1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Grindal Kurt Kültürü - Tecrübelerim, Püf Noktaları

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde Ulvi Özuğur tarafından 24 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Ulvi Özuğur

  Ulvi Özuğur

  Mesajlar:
  44
  Yer:
  İstanbul
  Grindal kurt nedir, neye benzer?
  Latince adı Enchytraeus buchholzi olan ve akvaristler arasında oldukça yaygın kullanılan bir kurt türüdür. Yabancı ülkelerde kullanımına çok daha sıklıkla rastlayacağınız bu kurtlar ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaktadır.
  Fotoğraf
  [​IMG]
  [​IMG]
  Grindal kurtlar hakkında genel bilgi
  Hem erkek hem de dişi üreme organlarına sahip canlılardır. Üremeleri şeffaf kozalardaki yumurtalar ile gerçekleşir, genç yetişkinlerin her kozası 9-10 kadar yumurta barındırır. Olgun yetişkinlerin kozaları 20-25 yumurta barındırabilir. Bu verimli üreme yöntemleriyle uygun koşullarda sayı olarak hızlıca çoğalabilirler. Yetişkin grindal kurtlar 1 ila 4 cm boylarındadır.

  Yumurtalar 12 gün sonra çatlar ve kurtlarsıcaklığa da bağlı olarak 20 ila 28 gün sonra yumurta üretmeye başlarlar. Her bir kurt ömrü boyunca ortalama 1000 yumurta bırakır.

  Buraya kadar yazdıklarım belki herkesin ilgisini çekmeyebilir ama bu konularda hiç bir türkçe kaynağa rastlamadığım için yazıyorum, sınırlı kaynaklarda olan bilgiler de "toprağı al koy, onlar ürer" şeklinde.

  Kültür Kurulumu
  Malzemeler
  1-)3,5 litre hacimli ve kapaklı bir saklama kabına ihtiyacınız olacak, kap boyutlarında bir sınırlama olmasa da başlangıç olarak en uygun hacim bu.
  2-)"Genel kullanım içindir" yazan en ucuz yani katkısız bitki / saksı topraklarından edinin. Hindistan cevizi torfu bulabilirseniz daha rahat hareket edebilirler. Toprak için kilit nokta katkısız olması, kimyasal içermemesidir.
  3-)Vereceğiniz yemleri ve toprağı nemlendirmek için fısfıs
  4-)Yok :)
  ***Toprak kullanmak istemeyenler burada görüldüğü gibi eski biyolojik mavi süngerlerle de yatak hazırlayabilir.

  Kurulum ; Saklama kabına 3'te 1'i dolacak kadar toprak koyun. Sıktığınızda elinizin şeklini alacak ama su damlamayacak şekilde fısfıs kullanarak toprağı nemlendirin.
  Sonra ortasını oyarak grindal kurt kültürünüzü yerleştirin, üzerini bir miktar toprakla örtün.

  Hepsi bu kadar, kültürünüz hazır. Detayları okumaya devam edebilirsiniz.

  Sıcaklık
  Grindal kurtlar oda sıcaklıklarında bakılabilirler, yüksek sıcaklıklara karşı beyaz kurtlara nazaran daha dayanıklılardır, yine de nem ihtiyacı olan bu canlılar yüksek sıcaklıklardan korunmalıdır, sıcaklığın yüksek olduğu illerimizde "kap içerisindeki" sıcaklık 30 derece üzerine çıkarılmamalı, gölge ve serin bir yerde bakılmalıdırlar.
  Yeni birey 20 derecede 16 günde olgunluğa ulaşır. 1 neslin (kozadan kozaya ) oluşum süresi ise 1 aydır.

  Yemleme Sıklığı ve Üreme
  Grindal kurt kültürünü alıp aşıladığınız ilk zamanlarda aşırı yem vermemelisiniz, 1 hafta ila 15 gün arasında üreme çok olamayacağından verdiğiniz fazla yemler işe yaramayacak küflenip bozularak gıda akarları, mantarlar ve bakterilerin üremesine sebep olacaktır. (Eğer küflenen bir yem görürseniz kültürden uzaklaştırmalısınız.)

  Kültürün "oturma süresi" geçtiğinde ise yemlemeyi hızlandırabilirsiniz. Bu aşamadan sonra yemleme; sizin ne kadar kurt ihtiyacınız olduğuna, kap hacminizin kaldırabileceği kurt miktarına ve hasat sıklığınıza bağlıdır. Eğer balık yükünüz çok ise 2-3 hatta daha fazla kap ile üretim yapmanızı öneririm. Eğer balık sayınız fazla değilse 3-4 günde bir yapacağınız yemlemeler yeterli olacaktır.

