1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Halil İbrahim Sofrası Sürüm - 2

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde hasanacar tarafından 1 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Siteye yeni üye olan Mustafa Kayacık Hocam ziyarete gelince bir kaç yem denemesi yaptık. :F
    Konu nerden çıktı derseniz, Mustafa hocama Temel Abi'nin Halil İbrahim Sofrası videosunu seyrettirdim. Güle güle seyrettik :horon:

Verdiklerimiz:
    1) Ispanak
    2) Armut
    3) Kavun (Çumra kavunu, harika olur, hiç bir canlı reddedemez smiley18.gif )
    4) Tere Otu
    5) Maydanoz
    6) Karalahana

Hepsini yediler, problem yok. Ölen yok çak:gif

Yeni şeylerle devam edeceğiz. Acaba ıspanaklı börek yerler mi diye düşünüyoruz :F

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Hasan hocam sen ne besliyorsun :D iyi iyi onca yemekle beraber maydanoz vermen iyi olmuş rahatlasın balıklar biraz :) Tamam iyi hoş yiyorlarda verdiklerimiz ne derece yarar , yaramaz mı biliyormuyuz ? Temel abinin balıklarıyla bir tutma seninkileri aman he. :bilmem: Artık onlar evin ve portal'ın birer bireyleri :) Seninkiler onlara yetişicem diye zorlanmasınlar.. Temel abi onları gurme olarak yetiştiriyor.. bilmiş:gif

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Aha işte Temel hocanın elinin değdiği belli. :D

Hasan hocam iyi güzel yedirdinde,hani video ? ;)

4. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar

Abi video çekemedim. Şimdi de şehir dışındayım. Video çeker eklerim. Ayrıca "denesek iyi olur" dediğiniz bir yem varsa yazın da deneyelim ;)

Volkan abi, cikletler üzerinde deneme yapıyoruz.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Arkadaşlar verdiğim gıdaların ben arkasında her zaman durdum ve duracağım. Akvaryum hobisindeki kırmızı çizgiyi iyi belirleyip geçmedikten sonra gerekli araştırmaları yaparak bu gıdalar balıklara verilebilir. Zaten artık net görülebilir ki Avrupa ev ortamında hazırlanan yemlere bu gıdaları yoğun olarak kullanmaktadır. Vitamin içerikleri amacımıza son derece uygundur.

Ancak yeni ve farklı paylaşımlar olduğundan hobici arkadaşların algılaması ve kabullenmesi zor olabiliyor. Bu yüzden tüm bu gıdaları 4 yıl aynı balıklara görsel şölen eşliğinde ve balıkların sağlık durumunu ortaya net koyarak verdim.

Senden bir video istememiz bu analamda hakkımız. :cicek:

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Temel Abi bir kaç gece önce yemlerden bahsetmiştik hatırlarsan. Bende denemek istiyorum demiştim sana. Neler tavsiye ettiğini sormuştum. Açıkçası bir türlü cikletlerimde denemeye cesaret edememiştim.
    Hasan abi denemiş ve olumlu sonuçlar almış. Artık içim bir nebze daha rahat deneyeceğim. Deneyip imkan bulursam video çeker eklerim siteye. Amaç hizmet... :D

Saygılar...

7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Cikletlerde aynı şekilde ne verirseniz yiyorlar.Tabii herkes bu işi bilinçli yapmıyor.Herkes Temel abi gibi beslese amennahta neler veriyorlar hayvanlara şaşarsınız.Ben bizzat tanık oldum.Bilende bilmeyende beslerse o şekilde o balıktan kimseye hayır gelmez.İçinde bariz vitaminlerin olduğu sebze ve meyveler eğer balık tarafından kabul ediliyor ve hiçbir sorunla karşılaşılmıyorsa bencede verilebilir.. Temel abi artık neyin içinde ne var A'dan Z'ye kadar biliyor zaten balıklarının videosunu gören herkeste bu işin nasıl yapıldığını görüp anlaması lazım.İsteyen evinde yapar yemi isteyen parasını verir alır balıklarını öyle besler.Ama ortalarda ağzı laf yapan öyle kafa karıştıran ve firma ajanları gibi çalışan öyle tipler var ki insanların gözleriyle gördükleri videolara ve balıkların hala yaşayıp renklerinin canlılığına rağmen çamur atmaktan çekinmiyorlar.

8. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Volkan Abi aynen katılıyorum. Bir de şunu sormak istiyorum. Diyelim ki maydanoz vermek istiyorum sarı prenseslerime. Bunu kurutarak mı vereceğim ( ki o zaman vitamin değeri yok olur diye düşünüyorum ) ?

