1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hakan's Reef

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde hakankamasoglu tarafından 31 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Sayın portal sakinleri merhaba.

Bir arkadaşımdan set halinde almış olduğum akvaryumu yaklaşık 2 haftadır hava motoru ve dalga motoru ile döndürmeye çalışıyordum. Üçte ikisi 1 yıllık oturmuş su ile dolu olan bu tankta canlı kum ve canlı kaya mevcut idi. Dün akşam saatlerinde de kalan suyu (yaklaşık 80lt) RO cihazından elde edip Reef Crystal tuzu ile akvaryuma eklemiş ve sisteme start vermiş bulunmaktayım. Tankta her ne kadar popülasyon (canlı kaya, canlı kum, pod, tube worm vb) olsa da üzerine birde Prodibio Start UP kullandım. Tabi bu kullanımın artı-eksi etkilerini bilmiyorum, biraz kulaktan dolma bilgiler ile yaptım. Bu konuda yorumlarınız ve genel olarak tavsiyeleriniz benim için önemli. Bu arada arkadaştan alırken canlıları ile aldığım için bir müddet onlarda bu tankta yaşam sürdüler. Tabi evlilik süreci dolayısıyla zarar gelmemesi adına canlıları sattım.Sistemden bahsedecek olursak;

75x55x50 sumplı sistem (Süleyman Usta Yapımı)
    Royal Exclusiv -Bubble King Mini - 160 Skimmer
    Royal Exclusiv -Red Dragon 2500L Kafa motoru
    Eco Tech Marine - Vortech MP10w Dalga motoru
    Giesemann İnfiniti 1x150w MH 4x24w T5(2 actinic+ 1 aquablue+ 1 pure plus) Bu armatürü satıp ecotech radion veya Aquareef Pro ile değiştirme niyetindeyim.
    Tunze Osmolator
    Bubble Magus BMT01
    Caribsea Canlı fiji Kumu
    20 kg fiji kayası canlı

Akvaryumun her ne kadar yarısından çoğu oturmuş su olsa da en azından 1-2 hafta beklemek istiyorum. Önerilerinizi bekler uzun ömürlü sağlıklı canlılar dilerim.

Ekli Dosyalar:

veysel, MESUT_KERİM ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Maşallah çok temiz kurulum olmuş tebrik ederim. Dekor da güzel, sistem de güzeli başlıkta güzel. Sağlıkla gelişir ve hep birlikte gelişme sürecini zevkle takip ederiz inşallah.

TencoMelih ve hakankamasoglu bunu beğendi.
  3. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Kurulumunuz hayırlı olsun.Reef yapacaksanız o armatürü verip dediklerinize geçmeyin bence.

hakankamasoglu bunu beğendi.
  4. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Armatürü sizce de kullanmalı mıyım? Ayrıca şuan 2 adet actinic + 1 adet aquablue+ 1 adet pure actinic bulunmakta. Eğer kullanmamı önerirseniz dizilim hakkında önerileriniz ne olur. Bana bu dizilimle biraz koyu gibi geldi, biraz daha açık mavi şeklinde bir görüntü istiyorum tabi canlıların gelişimi de önemli.

TencoMelih bunu beğendi.
  5. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Özellikle sps yapacaksanız metal ile devam etmenizi öneririm.Metal ampulün celvin değeri nedir?

6. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    MH giesemann 17500k fakat agirlikli lps ve soft olacak ama deneme amacli ufak monti ve hystix de dusunuyorum.

uploadfromtaptalk1409516308489.jpg

Birde bu beyaz solucan gibi yuzen canli nedir simdi gordum :)

7. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    O yüzden çok mavi görünüyor.Mevcut t5 ler ile 14000 celvin metal kullanırsanız tatmin edici görüntüyü yakalarsınız.Ağırlıklı lps için metal çokta gerekli değil, hatta ledler ile çok güzel renkler elde edebilirsiniz, tercih sizin.

TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hakan gayet güzel ve kaliteli bir sistem olmuş. Bence aydınlatma armatürünü değiştirme hatırlarsan sana t5 lerle devam et mercanların durumuna göre de mh devreye alırsın demiştim. Sps geçiş yada mercanlara t5 floların yetmediğini düşünürsen mh devreye alma yada led armatür alma düşüncesine yönelirsin. Ayrıca elindeki armatürü yok pahasına vermek zorunda kalırsın ağırdan al yavaş yavaş.

9. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Şuanlık dediğiniz gibi devam edeceğim. İleride belki değiştiririm. Bu akşam tüm testleri yapıp buradan sizlerle paylaşacağım. Haftaya da temizlik ekibi ile giriş yapmak istiyorum kısmetse :)

veysel bunu beğendi.
  10. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Arkadaslar degerler cok ic acici degil. Onerilerinizi bekliyorum.

Tuzluluk 1025
    Nitrat 50
    Nitrit 0
    Kh 10
    Ph 7.5
    uploadfromtaptalk1409594330414.jpg uploadfromtaptalk1409594341347.jpg

11. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Nitrat yüksek herhalde eski su kullanman sebebiyle olmuş

12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ph ta düşük bir su değişimi yapıp değerleri normale döndürmeye çalışmak en iyisi gibi.

13. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Ne kadar su degisimi yapmaliyim sizce ?

14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Normal rutin haftalık yüzde on yeterli, ilerleyen dönemlerde bunu on günde bir daha sonrasında da 15 günde bir olmak üzere rutinleri düzenlersiniz. Bu ilerleyen dönemden kastım değerlerin yeri oturmasıyla olabilir.

15. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Teşekkürler, bu akşam 30lt kadar bi su değişimi yapıp tekrar ölçüm yapacağım. Bu arada nitratın yüksek olup nitritin 0 çıkması normal midir?

16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Nitratı su değişiminden önce bir kez daha ölçün bakalım ne çıkacak kenara not edin. Pazar gününden bu yana değerlerdeki değişikliği görelim fark var mı yok mu?

Önce buna bakalım döngü nasıl işlevsel mi bir fikir sahibi oluruz.

hakankamasoglu ve Erdal bunu beğendi.
  17. Erdal

Erdal

Döngü meselesi, amonyak nitrite, nitrit de nitrata dönüşüyor. Sağlıklı akvaryumlarda nitritin sıfır çıkması normaldir. Nitratın fazlası ilk olarak sana yosun olarak dönecektir. Bu fazlalığı su değişimleri ile kontrol altına alabiliriz.

nitrat seviyesi 40 ppm, nitrit seviyesi ise 0 ppm olmalı.

18. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Teşekkürler, Bu akşam giderken birde royal nature nin nitrat testini alacağım. Birazda ordan şüphelerim var, çünkü kullanmış olduğum salifert nitrat testi son kullanma tarihine daha 6 ay olmasına rağmen daha önce kullanıldığı için nem alıp bozulma durumu olmuşta olabilir. Birde ph değerini yine düzenli su değişimleri ile mi yükselteceğim?

19. Erdal

Erdal

20. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Nitrat için tm nin testini öneririm.Yeni tankta nitratı kafanıza takmayın, düzelir zamanla.

Sayfayı Paylaş