1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hangi ciklet türü?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde gölge2006 tarafından 5 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. wuslat

wuslat

Yer:
    Mersin
    İsim:
    yalçın özdemir
    Yunus için minimum 300 lt ama evin küçük olmasından dolayı 120 lt de beslemekteyim yunusları valla süreklide yavru alıyorum :) 2 dişi kuluçkada şuan daha önceki yavrularda var. Ama şu bir gerçek balıklar fazla büyümüyor...

2. gölge2006

gölge2006

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    CANBAZ
    ciklet almaya karar verdim sarı prensen ve mucevher cıklet olurmu aynı yerde yada tek sarı prenses

3. k.namalir

k.namalir

Yer:
    istanbul"
    İsim:
    kürşad namalır
    Ha şunu anlamıyorum evde onlar 120 Lt yavru veriyorlar diye onları yetiştirmiş sadece kendi egomuzu tatmin etmektir ama biz hobiciysek onların mutlu olacağı en azından bir ortam hazırlamak lazım diye düşünüyorum

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Tek tür daha sağlıklı olur .Sarı prenses veya mücevher arasında seçim yapabilirsiniz.İki tür biryerde olmayabilir nedeni ise mücevherler özellikle üreme döneminde çok agrasif türdür.

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  5. k.namalir

k.namalir

Yer:
    istanbul"
    İsim:
    kürşad namalır
    Sert bir tabir olduysa kusura bakmayın

6. gölge2006

gölge2006

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    CANBAZ
    sert olmamış tam aksıne dogru bilgi vermısısnız sızın onerınızde mantıklı gelmıştı ancak dedıgınız balık turlerın saglıklı bakacagımı dusunmuyorum ozellıkle bıtıkılı akvaryumu dıyeyım oyuzden cıklette karar kıldım su ankı balıklarımıda satısa sundum balıklara özenle bakıyorum saglıklı olmaları acısından sonucta onlarda bır canlı yasama alanlarının ıyı olması ısterım bakacagım balıklarında mucevhermı sarı prensesmı alayım onda kararsızım zaten su kararsızlık yuzunden herseyde bıraz secıcı ve arastırı o sekılde alırım sanırım bu benm kişiliğimde var ?

7. k.namalir

k.namalir

Yer:
    istanbul"
    İsim:
    kürşad namalır
    Abicim o hacimde sarı prenses olmaz ciklet olmaz akvaryumu büyütme imkanınız yok en azından 150 Lt olsa iyi lir

8. wuslat

wuslat

Yer:
    Mersin
    İsim:
    yalçın özdemir
    evet yorumun sert oldu. ya ben anlatamıyorum yada anlamamakta ısrar eden bir sürü kişi var burada 65 metre karelik evde daha büyük bir akvaryum kurmam imkansız. Egoyu tatmin etmek diyorsun ya balıkları beslemeyi o kadar çok seviyorum ki yakında çocuğum olucak ve onun yatak odasına 2 tane akvaryum kurdum. yani çocuk odası yok buna ego tatmin etmekmi diyorsun sen ? bilip bilmeden konuşmak hoş değil ha diyeceksinki o zaamn besleme yazık değilmi ben balıklarımı seviyorum arkadaş o kadar

9. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Buraya kadar tüm yazılanları okudum ve anlamaya çalıştım. Size şunu söyleyeyim sizin akvaryumunuz 100 litre fakat ölçüleri nedir bilmiyorum ve balıkta neya karar kıldınız tam anlamadım fakat size bir kaç bilgi vereyim. Öncelikle balıklarınız için en iyi ortamı hazırlama çabasında olduğunuzdan dolayı da tebrik ederim.

Sarı prenses ile mücevher ciklet arasında seçim yapmalısınız neden? Çünki ciklet cinsi balıklar bölgeci balıklardır. Sarı prensesleri ele alırsak bol mağaralı, korktukları saklana bilecekleri kayalık dekor isterler. Genellikle akvaryum içerisinde ki dengeyi koruya bilmek için 1 erkek 4-5 dişi seçilir. Yani 5 balık. Dekorları da ele alırsak ortalama 70 litrede 5 bölgeci balık bakacaksınız ki çok zor. Mücevhere gelince 1erkek 1 dişi şeklide yaşarlar. Özellikle üreme dönemlerinde aşırı agresif olup kendisinden katkat büyüklükte balıklara saldırdığına şahidim. Sonuç olarak bu hacimdeki tankda bu balıklara bakmanız pek hoş olmaz.

Size tavsiyem lowteck tabir edilen bakımı sor olmayan bitkili akvaryum içerisine canlı doğuran cinslerinde karma çok hoş bir akvaryum yapmanız. Nacas, elodoa, cüce sazlar sizin için önereceğim bir kaç basit bitki. Lepisteslede desteklerseniz rengarenk bir dünyanız olur. Bu sayede sizde sıkılmazsınız hobiden.

Size açıkça şunu söyleyeyim cikledler den çok çabuk sıkılacaksınız.

tamerkokcu bunu beğendi.
  10. gölge2006

gölge2006

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    CANBAZ
    öncelikle teşekkür ederim fikir belirttğiniz için su an için siizn ve buradakı tavsıyelere bakarak canlı doguran ve tetra almaya karar kıldım lepistes neon karısık olucak bir sakıncası olurmu? bitki için tavsıyelerınızı dıkıkat edecem ..

11. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Birlikte beslemenin sakıncası sadece neonların yavrulara karşı saldırgan olması. Yani sizin üretim gibi bir derdiniz olmayacaksa gayet şık olur.

12. gölge2006

gölge2006

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    CANBAZ
    bu arada akvaryum ölculerı 80*42*30

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ölçüler iyi,üretim yapılmayacaksa lepistes ve neon karışık olur...:)

Sayfayı Paylaş