1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hamile Sarı Prenses Balığı

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde saidy tarafından 3 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. saidy

saidy

İsim:
    said yüzer
    Dört aylık mavi ve sarı prensesim hamile. Benim fark edebildiğim kadarıyla 7 gündür ağızda yavrular var. Kusturmayı düşünüyorum ama erken kusturmanın veya geç kusturmanın ne gibi zararları olabilir?

Geç kustur sam balık yavruları yer veya erken kusturur sam yavruları öldürürüm ( kuluçka yok) gibi mesela?

Bu arada daha önce biz bunları yazdık diye kızmayın lütfen. Elimden geldiği kadar okuyorum konuları ama net bir cevap almak için bu konuyu açtım:)
    Teşekkürler.

calbatex bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balıkların ilk yumurta tutuşu mu? Dişiler rahatsız edilmiyorsa gerek yok kurtarmaya. Zaten kusturma için 7 gün erken bir süre. 18. günde dişi ayrı bir üretim tankına alınabilir. Kuluçka yoksa zaten süreyi beklesen iyi olur.

3. saidy

saidy

İsim:
    said yüzer
    Tabii tabii şimdi kusturmayı düşünmüyorum pardon eksik olmuş, 12.gün en erken kusturma için iyi diye okumuştum. Ayrı bir tank almam gerekecek onun yerine 10lt pet şişeyi kesip suyun üstün yaklaşık 3cm çıkarıp şelalenin altına koyup yavruları içine kusturmayı düşündüm hem diğer balıklardan koruyup hem hava sirkülasyonunu sağlamayı düşündüm ama uygun mudur? 18.günü bekleyeceğim bu arada teşekkürler ama tam süreyi kestiremediğimden 2-3 gün erken geç çok etkili olur mu?

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bu tamamen balığın durumuna akvaryumun ortamına göre sizin vereceğiniz bir karar.
    Balığın durumu ve akvaryum ortamı yani yavrulara annenin bakacağı koruyacağı yerler varsa kusturmadan beklemek daha iyi...:)

saidy bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kusturma işlemi bence gereksiz bir uygulama ama bazı hobiciler bunu hızlı yavru için vs yapıyor. Önemli olan yavru sayısı değil niteliğidir. Kusturmaya geç kalma yoktur yeterki anne kendi bırakmadan önce bu işlem yapılsın. Akvaryum içinde ayrı bir kap içinde yavrularda bir süre durur, anne balık burayada yavruları kendi bırakabilir.

saidy bunu beğendi.
  6. saidy

saidy

İsim:
    said yüzer
    Peki teşekkür ederim bilgiler için..

7. saidy

saidy

İsim:
    said yüzer
    Mavi prenses kendi çıkarmış yavruları diğerleri de yemiş.3 tanesini kurtarabildim, geç farkına varmışım..sarıyı kusturdum maalesef böyle olunca, keseliler biraz ama bakalım...

Sayfayı Paylaş