellemek için, biraz soğuk tatbik ederek uyuşmalarını sağlayabiliriz. Larvaları bir plastik cımbızla kolayca toplayabiliriz. Diğer canlı yemlere göre toplaması çok kolaydır.
    Peki nerden bulurum?
    Pek çok canlı yem internet yolu ile bulunabilmekte ama bunun çok daha kolay bir yolu vardır. Ülkemizde de oldukça yaygı olan un kurtları, kümes içlerinde, un depolarında ve arka bağçemizde bulunabilir. Kendi bahçesini tercih edenler, bahçeye bırakacakları bir miktar un içinde kolaylıkla bulabilir. Özellikle yaz aylarında üreme telaşında olan un kurtlarını toplamak çok daha kolaydır. Yazın sıcağının etkisiyle yumurtalarını bırakacak un birikintisi arayan un kurtları, sizin bu isteğinize cevap verecektir.

Düzenleme: 23 Haziran 2015

Sayfayı Paylaş