1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hassas Refraktometre Kalibrasyonu (Bir Kere Yapın, Doğru Yapın)

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Eser tarafından 2 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    Merhaba;

Öyle konunun çok uzmanı olduğumdan falan değil ama, refraktometre kalibrasyonuyla ilgili kendi uyguladığım ve doğru olduğuna inandığım metodu paylaşayım dedim:

Kalibrasyon her cihazda zor olan birşeydir. Refraktometrede de öyle. Genel yapılan bir hatayı söyleyeyim: Sıfır çok güzel bir refraktometre alırsınız ve distile veya RO suyla kalibre etmeye çalışırsınız. Diyelim ev ortamındasınız ve refraktometrenin cam yüzeyi 20C, cihazların içinden çıkan pipetlerle suyu aldınız (kimbilir kac C de su) ve cihazın camına damlattınız. O su orada kimbilir kaç C oldu... Bununla sıfırlamayı yaptınız ve ölçüm için pipetle akvaryumdan 25C de su çekip damlattınız. Cihaz yanlış ölçüm gösterecek çünkü kalibre yapılan ısıyla ölçüm yapılan suyun ısısı farklı...

Bilmem anlatabildim mi?

Hassas kalibrasyon ve ölçüm şöyle yapılabilir: Öncelikle distile veya RO su ile (en kötü ihtimalle damacana veya çeşme suyu kullanın ama 0 tuzlu bir su olduğundan emin olun) bir bardağı 2-3 defa güzelce çalkalayın ki bardağa yapışık herhangi birşey kalmasın ve tuzluluğu etkilemesin. Sonra yine aynı suyla refraktometrenin ölçüm yapılan yerlerini yine bir güzel yıkayın. Sonra refraktometreyi bu bardaktaki suya daldırın (evet daldırın ama paslanmaz özellikli bir refraktometreyse tabii ki) ve bardağı da içine su kaçmayacak gibi akvaryuma suya değecek biryere koyun ki akvaryum suyuyla bardak içindeki su ve refraktometrenin cam yüzeyine değen su ısıları eşitlensin. Garanti olsun diye yarım saat bekleyin. Sonra kalibrasyon yapıp refraktometreyi sıfırlayın...

OK, artık sizin akvaryum ısınıza göre sıfırlanmış bir refraktometreniz var. Akvaryumdan ölçüm yapacakken pipet kullanmayın çünkü refraktometre atıyorum 20C, sizin akvaryumdan pipetle alacağınız su 25C. Bu suyu damlattınız ve suyun ısısı atıyorum 21C ye düştü, cihaz yanlış ölçer çünkü 25C ye göre kalibre edilmişti hatırlarsanız. Böyle yapmayın. Refraktometreyi ölçüm yapan kısmını komple akvaryuma daldırın ve cam kısma su hapsedin. Hatta suda cihazı biraz tutun ki o cam kısımlar tam akvaryumun ısısıyla eşitlensin. Sonra bakın bakalım tuzluluğunuz gerçekten kaçmış hassas olarak. 25C de kalibre ettiğiniz refraktometreyi diyelim yaz geldi, soğutucunuz yok, su 28C oldu, onda kullanmayın çünkü ölçümü hatalı olur. 28C de kullanakken aynı yukarıda anlattığım gibi cihazı önce 28C ye göre kalibre edin...

Bunları yaparken yani cihazı suya daldırırken tabii ki de su kaçmaması gereken yerlere su kaçırmayın :)

Sayfayı Paylaş