1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hasta Japon

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde sedaylkm tarafından 4 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. sedaylkm

sedaylkm

İsim:
    seda y
    Bu akşamdan beri akvaryumda sürekli dipte duruyordu. Bezelye verdim kabızdır diye ve akvaryum sıcaklığını 26 dereceye getirdim. Biraz hareketlenir gibi oldu fakat yarım saat önce diğer balıklar rahat vermediği için ayrı bir kaba aldım sorunu kabızlık olabilir dedim ama sizce nedir?

2. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Cevap: Hasta Japon

Hasta balığı diğer balıklar rahatsız eder ve sonunda öldürürler, başka bir kaba almakla iyi yapmışsınız, en azından artık yaşama şansı var. Fakat dikkat edin, oksijeni ihmal etmeyin. Kaç gündür böyle? ne trü yemler veriyorsunuz? Biraz daha bilgi verebilirseniz belki bir kaç ilaç tavsiyesi veya başka bilgiler paylaşılabilir. Geçmiş olsun..

3. sedaylkm

sedaylkm

İsim:
    seda y
    Bu akşam 5 den beri böyle, ondan önce gayet canlıydı Marin fish tropical granulat food veriyorum. Normalde bu akşam haşlanmış bezelye verdim kabız olduğunu düşünerek. Üzerinde herhangi bir leke veya yara yok hastalık olduğunu düşündürecek ama bu kadar hareketsiz kalmasıda şaşırttı beni resim de yüklemeye çalışıyorum şu an.

4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Resmi hizliresim.com'a kolayca yükleyebilirisiniz rapid ve benzeri siteler eskisi gibi değil artık ve şimdi üyelik ve para istiyor resmi indirebilmem için. Albüm yapacaksanız photobucket daha uygundur.

Akşam 5'te böyle olduysa ve o saate kadar normalse belki de geçici bir şeydir, yani belki de balık kendine kendine atlatacak. Ben gene de bazı başka arkadaşların yorum yapmasını beklemenizi önereceğim. Bu arada bezelye vermekle iyi yapmışsınız tabii ki.

Bu arada belki de dediğiniz gibi sadece kabızlık vardır ve o zaman kendi akvaryumuna alıp rahat ettirmek gerekir balığı. Şu resmi bi görebilsek belki anlayabiliriz daha detaylı.

ama başka balıklar da rahatsız ediyor demiştiniz.. Bu bir hastalığa işaret olabilir, umarım basit bir enfeksiyondur ve hemen atlatabilir.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Geçmiş olsun, balığın barındığı şartlar nedir? Akvaryum mu , fanus mu, filtre, oksijen, diğer balıklar neler?

Fotoğraf konuya eklenmiştir.

6. sedaylkm

sedaylkm

İsim:
    seda y

Balık akvaryumda barınıyor 50 lt akvaryum var. 5 balık var hasta olanda dahil oksijen motoru 24 saat açık ve iç filtre kullanıyorum tüm balıklar japon. Neredeyse en uyanık en hareketli balık buydu bu akşam aniden fark ettim böyle olduğunu bundan önce hiç bir sorunu yoktu.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Damacana su ile %30 su değişimi yapıp balığa yiyorsa bezelye vermeye devam etmek iyi olur. Kuru yemlerine de sarımsak suyu emdirip verebilirsin sağlıklı olanlar da dahil olmak üzre. Hasta balığı ayırmanı anlıyorum ancak farklı bir kap içinde ilkel şartlarda düzelemez. Ana akvaryum içine alıştırma haznesi tarzında bir kap içinde üstten asarak kullan ve balık onda dursun ancak ana akvaryumda olsun. Sele tarzı plastik malzemeler yapı marketlerde veya plastik kap kaçak satanlarda mevcut.

8. sedaylkm

sedaylkm

İsim:
    seda y
    Böyle olmasının sebebi nedir acaba? Bu bahsettiğiniz plastik selelerin üstü kapalı mı olacak yoksa üstten kaçması mümkün müdür ? Acaba bir örnek resim varsa yükleyebilir misiniz bende sabah ona göre birşey alayım?

Bir örnek gördüm teşekkür ederim yarın alacağım hemen.

9. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Makarna süzgeci, mandal sepeti gibi ürünleri çok seviyorum, harikulade icatlar. onlarla neler yapılıyor neler...

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  11. sedaylkm

sedaylkm

İsim:
    seda y

Çok teşekkür ederim. İnşallah bu gece ölmez ise yarın alacağım.

12. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
  13. sedaylkm

sedaylkm

İsim:
    seda y

Şimdi de yan yüzüyor galiba kurtaramayacağım.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryumuna al balığı bence. Işıklar kapalıyken zarar vermez diğer balıklar. Yarın alıştırma haznesine alırsın yaşarsa.

15. sedaylkm

sedaylkm

İsim:
    seda y

Diğer balıklar hala kıpır kıpır, bezelye onlara yaradı galiba, bu saate uyurlardı çünkü.. Akvaryumda ölmesi diğer balıklara bir zarar verir mi?

16. sedaylkm

sedaylkm

İsim:
    seda y

Kurtulma şansı yok gibi, sadece nefes alıyor ama hiç hareket etmiyor... :(

17. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Temel abinin dediği gibi akvaryuma alabilirsin, ışıkları kapatabilirsin. Sabah erken saatlerde bakarsın duruma. Eğer ölürse amonyak yükselmesi gibi su değerlerinde bozulma olur. O yüzden sabah bakmak lazım, başkaları didiklemesin diye ışıkları kapamak lazım.

bir de ne oldu da bu balık bu hale geldi, onu sorgulamak lazım.

18. sedaylkm

sedaylkm

İsim:
    seda y

Aldım akvaryuma, ışıkları kapattım. Neden bu hale geldiğini hala anlayamadım, belkide hava kesesi patlamıştır, neden patlar onu da bilmiyorum gerçi...

19. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Hava kesesi suda oksijen kalmadığında balıklar su yüzeyine çıkıp hava alırlar. Ve aşırı hava alma nedeniyle, suyun dışında uzun süre kalma nedeniyle patlar.

20. emin123

emin123

İsim:
    emin gençay

Başka kaba koymakla iyi etmişsiniz ama, Japon balığına metilen mavisi verin.

Sayfayı Paylaş