1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hangi Tank Ölçüsünü Tercih Edersiniz?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde basma tulumba tarafından 21 Kasım 2014 başlatılmıştır.

?

Sizce hangi ölçü?

1. 180*65*45h

oy sayısı 2
    13,3%
  2. 160*80*60h

oy sayısı 6
    40,0%
  3. 180*90*60h

oy sayısı 3
    20,0%
  4. 210*80*55h

oy sayısı 2
    13,3%
  5. 240*60*50h

oy sayısı 2
    13,3%
  1. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Arkadaşlar önümüzdeki bir zaman dilimi için aklımda ortalama büyüklükte bir tank kurmak var.
    Ancak ölçülerine henüz karar veremedim. Bu kararsızlığın altında birçok parametre yatıyor. Elektrik faturasından tutun da nakliyesine kadar...
    Ankete katılmanızı ve sizin fikirlerinizi duymayı isterim.
    Yükseklik ve aydınlatma konusunda sıkıntım yok. Mercan olacaksa, tabii ki metal halide olacak ;)

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Burhan bu ölçüler ne bunları doldurmak için iki araba parası gerekir adama. Ben sana ideal ölçüyü yazıyorum buraya 130x70x50h bu yeterli gelir. 100x60x40h bir de sump yaptın mı deyme keyfine. Sumpla beraber kum kaya girdimi 650 litre su eder denüz olur deniz.

MESUT_KERİM, YMR_AY, nhtkmn ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Yer varsa 150x70x50 de olur. 150nin üstüne çıkılacaksa, yükseklik 40 a doğru çekilebilir, derinlik de 55'e. Akvaryum önden seyredildiğine göre, 150x50=7500cm2 eder, 180x42 lik ön pencere de aynı alanı size veriyor demektir. 40cm su derinliğinin altına inilmesi uygun olmayacağından, 180 den sonrası için de derinlikten tırtıklamak gerekecektir :) Boy uzadıkça ışıklandırmanın boyu/sayısı da artacak tabiki.

Sump konusunda Veysel kardeşimle aynı fikirdeyim.

basma tulumba ve veysel bunu beğendi.
  4. FRK34

FRK34

Yer:
    İSTANBUL-OKMEYDANI
    İsim:
    Faruk KURU
    Ben bu tanklardan biriyle eve gitsem kovarlar sanırım evden. :)

5. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Bende daha buyugu olmasına rağmen en optimumi 130x70x50 diyorum

basma tulumba ve veysel bunu beğendi.
  6. vicia ervillia

vicia ervillia

Yer:
    manisa
    İsim:
    burcak arbil
    Ne kadar büyük akvaryum okadar maliyet..
    200*55*60 kendi akvaryumum 3 kısmıda cam yani her tarafına mercan koymaya kalksan maliyet cabası..
    Biraz daha ufak akvaryumlarla daha mutlu olacağına eminim,
    hatta iki cepheli duvara dayalı akvaryuma güzel bir kaya dizaynı ve mercan yerleştirmeleri ile maliyetin dahada düşecektir.

FRK34 bunu beğendi.
  7. Önder.

Önder.

İsim:
    Önder ÖZTÜRK
    130*60*50 bence hoş olacaktır

basma tulumba bunu beğendi.
  8. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Daha önce 130*70*55 vardı ve memnundum aslında. Ancak şimdi biraz daha büyüğünden düşünüyorum.
    Aslında tek kafaya taktığım elektrik faturası. Muazzam bir yük binsin istemiyorum aile bütçesine :/

Ontheway bunu beğendi.
  9. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    MH ler yerine led kullanırsanız, ölçülerle de su hacmini fazla değiştirmeyecek şekilde oynarsanız, neden olmasın.

10. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Hocam ledler, kaliteli metal halidelerin tırnağı bile olamıyorlar ne yazık ki. Ancak ben led + metal halide düşünüyorum bu sefer.
    Mercan girişine kadar ledler ile devam edip, sonra metal halide ile besleme yolu şu anda dünyadaki en iyi yöntem gibi görünüyor.
    Cree ledlerin siparişini verdim ancak ne olursa olsun, metal halidenin tadına bakmış biri olarak, vazgeçmem pek mümkün değil :)

Ontheway bunu beğendi.
  11. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Elektrik idaresindekilerin ellerini ovuşturduğunu görür gibiyim :) Çok yakar, ısınır, ısıtır. Acaba gün içinde kısa süreli yanması yetmez mi? kalan sürede ledlerle devam edilse, örneğin sabah led, öğlen MH, sonra yine ledler gibi..

12. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    150x70x50 diyip arttiriyorum :)

Önder. ve basma tulumba bunu beğendi.
  13. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Aynen öyle yapmayı düşünüyorum Alper Bey. Ledler ile başlayıp, metal+led devam edip ledlerle bitireceğim kafamdaki projeye göre.
    Floresan armatürler ayrı pahalı, T5 ler ayrı pahalı. 6-8 ayda bir değişiklik de cabası.
    Oysa metal halideler 2 yıl ömür biçiyorlar. Ayrıca watt hesabınca verdikleri ışık değerleri de daha yüksek.
    Biraz pompalama hikayesi aslında ülkemizdeki. Metal halide kullanmış ve mercan bakmış biri, canlılar üzerindeki gelişimleri görmedikçe de T5 e olan eğilimi yıkmak pek kolay olmaz bizim ülkemizde. Giesemann metal halide yerine, hopar T5 lerin seçildiği bir noktadayız hala sonuçta :)

Ontheway bunu beğendi.
  14. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Mahir hocam, ben de size Achilles tang diyorum, başka da bir şey demiyorum :)
    Hayvanı rahat ettirecek bir ölçü arayışındayım ;) Zamanı geldi artık bu balığı tatmanın.

15. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Mevzu oysa; Ates, Hakan ve Özkan bey'lerin tanklari gibi boyutlar uygundur.

16. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ
    Boyda 150 cm'nin üstü gereksiz,yukseklikte 60 cm üstü lüzumsuz,derinlikte 100 cm'nin üstüne ev lazım sonuç olarak 150x90x60 diyorum

17. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bu anket sonucu ne kadar anlamlı olur tartışılır.Neticede sizin yaptıracağınız tank ölçüsünde bizim tercihimizin bir önemi yok.Tankın boyutu koyulacağı yere, kişinin ne beslemek istediğine, bütçesine, aylık ayırabileceği zaman ve işletim masrafına göre değişkenlik gösterir.
    Yani kısacası hobicinin yaptıracağı tankın tercihini yine hobici kendi vermelidir.

18. messiah

messiah

Yer:
    Manisa
    150.80-90.50h.Reff tank ne kadar derin o kadar yakışıklı.temo2
    elektrik faturası orta çaplı bir ekipmanla 70-80 tl. farkettiriyor herhalde.

19. Aslan06

Aslan06

Yer:
    Ankara
    Evin statiginide arastirin bence, akvaryumunda herseyiyle net agirligi max ama max 750 kg gecmesin derim...

20. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Bir sonraki akvaryumum muhtemelen 300x40x30h olacak:)

Sayfayı Paylaş