  Kullanılan yemler - Yemleme
  Grindal kurtların beslenmesinde çok çeşitli yemler kullanılmakta. Hemen hemen her türlü yemi kabul ediyorlar. Kedi maması, karides, dana yüreği, bazı meyve ve sebzeler aklıma gelenlerden bazıları. (Sadece portakal gibi asidik meyveleri vermeyin)

  Hem koku yapmaması hem de besleyici olduğu için en avantajlı besin olduğunu düşündüğüm toz bebek maması kullanıyorum, ana yem olarak bebek mamasını kullansam da ara sıra tetrabits / spirulina verdiğimde oluyor. Sizde kurt kültürünüzü besin değeri açısından zenginleştirmek için bu tür yemler kullanabilirsiniz.

  Vereceğiniz yem ne olursa olsun mutlaka "nemli" olmak zorunda, bu nedenle örneğin bir kaşık toz bebek mamasını döktükten sonra çiçek nemlendirmek için kullanılan fısfıslarla bir iki fıs sıkarak ıslatmalısınız aksi takdirde kurtlar verdiğiniz kuru yemleri yiyemeyeceklerdir.

  Püf noktaları
  *Asla kurtların kapağını uzun süre korunmasız olarak açık bırakmayın, davetsiz sinek ve böcek larvaları kültürünüze bulaşabilir. Yine kaybolan nem dolayısıyla o an kapakta veya açıkta olan kurtlarınız kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.
  *Eğer gün aşırı saklama kabınızın kapağını açıp kapatmak zor geliyorsa, kapağa maket bıçağı ile bir pencere açabilir daha sonra bu pencereyi ince tül veya yağlı kağıt gibi hava geçiren ama zararlıları geçirmeyecek malzemelerle kapatabilirsiniz.
  *Kültürün ıslak olması kuru kalmasından her zaman daha iyidir, en azından rahat hareket eder ve ölmezler. Eksi tarafı ise kültürün aşırı ıslandığında koku yapmaya başlamasıdır, zamanla bunun ortasını bulmaya çalışmalısınız.
  *Yemleme yerine koyacağınız uygun ölçülerde bir cam parçası (veya muadili) kurtları hasat etmenizde kolaylık sağlayacaktır.
  Mantığı ise şu ; kurtlar normalde kurumamak için toprak üzerine zorunlu olmadıkça çıkmaz, toprak altından beslenirler. Eğer bu cam parçasını koyarsanız kuruma tehlikesini ortadan kaldıracağınız için kurtlar cam üzerine tırmanacak ve hasat etmeniz kolaylaşacaktır, aksi takdirde pens, cımbız gibi malzemeler kullanmanız gerekir ki çok zorlanırsınız.

  Videolar
  Besi yerinin hazırlanması ve beslenme (PART 1)

  Hasat edilmesi ve balıklara verilmesi (PART 2)


  Uyarılar - Önlemler
  Grindal kurtlar yüksek oranda protein içerirler, ana yem olarak gün aşırı vermek balıklarınızın yağlanmasına neden olabilir. En az 2 gün ara ile vermenizi öneririm, haftada 2 en fazla 3 kez.
  Grindal kurt besin değerleri
  Protein: %70
  Yağ: %14.5
  Mineraller: %5.5
  Karbonhidratlar: %10

  Verilebileceği Bazı Türlere Örnekler
  Discuslar
  Cikletler
  Amerikan cikletleri ve tetralar
  Canlı doğuranlar
  Bettalar
  Yavru balıklar
  Kuşlar, sürüngenler ve tuzlu su balıkları
  Avantajlar
  Neredeyse maliyetsiz ve hızlı üreyen bir canlı yemdir.
  Pek çok kurt türünün aksine parazit taşıyıcı değillerdir, steril bir canlı yemdir. (Non-parasitic)
  Tatlı suda 1-2 gün, tuzlu suda 3-4 saat canlı kalabilir, böylece balıklarınızın suyu bozulmadan istedikleri zaman yiyebilirler...
  Grindal kurtlar sahip oldukları besin değerler ile;
  Üreme çağındaki balıkların kondisyon kazanması ve üremeye hazırlanmalarında etkilidir
  Gelişen yavru balıklara form ve dayanıklılık kazandırılmasında, zayıf, hasta ve yem kabul etmeyen balıkların iyileşme sürecinde destekleyicidir.