Ya da blendır'dan geçirip un ufak ettikten sonra mı vereceğiz ? Ya da yapraklarıyla atsak onlar yer mi acaba ? Bu gibi soruları cevaplayacak arkadaşlarımızdan yardım bekliyorum.

Not: Balıklarım 3-4 cm'ler.

Saygılar...

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hüseyin bizim balıkları taa yavrudan alıştırmazsan bu tip sebzelere ilgi göstermiyorlar. pala.gif Ben ne yaptım ettimse bir gram bile ıspanak vs yediremedim benim haylazlara. montz:

10. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar

Video eklemeyi çok isterdim ama Casio Exilim Z75 model fotoğraf makinam deklanşörü dışarıda kalıp kendi kendine kapanıyor. Tekrar açmayı deneyince "Lens Hatası" diye bir hata veriyor. montz:

Fakat attığım yemlerde bir sorun olmadı.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu hobinin benim için en güzel yanı balık yedirmesidir. Eğer zevk aldığım konular üzerine yazışıp görsellik sergileyemeyeceksem burada ne işim var ?

Önce bilime bakmak gerek, bilim tüm kaynaklarda diyor ki vitaminler insanlarda ve hayvanlarda aynı etkiye ve tepkiye sahiptir. Önce bilimi dinleyelim buyrun süt ürünlerini bile önermiş sebze ve meyva yanında. Daha sonra gerçeklere dönelim.

Ben Dr. Hamdi beyin bu yazısından çok daha önce bu gıdaları veriyordum. :)

Teoman abimin sevdiğim bir ifadesi 'Kusura bakmasınlar bize gelen yiyecek ' Rahmetli Hüseyin abimin bir ifadesi ' yem yiyen balık ölmez ' Akvaryumcu çoşkun abinin her sattığı akvaryumu satın alan kişiye dediği ' Hayırlı olsun Nitratın tez patlasın '

Ben bu insanların sözlerini dinledim ve onlar gibi olanları özlerim tercih ederim ve her zaman dinlerim. Olmayan labaratuvardaki sahte kimyagerliğe soyunanları değil. Biri çıkıp bana bizim balıklarımız okyanus balığı doğasında olmayan gıdalara karşıyım, balık yiyor diye zararlı olmadığı anlamına gelmez işgence ediliyor derse (Çok güzel bir ikon buldum tam bu noktaya eklenecek ama eklemedim, yoğun istek gelirse eklerim. :) ) ve bu arkadaşlar Tetra bits önerirse sağa sola ve yine neredeyse hepsi kullanırsa bu yemi düşünmek gerekir çünkü Tetra bits kaz çiğeri ağırlıklıdır. saat:gif

Doğadan gelen tuzlu su balıklarının çoğunda kuru yem kabul etme sorunu görülür. Benim yediremediğim balık olmamıştır, buna en zor yem kabul eden türler dahildir. Mütavazilik yapamayacağım bir gerçeği yazıyorum. Neden mi ? Elimin altında kutusu 60 lira olan 3-4 kutu yem varken dahi ben içeriğini bildiğim bu gıdaları gerekirse soframızdaki tabakta bulunan havuç parçasını sofradan kalkar yıkar ve balıklara veririm. Yeni gelen yemezse Musa yer. Musayı gören okyanus misafiri yarın yiyecek kokuyu alsın şimdiden. Demek istediğim çeşit fazlalığı bu anlamda şans demektir. ;)

Tatlı su balıkların konu farklı. Neden farklı derseniz, elden yem almıyor hemen hemen çoğu türü. örnek olarak verirsek tuzlu su balıkları olan tang ve angel türü elden koparıp yer. Bu onlara vereceğin gıdayı rahat vermeni sağlar. Tabi ilk önce buna alıştırmak gerek bu da zaman alır. Tatlı su balıklarına bu şekilde yedirmek kolay değil suya atmak lazım. Bu filtrenin çekmesi veya dekor arasına gitmesi anlamına geliyor. Tabi bir eksi durum söz konusu oluyor. En güzeli bence ev ortamında mikser ile tüm içeriği karıştırıp yem araştırma portalında ev yemleri başlıklarında olduğu gibi vermek bence. Kurutarak verme konusunda fikrim yok ama şahsen tercih etmem.

Uzun oldu galiba dalmışım. :cicek:

12. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Oldu oldu çok güzel oldu Temel abi ;)

13. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hocam eline sağlık. :helalolsun:

Hocam o ikonu ısrarla istiyoruz. :) Azbuçuk tahmin edebiliyorum nasıl birşey olduğunu. :) Eminim benim çok işime yarayacaktır. :D

Sayfayı Paylaş