1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hangi Türü Tavsiye Edersiniz ?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde dr_glicocalix tarafından 9 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER
    Değerli akvaryum dostları, saygıdeğer üstadlar; akvaryumumda bulunan beyaz prenses kolonisini değiştirmek istiyorum. Açıkçası artık bunlardan hevesimi aldı diyebilirim. Gerçi satmaya da gönlüm pek el vermiyor çünkü az çok emeğim var üzerlerinde. Ta yavruyken almıştım şimdi canavar gibi oldular. Bir de taktir edersiniz ki beyaz prensesler koloni olarak pek tercih edilmiyorlar aquaristler tarafından yani koloni olarak satmam pek mümkün olmayacak.

Herneyse gelelim asıl sormak istediğim soruya; yeni bir koloni kurmak için bana önerebileceğiniz hangi tür olabilir? Yaşama şartları beyaz prenseslerle benzerlik gösterecek ayrıca popüler olarak satılan yunus ve sarı prensesten başka bir tür olacak tercih edeceğim balık. Önerilerinizi sunarken Erzurumda olduğumu ve çok da fazla seçeneğim olmayabileceğini göz önünde bulundurursanız sevinirim. 1 erkek 5 dişi olacak şekilde yaşayabilecek türler tercihimdir. Değerli fikirlerinizi bekliyorum...

Akvaryum boyutları 30X100X50 = 150 litre

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu tarz bir öneri isteyen arkadaşlara papağan gibi yazdığım iki türü yazacağım yine. Dedim daha önce birilerine besleteceğim illaki sonunda. :F

Leptosoma kolonisi ve leptosoma zıttı olarak alt kısımları kullanan leleupi kolonisi olabilir. Bu türlerde bitki seçenekleride var ve akvaryumlarına çok yakışıyor.

Bunlar olmadı asil kral olsun bari. Fossorochromis rostratus. saat:gif Özel bir tür olduğunu düşünüyorum.
    Çok asaletli bir balık. :helalolsun:

3. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER

Temel abi önerilerin için teşekkür ederim ancak benim akvaryumuma ve bütçeme pek uygun olduklarını söyleyemeyeceğim. Ben fakir fukara bir üniversite öğrencisiyim :cekingen:
    Leptosomalar için en az 200 litrelik akvaryum olmalı diye okudum birkaç yerde ayrıca 8.5-9 gibi ph larda uygun yaşama ortamı sağlanıyoruş. Ayrıca yanılmıyorsam hem kendileri hemde yavruları için artemia gerekiyormuş. Artemiayı burada her zaman temin edemeyebilirim. Leleupiye gelince o da gene 8.5-9 gibi ph lardaki sularda yaşamakta ve fiyat olarak beni biraz aşar. Ben damızlık boy almayı planlıyorum. Kinge hiç girmeyelim zaten 400 litrelik akvaryum gerekliymiş en azından öyle ya balık KRAL 40 cm kadar boylara da ulaşabilme kapasitesi var onu 400 litreden aşşası kurtarmaz, benimde KRAL a uygun bir saray edinmek için yeterli param yok.
    Temel abi gel sen bana daha uygun olabilecek balıklar öner bu dediklerin benim için pek mümkün görünmüyor.
    Bu arada senin şu önerdiğin leptosomalar hani Olcay abinin hamsi bunlardan daha iyidir diyip dalga geçtiği balıklar mıydı sanki ne :F

4. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Bana kalırsa bir çılgınlık yap ve tetra al sonrada akvaristliğin tadını çıkar.

5. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER

Emrah sen diyosunki akvaryumu hepten boz kumundan dekoruna kadar herşeyi değiştir hatta flitreyi bile. Tamam güzel balıklar ama benim odam güneş almıyor pek öğrenci evindeyim akvaryumların yerini değiştirme ihtimalim pek yok malesef bu nedenle birkili bir akvaryum biraz zor olur. Koyu renk kum almam lazım ayrıca bendeki kum beyaz kuarts kum. İç filitreyi de değiştirip şellale filitre olayına girmem lazım ki bu da pek mümkün değil. Ama ilerde kendi işimi elime alınca ve kendi paramı kazanmaya başlayınca ilk yapacağım şeylerden bi tanesi bitkili bir akvaryum kurmak olacak. O zaman da senden ve senin gibi bitkili akvaryum tecrübesi olan akvaryum dostlarından tavsiyelerini, kesinlikle alacağımdan hiç şüphen olmasın.

6. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Gökhan beyaz quartz kum ile bitki olur, iç filtrenide değiştirmene gerek yok beyaz prensesleri vererek akvaryumcundan bitki ve tetra alabilirsin bence ;)

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Abi ben de bitkili kurmandan yanayım. Ama sen yok illaki cichlid besleyeceğim diyorsan mpanga ya da paslı cichlid tavsiye ederim. Kırmızı prenses olarak da bilinirler. Malawi'de çok güzel onlarca tür var. Bunları araştır. Kendıne uygun olanı seç sonrada seri üretime geç çılgın:

Kolay gelsin abi...

Sayfayı Paylaş