1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hagen Kum-Akvaryum Taban Malzemesi

Başlığı 'Akvaryum Malzeme Rehberi' kategorisinde suret tarafından 28 Kasım 2011 başlatılmıştır.

 1. suret

  suret

  Mesajlar:
  2.160
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  Burak N
  Hagen kum hakkında bilgi içerir, aşağıdaki bilgiler tatlı su akvaryumunda kullanımına ilişkin tecrübelerim olup forumumuzun adı kullanılarak paylaşılabilir:


  Lütfen satın almadan önce okuyunuz, benim gibi satın aldıktan sonra araştırıp öğrenmeyiniz.
  Faydalı olması dileklerimle…

  Tatlı su akvaryumumda kullanmak için kum arayışlarınız varsa, mutlaka bir yerlerde karşınıza hagen markası çıkacaktır. Piyasada hagen adı altında satılan ama hakikaten bu marka olup olmadığı belirsiz çok fazla sayıda ürün satılmaktadır.

  Akvaryumda kullandığımız suyun önemi kadar içindeki materyallerin de önemi çok büyük. Bu nedenle herhangi bir cansız madde, dekor, kum, ve benzeri herhangi bir şey eklemeden önce mutlaka Hidroklorik asit ile test yapıyorum. (HCI, bildiğiniz tuz ruhu) Tuz ruhunu direkman akvaryuma koyacağımız malzeme üzerine boca etmiyoruz. 1 Litre tuz ruhu 450 litre suda çözünebilme kabiliyeti nedeniyle benim tavsiyem mümkünse test materyalinin bir daha kullanılmamak üzere atılması. Bunun için kum ise bir çay kaşığı kadar alabilirsiniz. Dekor ise bir görünmeyen bir yerinden parçasını dikkatlice kırabilirsiniz. Taş ise taşın bir ucunun kırılması suretiyle test yapabilirsiniz. Veya damlalıkla en sivri köşesine çok az miktarda damlatabilir ve test bittikten sonra fırçalayarak bol suyla yıkayabilirsiniz. Fakat bunu kesinlikle tavsiye etmiyorum.

  Sahip olduğum canlı doğuran ve japon tankım için kaliteli kum araştırıyordum. Her yerde kaşımıza çıkan hagen marka kumu bir akvaryumcu 5 liraya satarken diğeri 4 liraya, bir başkası da 7 liraya satıyor. Kumu incelediğimde bazılarının içinde kahverengi parçacıklar olduğunu görüyorum. Kimisi sanki içinde cam parçaları varmış ve elinize alırsanız elinizi kesecekmiş hissi veren kumlar. Kimisi de bildiğiniz kömür gibi simsiyah ve hiçbir şekilde parlamayan, garip şekilleri olan kumlar.

  Hagen vakti zamanında bir kum piyasaya sürdü ve bir süre sonra firma kapandı. Şimdi piyasada satılan hagen marka bu kum torbalarının üzerinde dikkat ederseniz ya marka yoktur ya da başka marka vardır. Ama kumun adı hagen’dir. Aynı Gillette gibi. Traş bıçağının markası aslında kullandığımız metalin adı oldu. Marka unutuldu, ürün isim yaptı ve her türlü traş bıçağı artık jilet olarak anılmaya başladı. (jilet - gillette) Bu da benzer şekilde, her türlü siyah renkli kumun adı hagen oldu. Asıl üretici firmanın yan sanayi olarak yaptırdığı bir firmanın piyasaya sürdüğü ürün olabilir, ya da hagen isim değiştirdi ve isimsiz olarak ya da başka markalar adı altında aynı işi yapmaya devam ediyorlar. Zira bu ürün hala piyasada bol miktarda var.

  Akvaryumumun içindeki kumdan bir plastik şişe kapağına bir çay kağşığı kadar koydum. Kapağın üzerine tuz ruhu döktüm ve kabardı, köpürdü. Suya salınım yapan tüm malzemeler ya kabarır ya da etrafına kökler salar. Bir nevi içeriiğindeki maddeleri, özellikle de kalsiyumu suya salar. Bu yöntemle elimdeki plastik bitkiler ve bir parça kaliteli bir dekor hariç bütün ürünlerin suya salınım yaptığını keşfettim.

