1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hasta balıklar

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde suskunkral_21 tarafından 4 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık
    :por: Arkadaşlar cümletten hayırlı geceler.:der: 1 Haftadır hemen hemen herşeyi denedim kaya tuzu sarmısak kimisi dedi iç parazit kimisi dedi dış parazit kimisi dedi solungaç paraziti bende araştırdım en son hastalık kalan bloat teşhisini ben kendim koydum :an:

Bilgiler aşağıda mevcut; Videolar da var.

[video=dailymotion;xgvjq6]http://www.dailymotion.com/video/xgvjq6_video-0001_animals[/video]

[video=dailymotion;xgvjms]http://www.dailymotion.com/video/xgvjms_video-0001_animals[/video]
    Canlıdaki Belirtiler: gögüs yüzgeçlerinde erime

Akvaryum Kapasitesi (litre):130 Litre

Akvaryumdaki Diğer Canlılar: 2 adetSarı prenses,3 adet Yunus,1 adet Netteri pirana(otçul)

Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): 26C sıcaklık

Filitrasyon: Dolpin Fb 3000f (siyah sünger,aktif karbon,ek olarak midye kırığı)

İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları: Kaya tuzu 135 Litreye 6 çay kaşığı

Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.) : % 5 Dip çekimi ısı derecesi 28 cıkarılması ( yetersiz kaldığı için )
    Balıklarımdaki belirtilerin çoğu videoda var tabi göre bilirseniz :( Sarı prenseslerim sadece kafalarını sallıya sallıya yüze biliyorlar aniden fırlıyorlar.Kimi yunus en üst seviyede yüzüyor kimi yunus kuma yaslanarak uzun süre orda duruyor bunada sarı prenses eşlik ediyor kimisi iç filitrenin üstünde duruyor. Önerilerini bekliyorum saat farketmez

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Hasta balıklar

Dijvar balıklarda parazit var ve akvaryumda Pirhanna gibi uyumsuz türlerde var. Açıkcası oksijen yapısını da gördüğüm kadarıyla yetersiz buldum. Aynı zamanda su hareketi de düşük bence. Bu ara aynı mesajı ve öneriyi yazar gibi olduk ama sorunlar aynı aşağı yukarı. Bence ısıya dikkat edip su değişimi yapman iyi olur. Işıkları kapat ve ısıyı yükselt 30 dereceye. Sarımsak veriyormuşsun sanırım ve devam eden bence.

Su değişi ile oksijen önemli. Akvaryum tam görünmese de dekor olarakta zayıf sanırım. Akvaryuma bir çeki düzen vermen iyi olur. Gerekirse doğal malzeme kullanılabilir. İlaç olarak ben öneride bulunmam genelde. Bu yüzden bu tarz bir önerim olmayacak.

volkantr34 ve suskunkral_21 bunu beğendi.
  3. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

İlk videonun 1 dk'sını izledim dış parazit olduğu çok belli. Bloat değil. Temel abi gerekeni zaten yazmış ama ben önemli bir şeyi hatırlatmak istedim. Gerçekten oksijen çok yetersiz. Cichlid türü balıklarda bol oksijen vermek gerekiyor. Benim eski balıklarım o kadar alışmıştı ki oksijeni biraz kısayım 10 dk içinde yan yatmaya başlıyorlardı. Şaka gibi ama sanki psikolojik bir şeymiş gibi balıklar anında yan yatıyorlardı. Oksijeni açınca en arkada sürekli oksijen üzerinde duruyorlardı. Bu duruma dikkat.

suskunkral_21 bunu beğendi.
  4. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık

Saygı değer abilerim mehmet abinin tavsiyesi ila bir kabın içine 4 kaşık kaya tuzu ekledim ve 10 sn içinde bıraktım ve bayıldılar ve tanka ekledim hepsine teker teker bu işlevi uyguladım ardından akvaryumdan aldığım suyu kabın içine bıraktım 4 kaşık kaya tuzu ilave ettim iyice erittikten sonra yavaş yavaş 15 dakika aralıklarla suyu tanka ilave ettim elimdeki iç filitre 2 aparatlı şelaleli şuan 2 aparatta takılı hava moturunuda taktım en üst seviyede ışıkları kapattım ısıtıcı 26 dayken 32 e çektim iç filitredeki süngeri çıkardım bu günden itibaren 2 gün boyunca yemleme yapmayacam asla ışığı açmıyacam ısıtıcıyada karışmıyacam her gün % 40 dip çekimi yapıp 4 kaşık kaya tuzu ilave edecem 4'üncü gün süngeri takacam

5. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

32 derece mi??? :uyari: Biraz daha arttır Dijvar, yanınada bir salata yap. :an:

6. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık

Hasan abi 30 mu olsun ?

7. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER

28-30 drc iyidir ama 32 de içine soğan ve havuç koyarsan iyi yahni olur... benim bildiğim birde o durumlarda sünger değilde aktif karbon çıkarılıyorbalıkcım:

8. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık

Aktif karbon un çıkarıldığını duymadım ama genede mehmetali abiye sorarım

9. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER

tedavi zamanında 3 günlük bir periyodda aktif karbon kullanıyorsun....

10. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık

hayırlı akşamlar en son balıklarım hasta diye bir konu açtım sağolun yorum yazmışsınız ben mehmet abinin ve senin tavsiyenle yola çıkarak ilk gün balıklara tuzlu su banyosu yaptım ve balıkları 10 saniye tuzlu suda tuttum ve balıkları güzelce akvaryuma bıraktım ve iç filitrenin içindeki süngeri çıkardım sadece içinde aktif karbon kaldı hava moturunu tam gazladım akvaryumun üstüne örtü çektim ve 2 gün boyunca yem verimedim ( Isıtıcım 100w olduğu için akvaryum ısısı 26 yı geçmiyordu ) 2.inci gün %40 dip çekimi yaptım ve 2 gün dinlenmiş şebeke suyu uyguladım 2.inci gün ise yeni 100w ısıtıcı aldım ve üzerine ekledim ve sabah kalktığımda su ısısı 29 u gösteriyordu 30 a yakın ve 1 tane ısıtıcının fişini çektim bugün 3 öğün yemleme yaptım ve balıklarım hala aynı günkü gibi ve ek olarak o otçul pirananın 2 side öldü iç filitrenin kenarları beyaz tortularla dolmuş yıkadım onu iyice ve tortular gene birikmiş tavsiyeni bekliyorum

11. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık

Şuandan itibari ile (07 şubat 2011 00:03) 2 ısıtıcı birden çalışıyor balıklardaki gözlemlerim ise yunuslar pek hareketli değiller ve renkleri oldukça beyaz hiç bant karartısı bile yok

12. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER

sana dediğim periyotları yerine getirirsen büyük bir olasılıkla hayvanların birşeyi kalmıyıcaktır kardeşim birincisi -1 diş- sarımsağı iyice bıçakla ez sarımsakta tortu kalmasın suyun içine dağıtarak at biraz koku yapıcaktır ama olsun balıkların ölmesinden iyidir.sonrasında Azoo dış parazit gidericisi var onun üzerindeki periyodları uygula dış filitrenin içindeki aktif karbonu çıkarmayı unutma ama 3 gün karbonsuz çalıştırman gerekiyor suyun ısısını 29drc ye eşitle gözlemle bakalım bende'de aynı sorun vardı şimdi maşallahı var balıkların he birde unutmadan balıkların diyetini adam akıllı bir hale getirmen gerekiyor yemin markası nedir acaba ?

13. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık

Şu sarmısak olayını tam anlıyamadım serdar abi sadece suyunumu tanka ilave edim ? bide sarmısağın suyu çok zor çıkıyor :) peki su değişimi konusunda ne diyorsun

14. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER

sarımsağı bıçakla iyice ezip içine koyucaksın o kadar suyunu değil dediğim ilaçtan alırsan 24 saatte bir ilaçtan döküceksin aktif karbonu çıkarıp işin bitince %30 su değişimi yapıcaksın sonrasında zeloit alıp koyman daha iyi olur bence

15. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık

Zeloit şartmı

Sayfayı Paylaş