  Yazan : Ulvi Özuğur
  (Kaynak göstererek veya göstermeden bilgi paylaşımı amacıyla forumlarda kullanabilirsiniz, lütfen satış ilanlarınızda kullanmayınız.)
   
  Ahesya, TencoMelih, Montimahir ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Herkesin ev ortamında üretmesi kolay olmayan bir canlı yem türü ama oldukça besleyici ve faydalı bir besin. Bu tarz canlı yemlerin üzerine eğilenler olması oldukça güzel. Teşekkürler paylaşım için.
   
  Ulvi Özuğur ve TencoMelih bunu beğendi.
 3. Discus TV

  Discus TV

  Mesajlar:
  58
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Nuh Mehmet Yakuter
  Ulvi Özuğur ve TencoMelih bunu beğendi.
 4. Ulvi Özuğur

  Ulvi Özuğur

  Mesajlar:
  44
  Yer:
  İstanbul
  Temel Bey bence ev ortamında üretilebilecek en temiz, zahmetsiz canlı yemlerden.
  Adı kurt olunca insanlar çekiniyor (bende çekindim) fakat yaşam ve üretimleri çok kontrollü gerçekleşiyor. Kurtlara eliniz değmiyor, oldukça steriller ve bakımları kolay.

  Discus yavrularına artemia yetiştireceğim derken evi batırıyordum :) Şimdi grindal ve mikro kurtlarla daha önce tanışsaydım ne iyi olurdu diyorum.

  Mehmet Bey 0542 553 96 04 numaram, mesai saatleri dışında arayabilirseniz yardımcı olmaya çalışırım.
   
  Discus TV ve TencoMelih bunu beğendi.
 5. Discus TV

  Discus TV

  Mesajlar:
  58
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Nuh Mehmet Yakuter
  Ulvi Özuğur bunu beğendi.
 6. Discus TV

  Discus TV

  Mesajlar:
  58
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Nuh Mehmet Yakuter
  Ulvi bey Kültür çok teşekkurler makule geçti

  5 LT sıkıstırılmış Hindisdan cevici torf

  Eti cici bebe büskivi

  bebekac bebe maması

  Kızarmış Eti ekmek

  Yaglı Sex pastorize sut

  Mikser karısımı

  22-25 derece serin gölgelik yer

  malzemeleri ile hazırladık 3 ayrı kap bakalım tutturabilecekmiz

  Saygıyla, Bilgiyle

  Nuh Mehmet Yakuter

  Discus TV Administrator
  05327048636
  Discus TV Videos
  Discus Türkiye Resmi Sitesi
  Arowana Türkiye Resmi Sitesi
   
  Ulvi Özuğur ve TencoMelih bunu beğendi.
 7. Ulvi Özuğur

  Ulvi Özuğur

  Mesajlar:
  44
  Yer:
  İstanbul
  Mehmet Bey rica ederim fakat sanırım mikro kurt ile karıştırdınız malzemeleri : )
  Grindaller için toprak ve toz bebek maması yeterli, yem alternatiflerini makalede de yazmıştım (kedi maması, karides vb kullanılabilir ama en temizi bebek maması) Süt, bisküvi vb koku yapar.
   
  TencoMelih ve Discus TV bunu beğendi.
 8. Discus TV

  Discus TV

  Mesajlar:
  58
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Nuh Mehmet Yakuter
  Ulvi bey Akvarumcu arkadasımdan Kopek Maması aldım şok eden gelişme oldu grindal kurtlarda kopek mamasında korkunç gelişme kaydettik . foto ve video paylaşıyoruz

  [​IMG]


  Video  yardımlarınız için bir kez daha teşekkurler

  Saygıyla, Bilgiyle

  Nuh Mehmet Yakuter

  Discus TV Administrator
  05327048636
  Discus TV Videos
  Discus Türkiye Resmi Sitesi
  Arowana Türkiye Resmi Sitesi
   
  Ulvi Özuğur bunu beğendi.
 9. Ulvi Özuğur

  Ulvi Özuğur

  Mesajlar:
  44
  Yer:
  İstanbul
  Evet kedi maması ve toz bebek mamaları da benzer sonuçlar veriyor, tebrikler... Discuslar için hazırladığımız yemin sarımsaksız olanını zenginleştirmek için kullanmayı düşünüyorum, vakit bulabilirsem. (spirulina/karides/dana yüreği vb)
   

Sayfayı Paylaş