  Piyasadan bulduğum hagen kumu aynı teste tabii tuttum, en ufak bir değişiklik yok. Demek ki suya salınım yapmıyormuş. Kumun kalitelisi nasıl oluyor? Bu bir kuvars türüdür, içinde silis parçacıklar barındırıyor. Bu silisyum da cam yapımında kullanılıyor. İçindeki silis nedeniyle kuvars kum sanki cam kırıkları varmış gibi parıl parıl parlar ve yer yer de siyah taş parçacıkları gibidir. Tamamen cam kırığı şeklinde olmamalıdır. Suya konulunca, dışarıdaki halinden daha mat bir hal alır. Ele alınınca daha çok parlar. Kuvars kum içindeki demir bileşenlerinin fazla-az olması nedeniyle üretildiği camlara renk verir. Crystal clear dediğimiz şu meşhur cam içinde demir bileşenleri en az olan camdan yapılır ve cama bildiğimiz yeşil rengini vemez. Şeffaf olur pleksi gibi. Tabi böyle olunca maliyet artıyor. Bazı arkadaşlar mıknatıs testi yapmış, ,kum mıknatısa yapışıyorsa içerğindeki demir atomunun yoğunluğu fazladır şeklinde. Fakat demir atomunun mıknatısla çekmek ne kadar olasıdır hiç bilmiyorum, ben denemedim ve ihtiyaç da duymadım. Biz cam üretmeyeceğimiz için kumun sadece hidroklorür testiyle suya salınım yapıp yapmadığını anlayacak ve bir bakışta içindeki parçacıklarından silis olup olmadığını anlayacağız. Bu kumun kilosunu 3 liraya kadar bulabildim. Kimisi hakiki hagen abi deyip kapkara kömür kurusu gibi kumu kakalamaya çalışıyor. Kimisi ne sattığını bilmeden hagen diyor. Ben ilk gün kilosunu 7 liradan aldığım bu kumu bir ay kadar sonra kilosu 5 liradan tekrar aldım. Bu kumun değişik boyutları var. incelikleri ve kalınlıkları da kullanacağınız akvaryumda biitki seçimine göre tercih ederken belirleyici unsur olmalıdır. Bitki durumuna göre tercih yapmak en baştan en büyük artımız olacak. Çok hafif değildir, fakat dibe kaya gibi çökecek veya deniz kumu gibi hızla inecek kadar ağır da değildir. Siyah olması da yemyeşil bitkili bir akvaryumda büyük bir görsellik sunmaktadır. Kullanılacak bitki tiplerine uygun olan kalınlıktaki kumun seçilmesi büyük bir artı sağlayacaktır. İç filtre kullanılıyorsa veya düzensiz dip çekimi yapılıyorsa küçük tanecikli kumun filtreye kaçabileceği düşünülmelidir. Aynı şekilde bir tercih meselesi de olabilir, alt katmana oksijen ulaştırmayacağı için.

  Bir not daha : bazı arkadaşlar silisyumun doğadan çıktığı hali tamamen kar beyazıdır demiş. Ben siyahla ilgilendiğim için bunu göz ardı etmedim ama benim için doğru ürünü bulduğum ve uzun süre bunu kullanmaya karar verdiğim için çok da ilgilenmedim. Benim japonların, ağzına alıp alıp tükürüyorlardı, hiçbir sorun yaşamadım. Özellikle corydoras yani bildiğiniz küçük çöpçülere çok uzun bir süre dikkat ettim. Bıyıklarında en ufak bir azalma, erime dahi olmadı. Bu çöpçüler sürekli kumu eşeleyip didikleri için en baştan bıyıklarının zarar görmesi beklenir. Hagen kum ile bu olmadı.

  Keskin köşeli değildir. Kuvars (Quartz) kum her renkte olabilir. Ne kadar beyaz o kadar saf demek değildir. %99 Oranında saf kuvars kum pek çok renkte olabilir. Bu renkler silisyum dioksit minerallerinin içerisinde bulunan diğer maddelerinin silisyuma renk vermesinden kaynaklanır. Demir mineralleri kuma sarı-kahverengi arası rengi verecektir, titanyum mineralleri mor rengi verecektir. Kuvars, üretim aşamasında içeriğindeki kil, metal gibi maddeler ayrıştırılır. Silisyumdioksit (SiO2) için bir aslında Kuvars’dır diyebiliriz, kafanız karışmasın. Silis= kuvars derseniz yalan olmad. Üretim esnasında kırılan minerallerin ve bunlardan elde edilen diğer minerallerin yapısı ve kullanım alanı nedeniyle her iki halde de bulunabilmektedir. Quartz tüm SiO2 içeren diğer taşların genel adıdır. Değişik yöntemlerle işlenmeleri sonucunda değişik maddeler ortaya çıkarırlar ve isimleri de ona göre olur. Akik, Ametist, Necef gibi.. Her halikarda üretim aşamaları kaliteliyse, kum %99,99 oranında saf olacaktır ve suya aslınım yapmayacaktır.
   
 2. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Abi helal olsun güzel anlatmışsın...:)
   
  ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş