1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hapis!!

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Bjkolik tarafından 30 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. Bjkolik

  Bjkolik

  Mesajlar:
  250
  İsim:
  Tolgahan
  Arkadaşlar erkek mavi prensesim dişilerime çok kur yapıyor nerdeyse mağaralardaki bütün kumları temizledi ve dişilerim isteksiz.Bunun üzerine erkek balığım dişileri haliyle kovalıyor.Ama bunu çok abarttı 2 balığımı hapis halinde tutsak etti resmen balıklarım yem yerken bile korkarak yiyorlar.Filtrenin olduğu yerden ayrılmıyor sürekli oraya gidiyor.Üzgünüm resim çekemedim çünkü ben resim çekerken balıklar ürküyor hemen kaçıyor.Dolayısıyla resim çekemiyorum.Ciddi bir yaralanma olacak diye korkuyorum.Dişi bir tane daha mavi prenses almayı düşünüyorum ama malesef yok balıklarımı bu durumdan nasıl kurtarabilirim?Acil yardım edin.
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Hapis!!

  Yapılacak çok fazla bir şey yok. Baskın bir erkek söz konusu ve kovaladığı balıkların dişi olduğuna emin misin bilemiyorum orasını. Dişi sayısını artırman veya son çare olarak baskın balığı çıkarman gerek.
   
 3. Bjkolik

  Bjkolik

  Mesajlar:
  250
  İsim:
  Tolgahan
  Cevap: Hapis!!

  Evet sanırım öyle olacak diğer balıkların dişi olduğuna eminim anus vent kontrolünde arkalarında kırmızılık vardı.Bu dişi olduğunu gösteriyor sanırım öyle biliyorum.Bir dişi daha almayı düşünüyorum ama nerde bulabilirim bilemiyorum.Kastamonuya mavi prenseslerden az geliyor hatta hiç gelmiyor gibi bir şey.2. seçeneğe bakarsam erkek balığı çıkardığımda bu seferde akvaryumda erkek kalmıyacak çünkü sarı prensesleri 1e 3d diye aldım fakat hepsi dişi çıktı.Yani akvaryumda sadece 1 erkek var ve çok baskın :( İnşallah bu durum düzelir.Ayrıyetten dişi balığımın biri çelimsiz bir balık yani ağzına yumurta almama isteği bu çelimsizlikten olabilirmi acaba.Çünkü ağzına yumurta alınca yem yemiyor bildiğiniz gibi çok çaresiz bir durumdayım.Eskiden balıklarımın güzel güzel yüzmelerini seyrederdim.Şimdi erkeğin dişileri kovaladığını izleyebiliyorum sadece. :(
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Hapis!!

  Bunlar normal davranışları aslında. Dişi balık bakımsız ve çelimsizise üreme dönemine giremez ve bu durumlar erkek balığın stresini artıran ve saldırgan yapan durumlardır. Kararı verecek olan sensin sonuçta. Balıkların karakterlerine gem vurmak kolay değil.
   
 5. Bjkolik

  Bjkolik

  Mesajlar:
  250
  İsim:
  Tolgahan
  Cevap: Hapis!!

  Ozaman ben çelimsiz olan dişi balığımı vereyim fakat 1e 2 dişi kavga ederlermi bu seferde ?
   
 6. Erman Pehlivan

  Erman Pehlivan

  Mesajlar:
  2.843
  Yer:
  İzmir / Torbalı
  İsim:
  Erman PEHLİVAN
  Cevap: Hapis!!

  1 erkeğe minimum 3 dişi bulursanız, hem siz hem erkek hemde dişiler rahat edeceklerdir. Bu arada konu başlığı açarken, daha açıklayıcı başlıklar seçermisiniz? Hem arama motorları, hemde bizler için daha anlaşılır olacaktır.
   
 7. Bjkolik

  Bjkolik

  Mesajlar:
  250
  İsim:
  Tolgahan
  Cevap: Hapis!!

  Başlık için özür dilerim.Fakat şimdi ben çelimsiz balığımı çıkarırsam 2dişi kalacak demek istediğim bu.Çıkarırsam yine kavgalar olacak.Çıkarmasam da kavgalar olacak.Benim bir orta yol bulmam lazım lütfen bunun için yardım edin.Çok çaresiz bir durum aslında erkek balığım her saldırışa geçtiğinde bişey olacak diye korkuyorum.:(
   
 8. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Cevap: Hapis!!

  Tolgahan Kardeşim, akvaryum boyutlarından vs yazarsan daha iyi olur bizim için belki yer sorun'udur veya 3'üde erkek olabilir gerekli bilgiler yazarsan daha iyi olur...

  Saygılar...
   
 9. Bjkolik

  Bjkolik

  Mesajlar:
  250
  İsim:
  Tolgahan
  Cevap: Hapis!!

  Yok zaten biri yavru vermişti bana onun için 3 ü erkek olma ihtimali sıfır akvaryumum 180 lt akvaryumum salonda duruyor.Köşe tarafında.Sıcaklık 27C 28C oluyor aslında normal olanı 26C fakat evin sıcak olması bu durumu yaşatıyor bana.Dış filtreyide dün aldım Dolphin C-500 iç filtre de FE-1504 ışığın markasını bilemiyeceğim kusura bakmayın ısıtıcıyıda bilemeyeceğim onunda kusuruna bakmayın ama ısıtıcı ve ışık normal bir şekilde çalışıyor.Kum da mercan kumu.İçindede yoldan topladığım taşlar,bir gemi ve kırık küp ler var. Bu bilgiler inşallah yeterli olur.:shh:
   

Sayfayı Paylaş