1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hala Discus Balıkları Saklanıyor

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde m.avcıoğlu tarafından 2 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Bu Discus balıkları en sonunda balık beslemeyi bıraktıracak bana galiba :) Beni deniyolar sanırım :)

Ekli Dosyalar:

TencoMelih bunu beğendi.
  2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Metin, kurulumun, balıkların tanka eklenişi, aydınlatma ile bilgi verirsen yardımcı olmaya çalışalım...

TencoMelih bunu beğendi.
  3. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Murat abi, balıklar ikişerli birer ay arayla eklendi. Hep aklıma bu takılıyor sorun olabilir mi diye. Aydınlatmam led, gün ışığı ve mavi. Yalnız eklemem gereken bi konu olacak, dün Neurogriseovit ampul ekledim, sanki biraz canlanma oldu gibi.

TencoMelih bunu beğendi.
  4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Sürü balığı olduğundan dolayı, bu sorun teşkil edebilir. Genelde aynı boylarda veya aynı batın yavrulardan en az altı adet eklendiklerinde çift çıkartma olanağınız oldukça yüksek oluyor.

Balıklar ayrı sürelerde eklendiğinde bir kaç gün karartma ile birlikte aydınlatma kademeli olarak artırılması sağlıklı olacaktır, hatta ve hatta çok fazla ürkeklik söz konusu ise, akvaryumu çarşaf benzeri bir örtüyle kapatmanız, ve insan görmelerini engellemeniz, bu ürkekliği üzerlerinden atma takdiği olabilir...

Mavi aydınlatma da sıkıntı yaratabilir. Gün ışığı ve parlak beyaz ledler kombinasyonuna bir kaç taneyi geçmemek şartıyla mavi eklenebilir.

TencoMelih bunu beğendi.
  5. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    En son çare akvaryumun yerini değiştirdim bugün. Birkaç gün gözlemleyip faydası olup olmayacağına bakacağım abi. Mavi tonlarım fazlarım değil zaten ama dediğin gibi sanırım 2 balık daha alırsam biraz rahatlayacaklar.

TencoMelih bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kovalama sorunu yaşıyorsun sanırım aynı zamanda. Baskın balık psikolojisi bu gibi durumlar ve üstünlüğü kabul etmeyeni, yahut hasta ve zayıf olanı, diğer rakip erkeği kovalamaları doğaldır. Bu konuda baskın balığı çıkarmak aslında en iyi balığı çıkarmak anlamı taşır, biraz da bu yönden bakman gerek. Sayı artırmak çözüm olabilir. Bunun dışında balık karakterine gem vurman zor doğal olarak, tabii çıkarmak gibi radikal kararlar hariç. Dekor değişimi böyle agresif tavırları bir süre engeller ama sonrasında tekrarlamaya başlaması da mümkün.

TencoMelih ve m.avcıoğlu bunu beğendi.
  7. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Aynen öyle abi baskın balığım en güzel balığım. Onu ayırmak istemiyorum. Fakat en çok kovaladığını da ayırsam bu sefer diğerlerine sataşıyor. Ne yapacağımı bilemedim bu işin içinden çıkamadım ben. Bir ihtimal düşünüyorum, baskın balık büyük ihtimalle erkek. aynısının dişisini alırsam belki diğerleriyle uğraşmayı bırakabilir. Böyle bi ihtimal olabilir mi acaba?

TencoMelih bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dişi sayısının artması ve genel discus balığı sayısının artması bireysel odaklı kovalamayı aza indirir evet.

TencoMelih bunu beğendi.
  9. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    İşte bu güzel fikirde akvaryum hacmi büyütmek gerekecek :) Ben 4 balık bana yeter diyerek başlamıştım ..

TencoMelih bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Belki kendince haklısın ama yaşanan agresif tavırların altında yatan nedenlerden biri de balık türüne göre hacmin düşük olması, yani gördüğünün altında yatan birkaç neden var ama bu da tuz biber misali.:)

TencoMelih bunu beğendi.
  11. k.namalir

k.namalir

Yer:
    istanbul"
    İsim:
    kürşad namalır
    Merhaba baskın balık erkek olmaya bilir zira bu olayı şöyle düşünün bir odadasınız ve birden yanınıza birileri geliyor ilk başta sarılıp öpüşmezsiniz sürü psikolojisi olarak sürü oluşmamış olabilir ki bu tarz balıklarda balık eklemeyi karanlık ta yapmakta fayda var murat beyin dediği gibi bir kaç gün müsade edin balıklara bu süre zarfında akvaryum ışıklarıma olmasın birde karınlarına çökme mevcuttu iştahları nasıl finlerinde erime varmı. Bunları gözlemleye bilirseniz daha faydalı konuşulabilir

TencoMelih bunu beğendi.
  12. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    birkaç gün deil 2 aydır müsade ediyorum zaten ben bunlara. baskın balığın maşallahı var yemleri diğerlerine bırakmayacak kadar iştahlı yemekte.diğerleri ne zaman yeme gelse kovalamaca başlıyor. işte benim anlamadığım bunları nasıl sürü psikolojisine sokabilirim. aydınlatmam led. gün ışığı ve mavi. loş sayılabilecek bi kıvamda. balıklar ikişerli birer ay arayla alındı ve ikinci aldıklarımdan sonra bu sorun olmaya başladı. zaten ilk ikisi çok iyi anlaşıyor aralarında.

TencoMelih bunu beğendi.
  13. k.namalir

k.namalir

Yer:
    istanbul"
    İsim:
    kürşad namalır
    Muhtemelen balığınız eş seçti eğer öyleyse ayırmanız daha iyi olur beraber yiyorsa ve yem yerken ona saldırma yoksa bu aslında iyi bir haber tabi üretmek istiyorsanız ama sürü yapıp keyif almak isterseniz aynı batın veya aynı boylarda ufak olmak kaydı ile beraber büyüktülen balıklarda daha rahat sürü psikolojisi oluşuyor

TencoMelih bunu beğendi.
  14. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    benim balıklarım zaten hepsi aynı boyda ve aynı yerden alınma. sadece ilk aldığım iki tane iyi anlaşıyor. ama sonradan aldığım iki tanesi blue nun saldırısına uğruyorlar :) hayvanların psikolojisi bozuldu valla.hem bence eş tutmaları için çok ufak boydalar. bunları bişeyler yapıp barıştırmam lazım ama kavganın sebebine hala ulaşmış değilim :)

TencoMelih bunu beğendi.
  15. k.namalir

k.namalir

Yer:
    istanbul"
    İsim:
    kürşad namalır
    Bir video çekseniz daha yararlı olur yorum hem discusta usta hobici kardeşlerimiz ve Abi'lerimiz daha net konuşa bilirler bu arada bende anlamadım :)

TencoMelih bunu beğendi.
  16. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    bende anlamadım :D dur hemen çekelim bi video o zman :D

k.namalir bunu beğendi.
  17. k.namalir

k.namalir

Yer:
    istanbul"
    İsim:
    kürşad namalır
    Ben resimleri yeni gördüm bu boyda eş seçme olmaz diye düşünüyorum kusura bakmayın yanlış bilgilendirdim

18. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
  19. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    ve en sonunda en çok kovalanan pigeon öldü. artık ortam rahatlar herhalde :(

20. k.namalir

k.namalir

Yer:
    istanbul"
    İsim:
    kürşad namalır
    Fena olmuş sorunlar biter umarım:(

Sayfayı Paylaş