1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hamile lepistes ?

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde serdar3 tarafından 27 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. serdar3

serdar3

İsim:
    serdar büyükcırık
    Merhaba. Aldığımda hamile olan lepistesimin karnı iyice şişti ve siyahlaştı. Sabahtan beri garip hareketler yapınca doğuracak diye düşünüp tankımdan aldığım su ile büyük beyaz bi kovaya ayırdım. Beklemeye başladım ama sürekli şapır şupur sesler geliyordu bi baktım lepistes sürekli suyun üstüne kovanın dışına atlamaya çalışıyor. Sonra geri tankın içine koydum.
    Neden böyle yaptı sizce ?
    Ayrıca doğum anının geldiğini nasıl anlayacağım ?

2. Muhammet Bekci

Muhammet Bekci

İsim:
    Muhammet Bekci
    Cevap: Hamile lepistes ?

2 kez balığımın doğumuna şahit oldum...
    Doğumdan önce deli gibi kendini akvaryum camına sürtüyor. Aşağı yukarı yüzüşler sergiliyor. Karnı simsiyah oluyor.

3. serdar3

serdar3

İsim:
    serdar büyükcırık

Peki kovada suyun sürekli suyun üstüne zıplaması neden olabilir ?

4. Muhammet Bekci

Muhammet Bekci

İsim:
    Muhammet Bekci

Yerini yadırgamış olabilir... Yeni aldığım balıkları küçük bir kaba koyduğumda da bu davranışı sergilemişti birkaçı.

serdar3 bunu beğendi.
  5. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Serdar bey,balığı beyaz bir kovaya aldım demişsiniz,ama bu kovada ısıtıcı yok,hava yok,beyaz renk balıklarda stres oluşturur,birde balığınız ortam değiştiriyor bununda stresi eklenince bu hareketler normaldir.Zaten bu şartlarda yavru alsanız bile sağlıklı olmaz ,yani ölü doğum,erken doğum,veya anaç balığı kaybetme gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir.Bence bunun yerine bitki kullanın ,sağlıklı yavrular zaten kurtulurlar.(tabi akvaryumunuzda avcı türlerden yoksa),Doğumu yaklaşan balık alt yüzgeçlerini kısarak yüzer bunun dışıında doğum anını tam olarak anlamak mümkün değildir.Saygılar

tamerkokcu ve frekaze bunu beğendi.
  6. betül

betül

Yer:
    Kartal İstanbul
    İsim:
    betül öztürk
    buna benzer bir olay benim başıma da geldi balıkları daha yeni almıştım iki tane hamile lepistes ilk birkaç gün akvaryumdaydılar sonra huysuzlandığıklarını ve doğumun yaklaştığını düşünerek yavruluğa koydum acemiliğin verdiği bir merakla internette birkaç araştırma yaptım ve yavruluğun stres yaptığını öğrendim birgün kapağını açık bırakmışım geldiğimde balık kendini dışarıya atmış ve ölmüştü bunun sebebi de yerini yadırgamış olması mı?

ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
  7. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Büyük bir ihtimal stresten dolayı Lepistes için en uygun doğurma yeri yöntemi en bolundan bitkili bir akvaryum imkan yoksa suyun üzerine Rafya koyularakda olabilir.

8. betül

betül

Yer:
    Kartal İstanbul
    İsim:
    betül öztürk
    balığı yavruluktan çıkarmak en iyi çözüm o zaman bilgilendirmeniz için teşekkürler :)

ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
  9. betül

betül

Yer:
    Kartal İstanbul
    İsim:
    betül öztürk
    Yavruluktan çıkardığımda akvaryuma yeni gelen dişi balık hamile balığa saldırmaya başladığını gördüm,hamile olduğundan korkup yavruluğa geri koydum.Ne yapmalıyım şaşırdım saldırgan balık akvaryumdaki diğer 2 balığı da öldürmüş,yani o mu öldürmüş bilmiyorum ama sabah baktığımda ölmüşlerdi.Ne yapmalıyım sizce?

10. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul
    Zanlıyı karantinaya al.

Sayfayı Paylaş