1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hailea F60 Deniz Akvaryumuna Çevirim Yorum ve Tavsiye İsteği..

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde kkk tarafından 28 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

1. kkk

kkk

İsim:
    ibrahim
    Merhabalar uzun zamandır tatlı su ile uğraştıktan (bitkili canlı doğuran, ciklit, tetra ve blackwater) ve bir süre okuduktan sonra tuzlu suya geçme kararı verdim.. Kullanmak istediğim akvaryum hazır sistem tabir ettiğimiz Hailea F60 öncelikli olarak floresanı söküp yerine led armatür takmayı düşünüyordum pll actinic ve beyaz floresan bulamamdan dolayı fakat odyssea 24 actinic mavi ve 10.000 k beyaz floresan bulunca denemeye karar verdim en azından kurulum ile ilgili masraflardan rahatlayana kadar, umarım doğru olanı yapmışımdır.

Diğer malzemeler şöyle:

PS Bubble Magus QQ1

Isıtıcı Tetra 100w ısıtıcı

7 kg canlı kaya (alınmadı henüz)

9 kg coral reef aragonit kum

Prodac Ocean Reef deniz tuzu

Reftaktometre

Test Kiti (Halihazırda kullandığım kiti kallanmayı düşünüyorum şimdilik JBL easy test nitrit, nitrat, PH, KH, GH, klor ölçümü yapılabiliyor.)

Ayrıca dalga motoru tavsiyeniz var mıdır? en çok takıldığım nokta orası oldu hangi güçte nasıl bir dalga motoru alacağım konusu muallakta kaldı, 70 litre su alıyor akvaryum atıyorum resun wavemaker 2000 uygun mudur bu akvaryum için..

İlk başta söyleyeceğimi de en sonda söyleyeyim [​IMG] canlı yükü olarak iki palyaço, iki gobi, xenia ve temizlik ekibi düşünüyorum, eğer bu sayı çok ise azaltabilirim canlılar için acelem yok.. ayrıca akvaryum oturur ise anemon eklemek niyetim.. Yönlendirirseniz çok sevineceğim [​IMG]

veysel bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun,dalga motoru hydor nano tavsiye ederim. Hem küçük boyutlu hem dalgayı geniş olarak yayıyor.

seaman038 ve kkk bunu beğendi.
  3. kkk

kkk

İsim:
    ibrahim
    çok teşekkür ederim cevabınız için, diğer malzemeler idare eder değil mi? ufak akvaryumda başlamak istemiyordum aslında ama böyle olması gerekti maalesef kıyamadım diğer akvaryumu bozmaya..

seaman038 ve veysel bunu beğendi.
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    PS iyi iş çıkarır bu litrede, su ro veya kaliteli damacana su olsun. Erikli olabilir. Prodac tuz kullanmadım hiç reef crystal veya red sea olabilir. Fazla kaya koymadan balıkların rahat edebileceği bir dekor yapın.

seaman038 ve kkk bunu beğendi.
  5. kkk

kkk

İsim:
    ibrahim
    çok çok teşekkürler siparişi verdim kayalar ve dalga motoru elime geçince damacana su ile bu halde kurulumu yapacağım umarım sorunsuz olur..

6. seaman038

seaman038

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    ahmet soner bal
    Abi bize bişey bırakmamışın vermişsin herşeyi :D

Kurulumunuz hayırlı olsun 3k bey üstad gerekli operasyonu yapmış gerisi biraz sabır

veysel, YMR_AY ve kkk bunu beğendi.
  7. kkk

kkk

İsim:
    ibrahim
    çok teşekkürler ustadim 5 gün diye çıktım 3 hafta durucam şehir dışında kurulumu yaptım fakat o içime dert oldu su çok eksilirse sıkıntı olurmu diye canlı kum ve halihazırda kullanımda olan tanktan canlı kaya alıp kullandım kurulumda hatta kayada solucan gibi bir canlı birde kırkayak gibi bir canlı vardı, umarım sorun olmaz su eksilmesi zaten canlı koymadan beklemek istediğim sure 1 aydi.. döner dönmez her ne kadar nanoda olsa su ekleme unitesi almak aklimda.. birde sivasta kurulu akvaryum hafiften düzeni kurduktan sonra bakabilecegim mercanlariniza talibim otobüsle gelmeside kolay olur, fotoğraflarına bayıldım mercanlarin :)..

8. kkk

kkk

İsim:
    ibrahim
    geri döndüğümde 15 lt su eksilmiş ve ps ile şelale filtre su çekemediği için çalışmıyor halde idi ama su takviyesi ile beraber çalıştılar şansa :) kayaların yerini değiştirdim ve temizlik ekibini eklesem mi acaba diye düşünmeye başladım.. üstadlar ne der bu konuda? su değerlerim şöyle:

Tuzluluk :1,025
    PH:8,5
    KH :4
    NH3:0
    NO2:0
    NO3:0
    Ca: 400
    Si:0,03
    Mg:1320
    PO4:0,03

IMG_20160804_152035.jpg
    Bu ilk kurulum yaptığım günden bir fotoğraf..
    IMG_20160902_193524.jpg IMG_20160902_193533.jpg IMG_20160902_193543.jpg
    bunlarda şu andan, ps toplamaya başladı yeniden başlatınca, şelale filtre ise boş çalışıyor malzeme için epey yeri var fakat malzeme eklemedim eklemek gerekir mi, gerekirse ne ekleneceğini bilemediğimden bu haliyle çalışmaya devam ediyor..

9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bu şekil su eksiltme olursa özellikle canlılar varken tuzluluk yükselir ve canlılarınız ölür, ayrica çalısan sistem elemanlarınız yanar bozulur vs. Mutlaka bir su tamamlama edinin.

kkk ve seaman038 bunu beğendi.
  10. kkk

kkk

İsim:
    ibrahim
    ustadim twins su tamamlama aldım zaten elimdeki kafa motoru yetmedi bide güçlü kafa motoru aldım haftaya eklenecek :) çok teşekkürler ama oneriniz için..

veysel ve seaman038 bunu beğendi.
  11. kkk

kkk

İsim:
    ibrahim
    yarın iki conch iki hermit alarak ilk canlı girişimi yapıyorum, sayı uygun mudur? temizlikçi karides için erken sanırım değil mi?

Sayfayı Paylaş