1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Gri Papağan (Jako)

Başlığı 'Diğer Evcil Dostlar Forumu' kategorisinde Alparslan tarafından 13 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bundan 1 sene önce fazla araştırmadan bu canlı için fazla bilgi edinmeden acele bir kararla heves edip aldım.
    İyi niyetli olarak papağanı serbest bıraktım.Her şey çok güzel gidiyordu ve ben çok mutluydum neredeyse
    bütün gün onunla ilgileniyordum aramız oldukça iyiydi gagasına dokunuyordum sevdiriyordu ve 3-4 kelime söylemeye başlamıştı. Ama yanlış bir davranışla herşey yıkıldı...
    Bir gün sabah baktım yerde dolaşıyordu,bilnçsiz bir şekilde yakalayıp kafesin üstüne koyarken bağırarak elimi 2-3 yerden acayip çekilde ısırdı !
    Birdaha ne yaptıysam kendimi ona sevdiremedim ve eskisi gibi olmadı.Benim odaya bile girmeme tahammül edemiyordu acayip şekilde bağırıyordu...Bunun çok devamı var ama bir gün boş zamanımda oturur yazarım.
    Buradan çıkardığımız sonuç jako cinsi papağanların çok iyi hafızası olduğu yapılanı unutmaması ve senelerce kin tutmasıdır.
    Sonradan okuyarak öyle durumlarda papağanı ellen değil direk kafesi yanına bırakıp papağanın kendi kafesine girmesini beklemekmiş.
    (Papağan besleyecek insanların ona karşı yaptığı davranışlarına çok dikkat etmeliler.)

Kardeşimle de çok iyi anlaşıyordu.

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Alparsalan ayni turden bir jako bende esime almak istemistim ama cok kuvetli bir hafizaya sahip dedigin gibi birkere bagir veya ters davran elinde sonunda sana bir gun geri doner. Kafesine koyarak tekrar sifirdan egitimee basla fistik lari elle vermeyi dene ve liderin sen ildugunu anlamasi lazim bu yontem her zaman tutmayabilir ama.

Sent from my U8800 using Tapatalk

3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Cevap: Gri Papağan (Jako)

Halil abi ne yöntem yaptıysam olmadı senin dediklerini de yaptım hafıza bildiğin gibi değil, çok iyi hiç unutmuyor.:D

4. Cevap: Gri Papağan (Jako)

Alparslan sana tekrar güven duymaya başlayana kadar ilgi alakayı kesme kısık bir ses tonuyla tekrar kendini sevdirtmeyi dene sabırla,zamanla o hırıltı kükreme azalıcak ama kesinlikle sesini yükseltme papağan beslemenin temelinde sabır ilgi çok önemli onu sıradan bir kuş gibi değilde evden biriymiş gibi gör.

TencoMelih bunu beğendi.
  5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Uğur abi söylediklerini de aynen yaptım ama nafile. :D

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yazdıkların bana da yabancı değil Alparslan. Ben de aldım ve aynılarını yaşadım. Çok zeki ve en güzel konuşan ve yine fazla kelime haznesi olan papağan türüdür. Fakat agresif olanları hiç ama hiç çekilmez. Bebek gibi ilgi ister, bağırmaları dayanılacak gibi değil. Hele ısırma huyu başlayınca ve tüylerini yolma stresi başlayınca artık evde tutmak imkansız oluyor. Ben 1 yıl bile dayanamadım, toplamda 2 ay iş bitti.

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Temel abi ben 8 ay dayandım 4 ay önce petshopcuya verip deniz akvaryumu için malzeme aldım. Ne yaptıysam barışamadık dediğin gibi tüyde kesmeye başladı hiç tahammül edilecek gibi değildi gene ne varsa balıkta var. Ne sesi nede kindarlığı var :D. Saygılar...

8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Bilmiyordum, papağan alacaktım eşime doğum günü hediyesi olarak.. Son anda vazgeçip iki tane muhabbet kuşu almıştım.. Kuşlarla aramız iyi çok şükür ama bilgiler iyi oldu teşekkürler ;)

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Erman abi muhabbet Kuşu almakla iyi yapmışsın çok şirin ve cana yakın canlılar.Jako lar namkör,bencil canlılar hani derler kırk sene sırtında taşı bir gün indir,senden kötüsü yok derler aynen öyle abi.Tabi şunuda söyleyim bunların genel bir karekteri var,ona birşey diyemem,benimki cins çıktı belkide lider bir kuştu kim bilir? Verip eve geldiğimde resmen oynadım,bir hayvan sever olarak .

10. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Bazen bu tür papağanlarda yaş kemale gelince, cinsel güdüler ve erişkin davranışları gelişince bu tür durumlar yaşanıyor. Hayvan kendine ait bir kişilik kazanıyor. Aslında bu onların normal sosyal davranışları gösterememelerinden kaynaklanıyor. İnsanın çok bir imkanı olsa aslında bu güzel canlıları rahatça dolaşabileceği bir kuş evi yaparak eşli bakıp normal sosyal ve üreme davranışlarını seyretmek.

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Erkek mi yoksa dişi miydi senin ki ? Genelde dişilerde daha çok sıkıntı oluyormuş ve erkek kuşlar daha kolay konuşuyormuş.

12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Halil abi erkekti tahminim yüzde doksan bunların cinsiyetini anlamak için gen testi yapılıyormuş ancak o zaman emin oluyorsun.

13. Cevap: Gri Papağan (Jako)

Alparslan senin papağanın erkek testle alakası yok kafa gövde ve omuz olarak kesinlikle erkek nereden mi biliyorum 18 yıl içinde 4 tane besledim.

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Uğur abi bende erkek olduğunu düşünmüştüm çok sağ ollun. :temel:

15. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Alparslan bende kapıldım bu jako merakına..
    Bakalım arayıştayım, çok da sevimli geliyor:)

Alparslan bunu beğendi.
  16. TencoMelih

TencoMelih

Yer:
    Karabük
    İsim:
    Melih
    Alpi vermeseydin mangal yapardık şimdiye :)

Alparslan bunu beğendi.
  17. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Ben de heves ediyorum ama besleyenlerden benzer şikayetler duymaya başladım. Özellikle istediği ilgiyi görmeyince ortalığı yıktığı veya küsüp trip atmalarının çok fazla olduğunu söylüyorlar.

18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Amman aman beslenecek bir canlı değil aşırı nankör, balık gibisi yok...:D

19. TencoMelih

TencoMelih

Yer:
    Karabük
    İsim:
    Melih
    Buldun tabi kolay canlıları kuzu gibi ohhh :D

Alparslan bunu beğendi.
  20. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Yok abi balıklarım her zaman vardı ama bazen varyete yapıp başka canlılar da besledim, hamster bile ısırdı beni. Kendimi hayvan dedektifi gibi hissediyorum...:D

Kızıldeniz Akvaryum ve TencoMelih bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş