1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

hangisini tercih ederdiniz?

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde Erman_GÜNDOĞDU tarafından 27 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu
    Uzun bir süredir sarıprenses yunus üretiyorum.Şimdi frontoza veya tropheus'a geçmek istiyorum.Siz hangisini tavsiye edersiniz? Hangisinin üretimi daha kolay ve zevkli olur?

2. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Cevap: hangisini tercih ederdiniz?

Frontozalar damızlık olmadığında üretimleri için baya bir süre gerektiğini okumuştum. Tropheus' da da aileyi kurmak bazen sıkıntı oluyor. Fakat arkadaşım tropheus üretimine başladı. 2. yavrularını aldı. 2 erkek 9 dişi idi sanırım sayısı.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tropheus daha kolaydan ziyade hızlı o aşamaya gelir. Üremeye hazır Frontoza kolonisi ise cep yakar. Yavru alınsa 3 Yıl beklemek gerekir aşağı yukarı.

4. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Of one abi ya ben çok sabırsız bir insanım.Hayatta bekleyemem o kadar süre.Tropheus ne önerirsiniz abi benim ikola,bemba bide şu sarı yüzgeçleri kırmızı olan ilangi mi?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tropheus İlangi güzel tür bence de ama yavru alımı zor olabilir. Duboisi, İkola, chimba, kasakalawe nispeten ona göre daha kolay gibi.

6. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Peki abi tek koloni olarak mı kurmalıyım?İki farklı kolonimi daha uygun olur tropheus için ne dersiniz?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bence tek tür daha iyi ve sorunsuz olur.

8. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Bide abi yavrularını kusturmadan doğal büyütüp akvaryuma bırakıyorlarmış ve yavrularını yemiyorlarmış doğru mu?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çok doğru, o yüzden onları ve Leptosomaları çok severim. Bu arada Tropheusların yanına Leptosoma türü ekleyebilirsin. Güzel olur bence, onlarda akvaryum içine ürer.

10. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Abi bu inanılmaz harika birşey olmalı.Düşünsene ben gün aşırın bir sarıprenses yunus kusturuyorum.Kuluçka makinasına alıyorum.Birsürü akvaryum bir sürü malzeme büyük tek bir tankta rahatlıkla bu balıklara bakabilirim ozaman? Şaka gibi en kısa zamanda elimdeki herşeyi çıkarıp büyük bir tank ve ikolaları ayarlamalıyım.Erkek dişi oranı yada koloni sayısı ne olmalı abi?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Dişi sayısına bağlı olarak erkek sayısı artabilir ama koloni bütün olmalı yani erkeler koloniden olmalı. 1 erkeğe 4 dişi düşerse güzel olur.

12. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Damızlık altı 20 tane alıp kendime bi koloni kurmak nasıl olur?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Güzel olur, içlerinden eleme yapar koloniyi kurarsın. Ancak alacağın balıklar başarının anahtarı olacağından seçimin çok titiz olmalı, demedi deme. Sıradan esnaf ithalatından 20 yavru alırsan dişi sayısı olarak hüsrana uğrama ihtimalin olur.

14. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
  15. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Linki inceliyorum teşekkürler.Evet tek sorun güvenebiliceğim birinden yavruları yemin edebilmek zaten birçok kez tropheusa geçmeyi düşündüm ama güvenip alabiliceğim bir hobici bulamadım.Bir abime akvaryumcudan 16 tane getirttik 6 tanesi öldü.Erkek dişi oranı hak getire yaşamıyor bile...

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Sabırsız olduğun için frontoza dan vazgeçmen iyi olmuş.:) Frontozalar oldukça geç ürüyorlar.Yumurta alan dişiyi bile beklemek sıkıyor insanı.Yaklaşık bir ay kuluçka süresi var.Ama zorluğu,beklemesi olsada çok severim frontozaları.Onlar benim gözümde akvaryumun efendileridir herzaman.

Tropheus forntoza ya nazaran daha çabuk ürerler ama Temel hoca nın da dediği gibi koloniyi baştan güzel kurman lazım.

17. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Bütün türlerip besleyip bıktıktan sonra belki 20 tanede frontoza alıp 2-3 yıl beklerim yaşlanınca bakılacak balık ozaman ihtiyarlayınca su değiştircek dermanım kalmayınca bakayım ben frontozaya :)) tropheus harika benim gibi bi saniye yerinde durmuyor akvaryum portalının tropheus videosu harika gün aşırı izliyorum...

18. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Valla bencede frontozalar bana görede tüm balıkların efendileri.Şu güzelliğe bakarmısınız

Şu mpimbwelere hastayım seneye 1 tank da mpimbwe kurulumu düşüncesindeyim bu yaz çalıştığım parayı buna yatırcam :D Ama işe maddi açıdanda yaklaşırsak benim bi tanıdığımda var.mpimbwe değiller moba olabilir türünü tam hatırlamıyorumda 5 dişi 1 erkek kolonisi var.Pek ilgilenmediği halde ayda 50 yavru alıyor.4 cm likken 10 tl ye satıyor 6-7-8 cm likleri 20-25 arası okutuyor.Bence iyi para böyle 4 tank kolonin olsun yatarak geçin.Şahsen ben ilerde evimin 1 odasını üretme odası yapmayı düşünüyorum ek gelir açısından.Hem hobi tatmini hemde ek gelir kapısı.Biliyorum balıklara parasal yönden yaklaştığım içinde kızacaklar belki ama Türkiye her yıl 1-2 milyar dolarını dışardan balık ithaline harcıyor taa tayland dan balık ithal ediyoruz.Biz hobiciler niye üretip iç pazara verip hem kendimize hem vatanımıza kazandırmıyoruzki

19. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Sonuna kadar katılıyorum kardeşim.Elim ayağım tuttuğu sürece hem hobimi hemde gelirimi sürekli kılmak.Yaban eller üretip biz alacağımıza,biz üretelim onlar alsın...

Sayfayı Paylaş