1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

hangisi daha iyi olur

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde 34yunus tarafından 10 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. 34yunus

  34yunus

  Mesajlar:
  63
  akvaryumumu 60 lt akvayuma büyütcem ve bende 2 tane tek çıkışlı hava motoru var biri SHARK RS-510 HAVA MOTORU bu biri ise eski markası silinmiş 220-240v 50hz yazıyor bunun harici iç filitrem var ama iç filitrem galiba biraz büyük geliyor o yüzden onu açmıyorum çok fazla su veriyor gibi geliyor ve öğrendiğim bilgilere göre lepistesler biraz durgun su istiyorlar o yüzden onu açmak istemiyorum bu 2 hava motoru yetermi? yoksa filitreyide ekliyimmi nasıl kullanıyım bu 3ünü ????
  not: hava motorlarından 1inin çıkışını bir terminalle 2 ye böldüm yani toplamda 3 çıkış var birinde hava taşıvar 2.si bir kayanın altında 3. ise tek bir filitreye bağlı sizce nasıl kullanmalıyım bu 3 makinayı ????
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  İç filtre eğer gerçekten güçlüyse canlı doğuranları yoracaktır. Zaten aşırı akıntı görselliği bozacak, balıkları rahatsız edecek, bitkileri dağıtacak ve taban kumunu oynatacaktır. Benim fikrimce size en uygun çözüm iç filtre ağzına bir hortum takarak suyu akvaryum dışındaki bir plastik kova veya kaba aktarmak ve oradan 50.lik pimaş vasıtasıyla akvaryuma geri vermektir. Bu şekilde daha iyi oksijn sağlanacak ve hava motoruda kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Yine filtrasyonun çok daha güçlü hale geleceğini hatırlatmak isterim.

  Yapılış şekli birçok modelde kendin yap katagorilerinde bulunmaktadır. Bankada olduğumdan şu an fotoğraf ekliyemiyorum, ancak oldukça basit bir yapımı ve kurulumu mevcuttur. Yaparsanız görsel olarak bizlşerle yapım aşamalarını paylaşmanızı dilerim, bu aşamada fikir alış verişiyle daha efektif hale farklı fikirler katarak getirebiliriz.
   
 3. 34yunus

  34yunus

  Mesajlar:
  63
  filitreden çıkanı kovaya aktardıktan sonra kovadan akvaryuma geri nasıl aktaracağım peki motor vb. bir makineye gerek yokmu
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Elbetteki motora ihtiyaç yok. Zaten elimizde bir iç filtre var ve akvaryum içinde normal işlevini yapmaya devam edecek iç filtre. Ancak su çıkışına hortum takıp suyu akvaryum üstündeki kova veya kaba aktaracağız. Kabın içinede istersek yine filtre malzemeleri koyacağız ve kabın altına yakın bir yerine 50.lik pimaş takıkınca su akvaryuma normal seyrinde oksijenlenmiş olarak akacak. Gayet basit aşağıdaki linke bir göz gezdirirsen ne olduğunu kavrayacağını umuyorum.

  Bu linki inceleyebilirsin. Dıy bölümünde farklı çalışmalarıda mevcut. ;)
   
  Düzenleme: 13 Mayıs 2016
 5. ft25

  ft25

  Mesajlar:
  323
  İsim:
  Furkan TEMEL
  hangisi daha iyi olur

  Sadece shark olanı kullan hava motoru olarak.Filtrenide boyuna değilde enine koyarsan suyu daha az çevirir.Eski hava motorunu kullanmamanı tavsiye ederim çünkü eski hava motorlarında elektirik kaçağı olabilir.(ALLAH MUHAFAZA).O yüzden sharkı kullan.
   

Sayfayı Paylaş