1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hastalık Belirtisi Olabilir mi?

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Snowblind tarafından 8 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Canlı Türleri Sayısı :21
    Akvaryum Ne zaman Kuruldu:19 April 2011
    Nasıl bir Beslenme şekli uyguluyorsunuz: Günde 3 öğün.Verilen yemler : NLS Cichlid Formula,NLS Thera A,Tropical Super Spirutabin B (%36 spirulina),Sera Flora,Sera Spirulina Tabs,Tetra Pro Vegetable,Tetra Pro Colour Cips,Tetra Phyll,Tetra Discus (Bits)
    Akvaryumunuzda Oluşan Sorun Belirtileri : Balıklarım yüzerken bazen sert,ani manevralarla sağ veya sol yanlarını kuma veya kayaya sürtüyorlar.
    Akvaryuma En Son Yapılan İşlem ve Ekler: 5 gün önce su değişimi.Ancak bu su değişiminden önce de olan bir durumdu.
    Akvaryumunuzun Ölçüleri: 100*60*45
    Akvaryumda Kullandığınız Ekipmanlar
    Aqua 1200 dış filtre.Suyun tekrar geri akışı şelale biçiminde.,10 sıra led aydınlatma,çift çıkışlı hava motoru,300 watt ısıtıcı,Quartz kumu.

Fotoğraflar
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

Diğer Sormak İstedikleriniz
    Balıkların sürtünme yapmalarının normal bir durum olmadığını okumuştum.Balıklarımın zarar görmemesi için ne yapmalıyım?Ayrıca almış olduğum balıklar dan Yunuslar için "Büyümeleri epey zaman alır" dediler.Ancak daha tam üç hafta olmadan aldığımın üç misli boya ulaştılar.Bu bir sıkıntı işareti midir?

Bu yazı Snowblind tarafından Hastalık belirleme formu kullanılarak akvaryumportali.com adresine yazılmıştır. İzinsiz kullanılamaz.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Hastalık Belirtisi Olabilir mi?

Normal bir davranış değil. Parazit belirtisidir. Balık kurtulmaya çalıştığında bu hareketleri yapar. %30 su değişimi yapıp ısıyı 28 dereceye sabitlemek iyi olur. Su değişimlerinde ısıya dikkat etmek ve eşitlemek gerekir. Yine dışardan yeni eklenen balıklarla akvaryuma girebilir.

3. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Temel ağabey dışarıdan balık eklemedim.Bir hastalık varsa bile aldığımda vardır balıklarda.Bunun çaresi sadece %30 su değişimi ve sabit ısı mı?Ben bir kaç gün önce 3/2 oranında su değiştirdim ve su ısısı sabit 27 derecede.İlaç faan bir şey var mı yapılabilecek?Eldeki balığı geri vermek en kolay olanı.Hastalıklı balık varsa onu kurtarmak daha makbul olmaz mı?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sorun çıkış noktası senin yaptığın 3/2 su değişimi de olabilir. Aldığımda vardır derken balıklar yeni mi eklendi akvaryuma? Yüksek oranda su değişimi yapmışsın, ısıyı ne kadar dengeledin bilemem. Bunun yanında tüm değerler 3/2 su değişiminde oynama yapar. Düzelirler diye düşünüyorum. Yemlemeyi kısıtlı ve dikkatli yapmak gerek bu ara. Sarımsak suyunu yemlerine emdir destek olur.

5. alonekinq06

alonekinq06

İsim:
    Furkan Kinq

Aynı sorun bendede var öbür akvaryumumdada vardı :S
    Sarımsak suyunun içine biraz yem atıp emdirip balıklara verirsek düzelirmi yani ? (yanlıs anlamadım değilmi ? )
    Birde Dış motor olayı varmı ondan akacam suyum temiz kalsın isterim fiyatlarını biliyormusunuz.. .?

6. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Temel ağabey balıkları yeni eklemedim.Aldığımdan beridir aynı şekilde davranıyorlar.Görüntülerine bakarsak senin de yazmış olduğun gibi hepsi sağlıklı görünüyor.Ancak bir sorun var gibi geldi bana.Mesela resimdeki balık sanırım benim aldığım,daha doğrusu petshop un yanlış verdiği bir balık olabilir?Yunus a benzemiyor.Çenesinin altında ve solungaçlarında kırmızılık var.Ateşağız olabilir diye düşünüyorum?Bu balığın sağ ve sol solungaçlarının yanında,kırmızı daire ile işaretlediğim siyah nokta var.Bu da bir hastalık mı?

3/2 su değişimi yapılması gerektiğini de burada okumuş ve o yüzden yapmıştım.Isıyı çok iyi dengeleyebildiğimi söyleyemem ne yazık ki.Bilmediğimden su alımını da su salımını da balıklar tankda iken yaptım.Meğerse başka bir yere almak gerekiyoruş.Ama bahsettiğim sürtünme sorunu bundan sonra değil ta ilk baştan,balıklar akvaryuma girdiğinden beri devam ediyor.Bu arada su ısı sı devamlı 27 derecede sabit.

