1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hacı Murat Salyangozu Temizlik Ekibi

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 3 Ekim 2010 başlatılmıştır.

Etiketler:
  1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Temizlik ekibi olarak harika işler yapan yerli salyangoz türü bildiğiniz gibi benim akvaryumda hüküm sürmekte. Oldukça işlevsel olduklarını söyleyebilirim. Zaman zaman üremeleri sonucunda sayıları aşırı oluyor ancak hepsi büyüyüp gelişemiyor. Fotoğrafta artık kendini kurtaran bir gurup var akvaryum içindekilerden ayrı takılmak isteyen bir gurup sanırım. Bu akşam bu gurup farklı olarak su dışında takılmaya karar vermiş.

Temizlik Ekimi Diğer Konular

Kendilerini aldığım Ölüdeniz kayalıklarında da aynı hareketi sergiliyorlardı ve acaba su üstü salyangozu mu diye düşünmedim değil. Kuşkusuz amaç belli su dışının hemen üzerindeki yosunlara ulaşmak ve beslenmek. Turbo Snail denilen sosyete salyangozları bu hareketi yapıyor mu bileniniz var mı ? Benim Hacı Murat salyangozlarında mı anormallik var ?

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
    murat parin bunu beğendi.
  2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Benim sosyete turbo, arka camdan hiç ayrılmıyor, orada besin bol yaaa.:F
    Ön ve yan camlarda kıyamet kopuyor. aldırış bile etmiyor:D

3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Abi hacı macı, iş görüyormu ? :D Boşver gezinsinler, salonda kahve içmedikten sonra, bence sıkıntı yok :D :F

Ama merak ettim şimdi nasıl yaşayabiliyorlar ilginç..

4. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Abicim benim snailler bunlardan değil. :) bunlardan bodrumda bizim köyde her kayanın altında binlerce vardı getirmek nasip olmadı. Bendekilerin sırtında sadece bir tırnak kadar bi kabuk var snailin nerdeyse kabuksuz hali. acaip seriler..

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fatih fotoğraf ekle de görelim neymişler. Merak ettik, bakalım benim Hacı Murat salyangozlarımdan yakışıklı mı ?

6. avcitrex

avcitrex

İsim:
    Ferdi ÇINAR
    Cevap: Turbo Snail Hacı Murat Salyangozu Gibi Su Dışında Gezer mi ?

Selamlar herkeze. Pek konulara ortak olamasamda şimdiye kadar hep takipcinizimdim. Yaklasık 1 senedir bitkili tetra tankım mevcut, gün geçtikçe geliştirmeye çalışıyordum ama artık kesmemeye başladı. Ve bu konuyu okurken Temel abinin Ölüdeniz'den almış olduğu salyanmanları duyunca dedim ki, Ölüdeniz'de oturuyosun bi tuzlu su akvaryumun yok, İş burda patlak verdi. 40-40-40 ölcülerinde bir tankım var büyük tankdan budadığım bitkiler için kullanıyordum, onu bozup sadece Ölüdeniz ve civarından çıkaracak olduğum canlı kaya ve mercanları kullanmak istiyorum, su olarakda mavi bayrak sahibi olan Ölüdenizimin suyunu ve kumunu kullanacağım. Sizce nasıl olur extra bir canlı kullanmayı düşünmüyorum. Ve bana neler gerekli, askı filtrem, ısıtıcım 40-40-40 akvaryumum mevcut.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bir hayli daldim orada. Mavi bayrak ama su o kadar iyi degil acikcasi. Canli yelpazesi tahminimden iyiydi ama gorsel bir akvaryum cikar mi bilemiyorum. Sungerlerin renkleri cok guzel ve deniz kestaneleri farkli tonlarda guzel. Tubeworm vardi bol miktarda. Kurulabilir elbette ama yine de iyi bir protein skimmer ve aydinlatma gerekir.

Cep mesaj...

8. avcitrex

avcitrex

İsim:
    Ferdi ÇINAR

Malesef yaz aylarında lagünün iç kısmı insan yoğunluğu yüzünden kirleniyor, Özellikle günes kremleri,nemlendiriciler,kozmetik ürünleri vs.. kapalı bölüme çok zarar veriyor. Ama kısın öyle değil. Ben suyu açıkdan alma niyetindeyim, ışıklandırmam smd şerit led olucak hatta dıy armatür yapmaya başladım mavi ve gün ışığı renklerinden. Ps ye gelince kafamı çok karıştırıyor DIY yapmak istiyorum becerebilirmiyim onu bilmiyorum.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dıy ps yapmayı becerirsin diye düşünüyorum. O kadar pratik ve gittikçe profesyonelleşen yapımları var ki mutlaka biri uyar sana bence. Doğal su hafife alınmamalı. Çünkü doğal suyu görsel tutmak inorganik atıkları almayla mümkündür ve bu da iyi bir filtre gerektiriir. Yahut ciddi oranda ilgi ve su değişimi ister. Çünkü balık eklenmek isstenecek vs vs.

Gerçi benim Hacı Murat Salyangozlaarı çok yardımcı olacaktır ama yine de sistem güçlü olmalı. Süngerler aklımdan çıkmıyor. Çektiğim fotoğrafların olduğu linki ekleyeyim gözünüz gönlünüz açılsın biraz.

Düzenleme: 25 Haziran 2015
  10. avcitrex

avcitrex

İsim:
    Ferdi ÇINAR

Güzel fotoğraflar gerçekten, Kelebekler vadisi tarafında çekilmişler sanırım. Akvaryum adında başka bir koyumuz daha var ordada güzel ve nadir canlılar mevcut. PS leri inceledim lakin hepsi sumpa göre gibi geldi bana, malum benim akvaryumda sump yok,

11. cepgezegeni

cepgezegeni

İsim:
    Murat Kondakcı

Sump ve sağlam bir ps iniz olmaz ise sık su değişimi ile şelale filitre ile bir miktar götürebilirsiniz ama taşıma su ile nekadar değirmen döner onu bilemem..
    Siz en iyisi ilk önce bir sump olayına girin camı delme şansınız yoksa owerflow vs..

Bu arada bende de bir aralar madein kartal turbosinal ve deniz yıldızlarından kurulu ufak bir tank vardı yıldızlar sinallere saldırdıkça halıdan topluyordum kerataları .. Akvaryumun içinde rahatsızlık verebilecek canlı varsa kaçmak için su dışına çıkmış olabilirler..

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Abi bu turbo snailların kanında var. :) Benimki ithal ama bende de aynen bu şekilde. :)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 25 Haziran 2015
    YIKIKTEMO bunu beğendi.
  13. Hector

Hector

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    emre ulupınar
    Benim gözlemlediğim yerli denizlerdeki snail lerin çoğu dışarı çıkıyor, sanırım bu biraz iç güdüsel birazda besine ulaşma amaçlı fakat okyanus snail ların çoğu dışarı cıkmıyor aksine derinlerdeki kayalarda takılıyorlar. Amerikada meksika körfezinden florida sahillerine kadar çoğunu gözlemledim ve okyanus türlerinin çogu 2 metre ve altında bulunuyo. Bende hem turbo hemde egeden topladıklarım var, bazen bikaçını akvaryum dışında halıda görüyorum alıp atıyorum ama turbolar suyu geçmiyorlar.Sanırım bizimkişerin cinsinden kaynaklanıyor...

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bizimkiler meraklı olsa gerek...;)

Sayfayı Paylaş