1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hastalık belirtisi mi ? yoksa malawilerde normal mi ?

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 16 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Arkadaşlarım abilerim hepinize selamlar öncelikle. Bilmeyenler için yazıyorum bundan 2 ay önce malawi tankı kurmuştum. Şu anda içinde 20 adet cinsiyetleri henüz belli olmayan damızlık altı olmaya aday polit + mpanga var. Balıklarım gayet mutlu görünüyorlar. Erkekler saklandıkları oyukları yuva olarak benimsemiş bölgeciler ve dişilerimde gayet normal sağlıklılar. ne yüzgeçlerinde nede davranışlarında herhangi bir anormallik yok. Karın şişmesi veya solungaçlarda soluklaşma kızarma veya kanama mevcut değil. Ancak balıklarımın hemen hemen hepsi; çoook nadir olmakla birlikte ara ara kayalara ve kumlara yatay şekilde sürtünüyorlar. Balıkları aldığımda bu yoktu. Akvaryuma herhangi bir canlı veya herhangi bir dekor eklemesi yapmadım. Yem değiştirmedim. Dip çekimimi düzenli olmamakla birlikte pek aksatmaya çalışmadan ayda 2 bazen 3 kere yapıyorum. Her dip çekiminden sonra da azalan suya takviye olarak %20 su değişimi yapmaktayım. Henüz akvaryumu kuralı 2 ay olduğu için filtrasyonu sağlayan Atman F4 dış filtremin temizliğini yapmadım, yapmak üzereyim. Balıklarımda hrhangi bir iç parazit olabilir mi ? yada neden bu şekilde bir davranış sergiliyorlar? Bu davranışı yapma sıklıkları her balığa atıyorum 2 saatte 3 saatte bir yada iki kez yapıyorlar. Akvaryumumu bazen oturur saatlerce izlerim, ara ara tanık oluyorum. Nedeni hakkında yardımcı olacak varsa, çok memnun olacağım.

Akvaryumumun dekor için sorularınız varsa; imzamdaki linke tıklayarak dekoru inceleyebilirsiniz. Şu anda yaz mevsimi olmasından kaynaklı ısıtıcımın fişi çekili. Kullandığım yem Sera Flora. Filtrasyon: Atman F4 900 Litre/Saat. Akvaryumumun hacmi 250 litre. Uzunluk:100cm genişlik ve yükseklik 50 şer cm.

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Erman kardeşim balıklarının dış görünüşünde sorun yok demişsin ama yazında gözüme çarpan haftalık dip çekimlerini aksattığın buda nitrata yol açıyor şuan dip çekimi yapıp % 30 su değişimi yap ve har hafta dip çekimini aksatma.Haftalık dip çekimi aksattığında bu sürtünmeler ileride dış parazite yol açacaktır.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aslında bu sürtünme hareketi benek hastalığının başlangış evresi olarak görülebilir. Fakat bu türlerde beyaz benek mokoza yerine solungaçlara yerleşir. Balık kurtulmak için dekora, kuma sürtünür. İlaç tedavisi yerine yaz aylarında zaten ısı yüksek olduğundan sadece aydınlatmayı kapatarak ve su değerlerini düzgün tutarak sorun önceden ortadan kaldırılabilir. Telaş yapacak bir durum yok şu an için akvaryumda.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Çok teşekkür ederim abilerim. akvaryumun ısısına da bi çare bulmak lazım zira izmir yanıyor bu aralar :( dip çekimi konusunda haklısınız aslında aksatıyorum evet. DÜzenli yapmaya çalışacağım. teşekkür ederim yardımlarınız için. ;) :)

cirol bunu beğendi.
  5. shrimp

shrimp

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Burak Sarıoğlu
    Balıklarının dekorlara ve cevresel nesnelere surtunmeleri parazitik bir enfeksiyon tasıdıkları izlenimini veriyor.Akvaryumunun rutin bakımlarını yapıp balıklarını gozlemlemeye devam etmeni tavsiye ederim.Zira,bircok kolay hastalık,yanlış tadaviler sonucunda ,maalesefki üzüntülü sonlarla noktalanmakta.Eger hasatalık rutin bakımlar ile de gecmezse sana tavsiyem parazitik enfeksiyolarda kullanilan genel bir ilac kullanman.Yüksek ısı konusundada,akvaryumun yüzeyinden ufak bir pervane vasıtasıyla havalandırma yapman:)

Sayfayı Paylaş