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

7. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Sevgili Furkan,akvaryumun hacmine göre alabileceğin bir sürü dış motor mevcut.Ucuzundan pahalısına kadar çeşit çeşit motor var.otuz.com,evcilal.com gibi sitelerden fiyatlarına bakabilirsin.Sarımsak suyunu da yemlerine biraz yedirip ver.Temel ağabey yazdığına göre doğrudur.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fotoğraftaki balık elbette yunus değil. Ateş ağız olabilir senin dediğin gibi. Siyah nokta ise sorun değil balığın rengi. Sürtünme kesinlikle sorun belirtisidir. Ancak mesela dakika da bir sürtünme sorun olarak algılanıp önlem alınırken ara sıra yapılan sürtünme için küçük çaplı su değişimleri yeterlidir.

Akvaryumuna kaya tuzu ekliyor musun ?

9. alonekinq06

alonekinq06

İsim:
    Furkan Kinq

Tamam Teşekkürler ...
    Benim Tankın Görüntülerini Atamadım Makina buluyum Atçam inş. Temel abi at bakalım demis dide sorunları o zaman değerlendirelim.

Sağlıklı balıklar..

10. alonekinq06

alonekinq06

İsim:
    Furkan Kinq

Bir hobici arkadaş da parazit için bana ısıyı 32-33 derecede sabitle dedi ne kdar doğrudur size sorarım ? Balıklara birşey olmasın :S

11. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Furkan,32-33 derece ısıda balıkların haşlanır bence.Bildiğim kadarıyla sadece hastalık durumlarında akvaryum ısısı 29 derece olarak ayarlanır.Zaten cichlid türleri için 26 derece idealdir.Bu arada balığınız eğer ateşağız cichlid ise sp.lerle ıceman larla ve yunuslara bir arada beslenilmesi doğru olmaz, çünkü amerikan cichldleri ağresif balıklardır.

12. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Temel ağabey,balıklarım dakikada bir sürtünmese bile her 3-4 dakika da bir tanesi kuma pike dalış yapıp bir tarafını sürtüyor.Su ısısı 27 derecede.Şimdi sadece %30 luk bir su değişimi yapmam yeterli olacak mı?Yoksa bir ilaç alıp eklenmeli mi?Kaya tuzu nu sadece akvaryumu ilk kez kurduğumda 15 çay kaşığı kadar bir miktar atmıştım.Sonra bir kere su değişimi yaptım ama o zaman kaya tuzu atmadıydım.Balıklarımın bu durumuna çok canım sıkılıyor.Kılı kırk yararak bakıyorum onlara.Hastalık olması gereken en son şeydi.Ne yapacağız şimdi?

13. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Sonunda korktuğum başıma geldi ne yazık ki.Balıklarımdan iki tanesi öldü.Burada ilaç,su değişimi v.s ne yapmam gerektiğini sormuştum ama net bir cevap alamamıştım.Şimdi ölen balıklarımın resmini ekleyeyim.Belki bu bize daha sağlıklı teşhis koyma imkanı verir?Arkadaşlar solungaçların yanında kahverengi nokta şeklinde birer leke var.Her iki balık da aynı sebepten ötürü öldü sanırım?

Arkadaşlar kalan balıklar ne yaptıysam fark etmedi aynı hareketleri sürdürüyor.Kuma bazen sol bazen de sağ taraflarını sürtmeye devam ediyorlar.Akvaryumun kenarlarında birikip bir yukarı bir aşağı inip çıkıyorlar.Balıklarım ölecekse bu hobiyi bırakmak en mantıklısı gibi görünüyor.Başka balıkların ölmesini istemiyorum.Bu sıkıntının önüne nasıl geçerim bilen varsa lütfen yazıp anlatsın.Su değişimini 3/2 oranında da %30 oranında da yaptım.Kaya tuzu sadece ilk kurulum sırasında 15 çay kaşığı kadar atmıştım.Ne yapayım arkadaşlar?Bir yol gösterin lütfen.

14. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Sarı Prenses balıklarımdan biri de dış filtrenin tanka tekrar boşaltım yaptığı şelale kısmında.Yani balık orada boruların arkasında saatlerdir aynı pozisyonda yüzüyor,daha doğrusu sabit kalıyor.Bazı balıklar da renklerde sanki biraz kararma,tenlerinde tuz zerreciği gibi parçalar var gibi.Arkadaşlar zorda kaldım.Lütfen biri ne yapmam gerektiği hakkında bana yardımcı olsun...

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Geçmiş olsun, sorun belirtisini önceden yazışmıştık yani sorun olduğu noktasında hem fikir kalmıştık sanırım. Su değişimleri sorunu çözmediği noktalarda balıklar üzerindeki kalıcı hastalıklara eğilmek gerekir ve bu sorunlar genelde bilinmez ve yine değişken yapı gösterir. Tarifine göre balıklarda erozyanlar oluşuyor ve yapman gereken ilk şey su değişimleridir ve akvaryuma yaptığın olağan veya olağan olmayan uygulamaları yazmandır. İlaç her zaman çözüm değildir. Sorun kaynağını bulmak için senin akvaryuma bakışını, balık seçerek satın almana kadar sorgulamak gerekir.

16. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Ağabey balıkları alalı üç hafta olmuştu.Şimiye kadar bir sıkıntı olmadı.Bu sabah yine bir balık ölmüş.Akvaryuma yaptığım bakım genelde aynı.Suyu 3/2 oranında değiştiriyorum o kadar.Bir tarafdan su boşalırken diğer tarafdan da su dolduruyorum.Böylece minimum seviyede etki ediyor.Dekor değişikliği falan ise yapmıyorum.Yani hepsi bu.Ben tekrar su değişimi yapayım.Belki iyi gelir?Ama başka ne yapmam gerektiğini bilemiyorum?Tamamen çaresiz bir durumda seyrediyorum tüm olan biteni.

17. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Suyu yine 3/2 oranında değiştirdim.Suyu sicimden akarcasına yavaşca doldurdum.Her parmak kalınlığında su dolunca ısı dengelensin diye su doldurma işlemini durdurdum.Su ısısı 26 dereceden aşağıya hiç düşmedi.Bu akşam sarımsak suyunu yeme karıştırıp vereceğim.Gce yatarken de çok az bir yem daha vereceğim ama ona datoz haline gelmiş aspirin karıştıracağım.Bunda da çözüm olmazsa ve balıklarım ölmeye devam ederse hemen balıkları iade edip akvaryumu da buradan ve başka ticari sitelerden satışa çıkaracağım.Bakamayacaksam balıklara yazık etmeyeyim.

18. akvarist

akvarist

İsim:
    ibrahim karabay

Eray abi yardımı olurmu bilmiyorum ama benimde sarı prensesler varken aynı olay basıma geldi ve benimde balık ölürümleri oldu. abi ben olayı şuna yormuştum galiba balıklar tankta ucuşan çook ufak pislikler yüzünden sürtünme yapıyorlar ve akvaryumdaki kum yada kayalar sürtünüyorlar kum yada kaya sivri yada kesiciyse balıklarda gözle çok zor görünen yaralar yapıyor daha sonra bu yaralar hastalık yapıyodu ve balıklarım ölüyordu. ben kumu ve kayaları degiştirmiş ve takın biraz pislendigini hissettigimde dip çekimi yapmıştım ölümler kesilmişti .
    Tabi ne kadar dogru ne kadar yanlış bilmiyorum.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İbrahim zor türlere bakmaya çalışmıyorsun sonuç olarak. Su değerleri düzgün olduğu sürece ve iyi balık seçimi ardından sonradan akvaryuma hastalıklı balık eklemezsen sorun yaşamazsın pek.

Su değişimini gerçekleştirdiysen, akvaryumuna güzelce oksijen sağla ve suyu yavaş yavaş ilave ettim derken çeşmeden dire mi ekliyorsun? Su değişimini yapıp akvaryumuna eczaneden alacağın Epargriseovit ampulde bulunan sarı ve kırmızı tüplerden kırmızı olanlardan 4 adet kırarak ilave etmen ve beklemen, balıklardaki sorunu tam anlamış değiliz açıkcası. Filtrasyonu ve oksijeni güçlü tutarak birkaç gün gözlemle bakalım.

20. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Sevgili İbrahim,kayaların kenarlarını çok dikkatli bir şekilde kontrol ettim.Keskin bir tarafı kesinlikle yok.Kum ise 0,5 mm Quartz Kum.Yani onda da sıkıntı olamaz.Yalnız su içinde bazen pislik yüzüyor.Dip çekimini iyi yapamadım sanırım?Dip çekimi esnasında kapağı almak zorunda kalıyordum.Haliyle ışıksız bir ortamda dibi net görüp de temizleyemiyordum.Şimdi kapağı üstünde yarım tutarak dip çekimini tertemiz bir şekilde yaptım.Ancak vakkumlu sifonları beğenmiyorum.Ne kadar uğraşırsan uğraş güçlü bir çekim gücü olmadığından yine de atık,pislik kalıyor az da olsa.

Temel ağabeyciğim aynen dediğin gibi.Akvaryuma suyu direkt çeşmeden ekledim :bilmem: Yanlış mı yaptım?Filtrasyonu 24 saat çalışıyor.Isıtıcım 24 saat çalışıyor.Hava motorum çift çıkışlı ve 70cm lik bir hava taşına bağlı.O da 24 saat çalışıyor.Asla bu üç ekipmanı kapatmıyorum.Epargriseovit i bu akşam nöbetçi bir eczaneden alıp mutlaka deneyeceğim.Umarım başka sıkıntı kalmaz.Maksat benim zevk almam değil,balıklarımın sağlıklı bir ortamda yaşayıp büyümesidir.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş