1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Halide Aydınlatma T5 Destekleri Led Sistem Oluyor

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 4 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum metal halide (MH) aydınlatma T5 Desteklerini Led aydınlatma yapmaya karar verdik. Deniz akvaryumunda mavi Led hoşuma gidiyor. Bugün ustayı yakalayınca başını şişirdim ve kararı birlikte verdik. Ölçüldü biçildi ve sökme işlemini gerçekleştirdik. Modifiye ederek Metal halide yanlarındaki 4x24 wat floresanlar iptal edilerek Led olacak. Araya kırmızı da serpiştirilecek. Aynı zamanda Metal halide balast elektronik olacak ve armatür boyanacak.

Murat kardeşime buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Gelişmeleri konu altından aktaracağız inşallah. Öneri ve fikirleriniz varsa seve seve almak isteriz.

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Halide Aydınlatma T5 Destekleri Led Sistem Oluyor

Abi ne yaptın sen yaaaa güzelim armatürü soyup soğana çevirmişsin. :D

Nede olsa eski Toprak vazgeçemiyor MH. den.

3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Cevap: Metal Halide Aydınlatma T5 Destekleri Led Sitem Oluyor

Vaay Temel abi, sonunda sende giriştin bu Power Led işine. :) Murat abi ve sen voltran gibisiniz zaten. :) Merakla bekliyoruz sonuçları abi, hayırlısı olsun şimdiden. :nazar:

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Temel abi çok güzel olmuş böyle kalsın bence :F

Abi gözünüzü seveyim bir an önce yapın şunu düşecek gibi duruyor :) Allah korusun. :nazar:

Bu arada merakla bekliyorum sonucu. Murat abinin sağı solu belli değil her seferinde farklı farklı işler yapıyor valla.

5. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Temel bey led markasını sayısını çok merak ettim açıkcası bende sabırsızlıkla bekliyorum ..:) ama yeşil ve uv katın diyenler oluyor sanırım daha iyi oluyormuş..:)

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bugün Bülent aynen yeşil Led eklemeyi önerdi ama alınmıştı ledler artık. Ben de merak ediyorum ama Murat yapınca muhteşem olacağından şüphem yok.

Bugün aslında beni aradı ve Metal ile Ledleri ayrı ve yine otomatik olarak ay ışığını elektronik kontrol yapalım teklifi yaptı. Ben aslında bunları dolaba uygulamıştım o yüzden sadece ay ışığı kontrolü olacak.

7. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has

Vayy vayyy vayyy vayyyy ki ne vayy...

Temel abi hayırdır sen pek sevmezsin led. Alkışlıyorum bu girişimi.

Tenik verililer istiyorum ve merakla bekliyorum.Bu arada dealextrem adlı sitede 10wlık 20w lık 16000 20000k lık power ledler çok uygun fiyata bilginize duyrulur... :ay: super:gif em34: em34: em34: em34: em34: em34:

8. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Soruma özelden de olsa cvp verebilme imkanınız varsa ne mutlu bana :D biliyorum yeniyim ama akvaryumum da yeni olacak.:)
    Bu yeşil olayı kırmızı ve bordo renkli canlılarda farkediyormuş onu biliyorum bide vertexdeki gibi cam göbegi eklenirse oh dadından yinmez :D

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tolga halen fikrim değişmiş değil. Fakat ben hep mavinin Led ile alınmasından yana olumlu düşünmüştüm ve armatürde led sadece mavi ve birkaç kımızı olacak. Kısaca metal halideye devam.:)

Yeşil evet ama Murat yanıtlar bunları ben değil. O yüzden beklemek lazım onu.

10. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Ebay'da var aslında benim aldıgım yerdeki ledlerde denenen canlılarda üreme yok ama ölmede yok. 1 hafta olmadı zoanın kafa atması için ne kadar beklemeliyiz :D Eğer zoalar kafa atarsa size benim aldıgım adamın dükkanını tarif edebilirim.:)

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Yeşil konusunda Ben yok diyorum neden dersen Bülent abi de aslında Yeşil dememesi lazımdı bir yazı göndermiştim çevirsin diye çevirinin sonunda yeşil renk ile ilgili akvaryumlarda bir artı veya eksi yönü tespit edilmemiş diye bir bilgi vardı.

Konuyu orjinali ile birlikte yayınlayacağım yakın zamanda.

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Öncelik ile kötü haber ile başlayalım. Metal Halide için 250 watt elektronik balast hiç üretilmemiş, statik balast ile yola devam edeceğiz. Benim fikrim ampul zamanı gelince 150 watt ampuş alınıp balastı elektroniğe çevrilebilir, akvaryum hacmini göz önünde bulundurursak 150 watt yeterli gelecektir.

Gelelim led dizilimine ve adetlerine.

Her 2x24 watt T5 yerine 15 adet 3 watt mavi, 3 adet 3 watt kırmızı, (Kırmızılar 350 mA sabit akım ile sürülüp 1 watt olarak kullanılacak) 2 adet 1 watt mavi.

Mavi ve kırmızı ledler 6'lı pcbler monte edilip, gene altılı 45 derece grup lensler kullanılacak, her altılı grubun içinde 1 adet kırmızı led kullanılacak ( Kırmızı ledler ayrı olarak sabit akım ile beslenecek, yani maviler ile birlikte sürülmeyecek.)

Ay ışı için ise tekli psb kullanılıp, yine ayrı bir sabit akım ile sürülecek.

Kullanmış olduğumuz ler ise 55 cm lik soğutuculara monte edilecek. Buna ilaveten iki adet 9x9 fan kapaklara monte edilecek.

Kullanılacak malzemeler ise;

30 adet 3 watt mavi led
    6 adet 3 watt kırmızı led
    4 adet 1 watt mavi led
    6 adet 6'lı PCB
    6 adet 6'lı grup 45 derece lens
    4 adet tekli PCB
    4 adet tekli 80 derece lens
    2 adet soğutucu alimüminyum profil
    2 adet 37-70V sabit akım sürücüsü
    1 adet 3-24V sabit akım sürücüsü
    2 adet 2-12V sabit akım sürücüsü ( Elimizde vardı)
    2 adet 9x9 220 Volt fan
    1 adet ısı kontrol termostatı
    1 adet on-off anahtar
    Termal macun.
    Çeşitli ebatlarda kablo ve daralan makaron
    Çeşitli ebatlarda çıvatalar

Bir kaç resim ile şimdilik bu kadar.

Sevgiler...

13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Kör oldum kör.:F:F:F:F

Bu nasıl bir şeydir yaaa?:F:F:F

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık Murat, 10 numara oluyor çok teşekkürler. Merak etmeye başladım akvaryum üzerinde. Ustanın elinden çıkıyor şansı yok olacak elbette.

Yüreğine sağlık Murat.:emt:

15. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Cevap: Metal Halide Aydınlatma T5 Destekleri Led Sistem Oluyor

Yeşili es geçelim figüran olacak okuduğumuz kadarıyla ancak uv-A ve uv-b ledlerden bahsediliyor sanırım dalga boyları mı farklı nedir, bunların olumlu etkileri kanıtlanmış. Onlardan da araya bir iki tane atalım bulunabiliyorsa.
    Murat beyin eline sağlık süper olacak şıkır şıkır şıkırdatacaksın akvaryumu Temel. Sağlıkla kullan inşallah

16. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Teşeşkkürler arkadaşlar.

Valla bence kırmızılar fazla gibi geliyor bana, ama akvaryum üzerinde görmek lazım. Yakar söndürür öyle deneriz, fazla gibiyse de mavilere geçeriz hemen.

Yeşili de taktık mı diskoya döner, artık balıklarmı yumurta döker, mercanlar mı çoğalır bilemem.:F Yeşilin bitki de rolü çok büyük olduğunu biliyorum ama, tuzlu su akvaryumlarında da hiç görmedim, abi.

Böyle iyi böyle...;)

17. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Bence ideal. Incelediklerimizde de yakladik 5 e 1 oranindaydi kirmizilar. Tek fark kisip acabiliyorlar. Her rengi ayri ayri. Oyle bir kontrol koyup ayirirsak istenilen seviyede kullanilir.
    Hatta soyle birsey kullanip ucurabiliriz. Ucmaya alistik galiba :)
    http://www.aquariumledlighting.co.uk/controllers.php

Tapatalk Mobil

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Murat dun aksam beni aradi, sag olsun is cikardik basina ama en iyi sekilde cikiyor ortaya.

Bana soyledigine gore Bulent senin de dedigin gibi kirmizilarin ayri kontrol edilmesi mumkun ve ozellikle aslinda dikkat edilmesi gereken nokta mavi ile kirmizilarin ana aydinlatma olan Metal halidenin ampul kelvin degeriyle uyumu. Ornek olarak ben 21,500 kelvin metal kullaniyorum oysa 14.500 kelvin buyume icin daha ideal ve yapilacak olan led sisteminde olmasi gereken bence bu. Bu yuzden bu sekilde yaparak metal lamba degisene kadar idare edip sonrasinda degisebilir.

14.500 kelvin ile 21.500 kelvin arasinda sadece renk farki yok yuzde 40 isik gucu fazlaligi farki da var. Kisaca kelvin yukseldikce guc dusuyor benim gordugum.

Sent from Tapatalk

19. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Bu derse iyi çalışıyoruz Temo, dediğin şeyler doğru ancak başka kriterler de var. Metal halideyi attiracagiz ileride sana evelallah. Halille calisiyoruz led konusunda paylasacagiz bulgulari.

Tapatalk Mobil

20. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Vay vay vaaay :) Abi ellerine sağlık. Resimlerden değilde gerçekte görüp ölçmek lazım nasıl göründüğü ile iligli. Harika olacağına eminim tankın üstündeki halini ve tankta yaratacağı ışığı merak ediyorum gerçekten.

Ellerine sağlık Murat abi.

Sayfayı Paylaş